نامی کلی برای تعداد زیادی از شکستگی ها است که معمولا بدنبال حوادثی مانند سقوط از ارتفاع، تصادف، حوادث ورزشی و حوادث حین کار و یا حتی زمین خوردن ایجاد میشود

شکستگی استخوان لگن در سنین بالا معمولا بدنبال زمین خوردن ایجاد میشود. در افراد مسن به علت پوکی و در نتیجه ضعیف شدن استخوان به راحتی و با ضربه کمی ایجاد میشود. شکستگی لگن در جوان ها معمولا بدنبال ضربات شدیدتر مانند تصادف اتومبیل و یا سقوط از ارتفاع ایجاد میشود که آن را میتوان به سه دسته کلی تقسیم کرد. حلقه ، استابولوم و اطراف مفصل ران.

البته شکستگی سر استخوان ران جزو هیچکدام از سه دسته فوق نیست ولی میتوان آن را جزئی از شکستگی های لگن دانست.

اقدامات اولیه : مصدوم را به پشت بخوابانید و از او بخواهید که حرکت نکند. یک تکه پارچه حجیم یا جسمی نرم زیر زانوهایش قرار دهید تا زانو کمی خم شود. در صورت عدم دسترسی به آتل های سخت از آتل خودی استفاده کنید.

پاها را از مچ تا لگن با شال، روسری یا باند، محکم به هم ببندید و ثابت کنید. اگر درد مصدوم غیرقابل تحمل بود از بستن پاها خودداری کنید و تا رسیدن اورژانس پاهای مصدوم را از ناحیه مچ و زانو در امتداد بدنش با دست نگه دارید.

انواع شکستگی لگن و درمان آن

1.شکستگی لگن پایدار (راموس پوبیس یا ایسکیوم، بال خاصره، ساکروم یا دنبالچه)

درمان :استراحت در بستر(معمولا زود جوش می خورد به علت عروق خونی زیاد) Board زیر بیمار قرار داده می شود، ازتراکشن لگن بندرت استفاده می شود. زیرا برای بیمار مبتلا به شکستگی لگن قابل تحمل نیست، مایعات زیاد، فیبر زیاد، ورزش، سرفه، مراقبت از پوست، بررسی صدای روده از نظر ایلئوس فلجی، ازنکات مراقبتی می باشد.

2. ناپایدار : به صورت چرخشی و یا عمودی وترکیبی از این دو است.

درمان :  در صورتی که این عارضه مختصر بوده ولیگامان سالم باشد ومشکل همودینامیکی وجود نداشته باشد درمان شکستگی لگن فقط CBR نگه داشتن مصدوم است. از فیکساتور داخلی وجا اندازی باز وفیکساتور داخلی جهت بیمار استفاده می شود تا زودتر راه بیفتد.

3.بدون جابه جایی استابولوم : در این شکستگی سر استخوان فمور گرفتار می شود وعلت آن تصادف با اتومبیل ، برخورد سر ران با داشبورد اتومبیل است.

درمان : بستگی به نوع آسیب دارد. جااندازی به روش باز همراه با یک تور داخلی، آرتروپلاستی، تراکشن اسکلتی (پیچ در تروکاتتر بزرگ ) ودرمان نهایی در آسیب استابولوم، پین گذاری ومیله گذاری HIP است.

عوارض

1.  عوارض کوتاه مدت : عوارض بی حرکتی، شوک هیپوولومیک، صدمه به مثانه وغیره

2.  عوارض بلند مدت: بد جوش خوردن یا جوش نخوردن، اختلال در راه رفتن، درد پشت (به علت صدمه به لیگامان)

توجه : کنتراکتور بعد از شکستگی hip عبارت است از فلکسیون همراه با آبداکسیون هیپ وفلکسیون زانو.

مدت زمان جوش خوردن استخوان لگن

شکستگی های لگن برای جوش خوردن نیاز به حداقل سه ماه زمان دارند. چه بدون عمل جراحی و چه با عمل جراحی. عمل جراحی تاثیری در کوتاه کردن زمان جوش خوردن استخوان ندارد. عمل جراحی برای این انجام میشود که استخوان به درستی جااندازی شود و بیمار بتواند چند روز بعد ار جراحی با واکر یا عصای زیر بغل راه برود. البته راه رفتن باید طوری باشد که پای طرف آسیب دیده را بر روی زمین فشار ندهد تا استخوان زمان کافی برای جوش خوردن را داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر با شکستگی لگن روی لینک کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس