آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

12 کاربرد اولتراسوند تراپی (کاهش درد، اسپاسم، افزایش جریان خون و …)

اولتراسوند تراپی به‌عنوان یکی از روش‌های درمانی در مراکز توان‌بشخی یا فیزیوتراپی است. این دستگاه‌های پزشکی از امواج اولتراسوند برای درمان انواع آسیب‌ها و دردهای مزمن در نقاط مختلف بدن استفاده می‌کنند. با افزایش گردش خون و اکسیژن توسط این دستگاه‌ه، خلاص شدن از درد تا حد زیادی و هم‌چنین تسریع روند بهبودی ناحیه آسیب‌دیده امکان‌پذیراست. درباره کاربرد، مزایا و روش انجام اولتراسوند تراپی بیش‌تر بخوانید.

در کلینیک توان‌بخشی امید، اولتراسوند تراپی در درجه اول توسط فیزیوتراپیست‌ها و متخصصان ارتوپدی برای درمان درد آرتروز، درد مفصل و درد عضلانی استفاده می‌شود. این یک روش عالی برای تسکین درد در قسمت‌های مختلف بدن و حتی بهبودی است. بنابراین، اگر می‌خواهید بدانید که چگونه دستگاه‌های اولتراسوند تراپی می‌توانند دردهای مفصلی را درمان کنند، می‌توانید از متخصصین کلینیک امید بخواهید تا شما را مشاوره و راهنمایی کنند. شاید اولتراسوند تراپی توسط پزشکان دیگر برای بیماری و برنامه درمانی شما تجویز شده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اولتراسوند تراپی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک توانبخشی امید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ – ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تماس حاصل فرمایید.

12 مزیت سلامتی اولتراسوند تراپی 


12 مزیت سلامتی اولتراسوند تراپی

در حال حاضر، علوم پزشکی از روش‌های متعددی برای بهبود برخی از بیماری‌ها، از جمله استفاده از فناوری مدرن مانند اولتراسوند، بهره می‌برد. اولتراسوند تراپی عموماً در فیزیوتراپی استفاده می‌شود و از مدت‌ها پیش به عنوان یک روش مؤثر برای بهبود برخی از بیماری‌ها شناخته شده است. این دستگاه‌های مدرن، امواج صوتی با فرکانس بالا تولید می‌کنند که خارج از محدوده شنوایی انسان است. این امواج صوتی تأثیر مثبتی برای بیماران ایجاد می‌کنند و بهبود برخی از بیماری‌ها را تسریع می‌کنند.

اولتراسوند درمانی به دلیل استفاده‌ی گسترده از سال‌ها پیش، بسیار مشهور است و بهبود برخی از بیماری‌ها، به ویژه مرتبط با عضلات و بافت، از آن بهره‌مند است. بدین گونه شما باید مزایای سلامتی اولتراسوند تراپی در فیزیوتراپی را به خوبی بدانید:

تحریک سلول‌های متابولیسم 

برای تحقیقات پزشکی، استفاده از اولتراسوند تراپی تأثیر خوبی بر سلول‌های بافت نرم سیستم متابولیسم دارد. در نتیجه، سلول‌های متابولیسم که تحت اولتراسوند تراپی قرار می‌گیرند، باعث بهبودی جریان خون در داخل بدن می‌شوند. گرمای اولتراسوند می‌تواند در این روند نیز بسیار تأثیرگذار باشد. بنابراین، طبق علم پزشکی، استفاده از اولتراسوند تراپی برخی از زخم‌ها مانند زخم جراحی را بهبود می‌بخشد.

درمان جای زخم 

یکی دیگر از مزایای سلامتی استفاده از اولتراسوند تراپی این است که می‌تواند بر فیبرهای ناشی از بافت اسکار تأثیر بگذارد. امواج اولتراسوند ارتعاش یا ریز لرزش کمی را در داخل سلول‌های بافت نرم ایجاد می‌کند. این فرآیند از تشکیل بافت اسکار محافظت می‌کند. در همین حالت، روند آن هم‌چنین باعث مسدود شدن بافت اسکار می‌شود.

کاهش درد 

طبق مطالعات انجام شده، استفاده از اولتراسوند تراپی باعث کاهش درد از جمله اسپاسم عضلات و گرفتگی می‌شود. این روش همان ترمیم بافت است. گرمای اولتراسوند اثر مثبت کاهش درد به ویژه بر روی عضلات را به همراه خواهد داشت.

درمان اسپاسم عضلات 

همان‌طور که در بالا ذکر شد استفاده ازاولتراسوند تراپی درد را کاهش می‌دهد. در طرف دیگر، اولتراسوند تراپی  واقعاً مشکل عضلات مانند اسپاسم عضلات و هم‌چنین آسیب ناشی از تنش را به حداقل می‌رساند. گرمای عمیق اولتراسوند می‌تواند این فواید سلامتی را به همراه داشته باشد. این روش در شل کردن عضله اسپاسم شده یا دردناک بدن موثر شناخته شده‌است.

درمان التهاب حاد یا مزمن 

یکی دیگر از فواید سلامتی اولتراسوند تراپی درمان التهاب حاد است. اولتراسوند تراپی به دلیل گرمای آن برای بهبود برخی از بافت‌ها از جمله برای التیام التهاب یا حتی التهاب حاد مفید شناخته شده‌است. امواج اولتراسوند می‌توانند به طور مثبتی بر روی پوست و بافت اطراف تأثیر بگذارند. لرزش هم‌چنین باعث احساس مثبت در بیمارانی می‌شود که از آن استفاده می‌کنند. در حالت دیگر، گرمای حاصل از اولتراسوند تراپی در بهبود آسیب ناشی از التهاب حاد یا مزمن تأثیر دارد.

کاهش تورم موضعی داخل بدن 

گرمایش اولتراسوند تراپی برای کاهش تورم داخل بدن موثر است. به طور کلی اولتراسوند تراپی با بهبودی در شل شدن بافت شناخته می‌شود اما در حالت دیگراولتراسوند تراپی می‌تواند به طور موثر برای کاهش تورم داخل بدن استفاده شود. گرمایش و امواج اولتراسوند جریان خون را افزایش می‌دهد که در آن روند تورم را نیز کاهش می‌دهد.

بهبود شکستگی استخوان 

این روزها علوم پزشکی از اولتراسوند تراپی برای بهبود برخی بیماری‌ها و آسیب‌ها از جمله شکستگی استخوان استفاده کرده‌است. طبق برخی مطالعات نشان داده شده‌است که امواج اولتراسوند تراپی و گرمایش آن می‌توانند شکستگی استخوان را به خوبی بهبود بخشیده و تقویت کنند.

درمان آرتروز

یکی دیگر از فواید سلامتی استفاده از اولتراسوند تراپی در فیزیوتراپی، درمان آرتروز است. گرمای اولتراسوند تراپی و میکرو لرزش، اصطکاک را تا سطح مولکولی افزایش می‌دهد و بر بافت تأثیر مثبت می‌گذارد. این روند به بیماران آرتروز تأثیر مثبت می‌بخشد. گرمای عمیق‌تر به خودی خود در بهبود آرتروز کمک می‌کند.

درمان فانتوم لیمب (عضو خیالی) 

مطالعات زیادی وجود دارد که فواید سلامتی اولتراسوند تراپی را نشان می‌دهد. یکی از فواید سلامتی آن، درمان درد اندام فانتوم است. بیشتر افراد می‌دانند که اولتراسوند تراپی معمولاً دردهای عضلات را التیام می‌بخشد، بنابراین برای درمان درد اندام فانتوم نیز مفید است.

درمان کشیدگی گردن 

از اولتراسوند درمانی برای درمان برخی بیماری‌ها حتی التهاب مزمن استفاده شده‌است. یکی از این موارد درمان کشیدگی گردن است. اولتراسوند تراپی به عنوان روش موثر برای درمان و حتی بهبود کشیدگی گردن در بیمارانی که این مورد را تجربه می‌کنند شناخته می‌شود. امواج اولتراسوند باعث شل شدن عضلات گردن که درد دارند می‌شود.

درمان و بهبود سرطان 

یکی از مزایای اولتراسوند تراپی برای سلامتی این است که می‌تواند سرطان و حتی تومورهای داخل بدن را به خوبی درمان کند. امواج و گرمای آن می‌تواند به طور موثری با سلول‌های سرطانی رشد یافته در داخل بدن مبارزه کند.

از بین بردن باکتری‌ها 

علاوه بر مبارزه با سلول‌های سرطانی، اولتراسوند تراپی می‌تواند برای نابودی و از بین بردن باکتری‌های ساکن داخل بدن نیز بسیار موثر باشد. حرارت و امواج آن می‌تواند باکتری‌های موجود را مسدود کرده و منجر به پیشرفت سالم بدن شود.

اولتراسوند تراپی چگونه کار می‌کند؟ 


در فرآیند اولتراسوند تراپی، دستگاه بر روی ناحیه آسیب‌دیده قرار می‌گیرد و امواج صوتی با فرکانس بالا تولید می‌شوند که به بافت‌های آسیب‌دیده نفوذ می‌کنند. این کار با استفاده از ژل اولتراسوند در ناحیه مورد نظر قبل از شروع فرآیند انجام می‌شود.

امواج فراصوت با انرژی بالا برای تسکین علائم دردناک در قسمت‌های بدنی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، استفاده می‌شوند. عمدتاً این فرآیند با استفاده از دستگاه‌های قابل حمل اولتراسوند تراپی انجام می‌شود که به صورت دستی و با سر پروب کریستال طراحی شده‌اند. پس از استفاده از ژل، سر پروب برداشته شده و دستگاه به حرکت‌های دایره‌ای کوچک در حین فرآیند منتقل می‌شود. امواج اولتراسوند که توسط بافت‌ها جذب می‌شوند، باعث ایجاد لرزش در بافت‌های بدن می‌شوند. این ارتعاشات باعث گرم شدن بافت‌ها، افزایش جریان خون و تأمین اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه آسیب‌دیده می‌شوند. این فرآیند منجر به تسکین درد بیمار و تسریع در فرآیند بهبودی می‌شود. به همین دلیل، دستگاه‌های اولتراسوند تراپی بهترین گزینه برای بهبود رباط‌ها، تاندون‌ها و مسائل مربوط به عضلات هستند.

پروتکل‌های اولتراسوند تراپی 


اولتراسوند تراپی در دوز به موقع و در فواصل منظم انجام می‌شود. فرکانس آن را می‌توان با کمی تنظیم فرکانس پرتو اولتراسوند به راحتی تغییر داد. استفاده از این دستگاه بسیار آسان است زیرا کلیه کنترل‌های لازم بر روی صفحه کنترل دستگاه قرار گرفته‌است. با کاهش فرکانس می‌توان به نفوذ عمیق‌تری از امواج صوتی در منطقه آسیب‌دیده دست یافت. عمدتا سطح فرکانس 1 مگاهرتز در مقابله با دردهای مفصلی و آسیب‌های عمیق بافت کاملاً موفق است.

دستگاه‌های اولتراسوند تراپی با فرکانس‌های بالاتر برای هدف قرار دادن آسیب‌هایی که بسیار نزدیک‌تر به سطح پوست هستند استفاده می‌شود. با سطح فرکانس 3 تا 5 مگاهرتز، اولتراسوند ممکن است به عمق بدن نفوذ نکند. حتی این فرکانس ممکن است باعث محدود شدن روند درمان شود.

به طور معمول یک جلسه اولتراسوند تراپی بسته به شدت و هم‌چنین محل آسیب، 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد.

عوارض جانبی اولتراسوند تراپی 


عوارض جانبی اولتراسوند تراپی

استفاده از اولتراسوند تراپی، علیرغم فواید زیادی که دارد، ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشت. استفاده از این روش ممکن است باعث حالت تهوع، سرگیجه و مشکلات تنفسی شود. علاوه بر این، برخی مشکلات دیگر نیز ممکن است پیش بیاید. حتی اگر علم پزشکی استفاده از این روش را مطمئن تصور کند، باید به عوارض ممکن وجود دارند که باید قبل از استفاده از این روش به آن‌ها توجه کرد.

اهمیت انجام اولتراسوند تراپی در جلسات فیزیوتراپی در قسمت‌های خاصی از بدن مانند چشم، سینه (به ویژه سینه زنان)، نوزادان یا کودکان و اندام‌های جنسی، باید به‌خوبی در نظر گرفته شود. همچنین، این روش نباید برای شکستگی خاصی از استخوان، زخم روی پوست و یا ایمپلنت سینه در زنان استفاده شود. برای انجام این روش، مهم است که قبل از هر چیز با پزشک مشورت کنید تا از اینکه آیا این روش برای شما مناسب است و یا هرگونه عوارض جانبی ممکن است داشته باشد، آگاه شوید.

مقالات مرتبط

تنگی کانل نخاعی

تنگی کانال نخاع (spinal canal stenosis) یک وضعیت غیر طبیعی است که می‏تواند در هر قسمتی از کانال نخاعی اتفاق

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان