[sbu_post_image]

شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی)

تعدادی از مفاصل انسان وزن بدن را تحمل میکنند. مفصل زانو بزرگترین آنها است. در اطراف این مفصل چهار استخوان مهم وجود دارند. در قسمت بالا، انتهای پایینی استخوان ران قرار دارد. در پایین زانو دو استخوان درشت نی و نازک نی قرار گرفته اند.

استخوان چهارم، کشکک است که در جلوی مفصل زانو قرار گرفته و عملا فقط با سطح جلویی قسمت پایینی استخوان ران تماس دارد.در اطراف این استخوان ها بافت های مهم دیگری مثل لیگامان ها، منیسک ها، عروق و اعصاب و پوست قرار گرفته اند.

شکستگی های اطراف زانو شامل شکستگی قسمت دیستال (پایینی) استخوان ران، شکستگی قسمت پرگزیمال ( بالایی) استخوان ساق و شکستگی استخوان کشکک است. همراه با هر کدام از این شکستگی ها، علاوه بر استخوان ممکن است بافت های دیگر زانو مانند لیگامان ها، منیسک ها، عروق و اعصاب یا پوست هم صدمه ببینند که درمان آنها همراه با درمان شکستگی حائز اهمیت بسیار است.
اهمیت شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی)

در شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی)، جااندازی دقیق شکستگی استخوان ساق پا (استخوان درشت نی) بسیار مهم است. در این شکستگی ها خط شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) ممکن است خارج مفصل باشد و یا ممکن است به داخل مفصل راه پیدا کند.

در صورتیکه خط شکستگی ساق پا (استخوان درشت نی) به داخل مفصل برود و قطعات شکسته شده جابجا شوند، سطح مفصل ناصاف و ناهماهنگ میشود.این دسته از شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) اگر درست جااندازی و درمان نشده و اگر سطح مفصلی به حالت اول برنگردد، مفصل بعد از مدتی دچار سائیدگی و آرتروز، ناپایداری و محدودیت حرکت میشود.

حتی اگر خط شکستگن ساق پا (استخوان درشت نی) به داخل سطح مفصل هم راه پیدا نکرده باشد. بد جوش خوردن آن میتواند محور استخوان ساق را تغییر بدهد. تغییر محور ساق موجب میشود نیروی وزن بصورت نامتعادلی بر روی مفصل زانو وارد شود و این در دراز مدت موجب استئوآرتریت و سائیدگی مفصل میشود.
شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) در افراد جوان معمولا به علت ضربه های شدید مثل تصادف اتومبیل یا سقوط از ارتفاع یا در حین ورزش های پرتحرک ایجاد میشود و در مسن تر ها علت آن ضربه های با شدت کمتر مانند زمین خوردن است.

علائم

درد در محل شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) مهم ترین علامت شکستگی های بالای استخوان درشت نی است. به علت خونریزی داخل مفصلی که ناشی از شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) است ممکن است مفصل زانو متورم شود و این تورم موجب محدودیت حرکت میشود.

شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) به علت جابجایی استخوان های شکسته شده زانو ممکن است تغییر شکل بدهد.

بدنبال شکستن ساق پا ممکن است پا سرد و رنگ پریده شود. این علامت بسیار مهم و خطرناکی است چه ممکن است علت آن کاهش خونرسانی به ساق و پا به علت آسیب عروقی در محل شکستگی باشد.

بدنبال شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) ممکن است احساس گزگز در ناحیه پا بوجود آید که توجه به آن مهم است چون ممکن است بر اثر آسیب اعصاب زانو ایجاد شده باشد.

درمان

برای انتخاب نوع درمان شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) متغیر های گوناگونی را باید مد نظر داشته باشد. سن بیمار، انتظارات بیمار از درجه فعالیت بدنی که بعدا خواهد داشت، روش زندگی و کار وی و بیماری هایی که وی ممکن است از قبل داشته باشد همه و همه میتوانند در تعیین نوع درمان مهم باشند.

پس در انتخاب نوع درمان شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) نه تنها پزشک، بلکه خود بیمار و خانواده وی هم باید دخالت فعال داشته باشند.

در یک فرد جوان و فعال (از نظر بدنی) که از مفصل زانویش کار زیادی خواهد کشید، باید هر تلاشی انجام شود تا قطعات شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) بطور دقیق در کنار یکدیگر قرار گیرند تا از احتمال ایجاد استئوآرتریت بعدی ممانعت به عمل آید.

برعکس در افراد مسن که فعالیت بدنی زیادی ندارند و ممکن است حتی مفصل زانویشان از قبل سائیدگی داشته باشد یا اینکه دچار بیماری زمینه ای مثل فشار خون یا دیابت هستند، عمل جراحی شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) ممکن است نه تنها نتواند کمک زیادی به ایشان بکند بلکه ممکن است آنها را در معرض خطرات بیشتری مثل مشکلات حین بیهوشی یا عفونت بعد از عمل جراحی قرار دهد.

درمان بدون جراحی

در مورد شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) با جابجایی کم ممکن است پزشک معالج تصمیم به درمان غیر جراحی بگیرد. در این روش خون داخل مفصل زانو با سرنگ خارج شده و برای ممانعت از افزایش تورم زانو بانداژ شده، بالا نگه داشته شده و سرد میشود.

بمدت ۳-۲ هفته با استفاده از آتل زانو بیحرکت میشود و بعد از این مدت نرمش های خاصی برای ممانعت از محدود شدن حرکات زانو انجام میشود. بیمار باید از زمان شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) بمدت ۳-۲ ماه از دو عصای زیر بغل استفاده کرده و روی اندام تحتانی شکسته شده وزن نیندازد.

درمان با جراحی

روند جراحی شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) مانند دیگر شکستگی ها شامل دو مرحله جااندازی و بیحرکتی است. در مواقعی که شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) جابجایی دارد باید ابتدا قطعات شکسته شده در کنار یکدیگر قرار داده شوند.پزشک ارتوپد این کار را ممکن است بصورت بسته یعنی بدون شکافتن محل شکستگی انجام دهد که این کار معمولا با کشش و مانورهای خاصی انجام میشود.

اگر جااندازی به روش بسته امکانپذیر نباشد پزشک معالج  برای درمان شکستگی استخوان بالای ساق پا(استخوان درشت نی) اقدام به جااندازی باز میکند یعنی پوست و عضلات روی شکستگی را باز کرده و قطعات شکستگی را زیر دید مستقیم در کنار یکدیگر قرار میدهد.بعد از جااندازی باید تا چند ماه مانع از جابجا شدن مجدد قطعات شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) شد تا استخوان فرصت کافی برای جوش خوردن را بدست آورد. این کار را تثبیت استخوان مینامند. برای تثبیت استخوان در این شکستگی ها ممکن است از میخ های داخل استخوانی یا از پیچ و پلاک یا از اکسترنال فیکساتور استفاده شود.

برای آشنایی با نقش بازپروری و فیزیوتراپی در درمان شکستگی استخوان روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس