آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

فیزیوتراپی در منزل: توانبخشی بیمار بعد از سانحه و بیماری در خانه

مقاله ی حاضر سعی دارد که روشهای فیزیوتراپی در منزل (خانه) را توضیح دهد. تمرینات فیزیوتراپی تمرینات حرکتی و روشی فیزیکی است که برای کاهش درد و افزایش تحرک مفاصل فرد استفاده می شود.متخصصان فیزیوتراپ اغلب تمرینات فیزیوتراپی را برای درمان بیماران انجام میدهند .

فیزیوتراپی در خانه برای چه افرادی مناسب است؟

غالبا افرادی که نمی‌توانند از منزل خارج شوند و دوم افرادی که عمل جراحی انجام داده و باید دوره‌ای را در منزل سپری کنند و پس از آن به مراکز درمانی و کلینیک‌ها مراجعه کنند نیازمند دریافت خدمات فیزیوتراپی در خانه می‌باشند.همچنین افراد دیگری نیز هستند که به علت شلوغی شهر و مسافت‌های زیاد نمی‌توانند به کلینیک‌های فیزیوتراپی مراجعه کرده و خدمات لازم را دریافت کنند که این افراد نیز باید در خانه فیزیوتراپی انجام دهند.

فیزیوتراپی در خانه خدماتی تخصصی و حساس است که باید فقط توسط متخصص فیزیوتراپی انجام گردد. بیمارانی که توانایی لازم جهت مراجعه به کلینیک و مراکز فیزیوتراپی را ندارند نیازمند دریافت خدمات تخصصی فیزیوتراپی در خانه می‌باشند که نیازمند علم و تجربه متخصصین فیزیوتراپی می‌باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با فیزیوتراپی و درمان در منزل کلینیک تخصصی امید با ما تماس حاصل فرمایید.

فیزیوتراپی چیست؟


فیزیوتراپی چیست

فیزیوتراپی یک حرفه حرفه‌ای در زمینه مراقبت از سلامت است که به بررسی، ارزیابی، بازگرداندن و حفظ عملکرد فیزیکی فرد می‌پردازد. فیزیوتراپیست‌ها به عنوان متخصصان مراقبت پزشکی عمدتا در زمینه توانبخشی آسیب‌های فیزیکی، معلولیت و ارتقای تحرک، قابلیت عملکردی، کیفیت زندگی و بهبود دامنه حرکتی فعالیت می‌کنند. آن‌ها این مسئولیت را با انجام یک معاینه کامل، ارزیابی، تشخیص و بررسی فیزیکی انجام می‌دهند. درمان موفقیت آمیز فیزیوتراپی در خانه شامل برقراری ارتباط بین درمانگر، بیمار، اعضای خانواده و دیگر متخصصان است که یک تیم متمرکز بر دستیابی هدف بیمار را تشکیل می‌دهند. فیزیوتراپی توسط یک فیزیوتراپیست انجام می‌شود و در صورت امکان خدمات توسط یک دستیار فیزیوتراپیست (PTA) یا حرکت شناس تحت هدایت برنامه درمانی فیزیوتراپیست انجام خواهد شد. فیزیوتراپیست‌ها، متخصصان درمان دستی، ماساژ درمانگرها و متخصصین طب سوزنی اغلب با یکدیگر همکاری می‌کنند تا درمان را برای بیماران انجام دهند. فیزیوتراپ‌ها بیماران تمام سنین، از نوزادان تا افراد سالخورده، که از مشکلات سلامتی یا سایر شرایط مربوط به پزشکی رنج می‌برند و یا دچار اختلالات و آسیب‌هایی هستند که ممکن است توانایی کار کردن یا حرکت و انجام فعالیت‌های عملکردی و همچنین روال زندگی روزانه آن‌ها را محدود کند، تحت تشخیص و درمان قرار می‌دهند. فیزیوتراپیست‌ها یک سابقه پزشکی کلی از بیمار می‌گیرند و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهند تا به یک تشخیص درست و ارائه یک برنامه درمانی برسند. برنامه درمان فیزیوتراپیست معمولا شامل تجویز ورزش‌ها و همچنین کمک با تمرینات خاص، درمان دستی، آموزش موقعیت بدن، دستکاری فیزیکی و سایر روش‌ها مانند اولتراسوند و TENS می‌باشد. هدف یک فیزیوتراپیست ایجاد یک برنامه درمانی برای شیوه زندگی سالم تر و فعال تر جهت کار کردن با افراد برای جلوگیری از از دست دادن تحرک قبل از بروز آن است.

چگونگی انجام فیزیوتراپی در منزل


هدف از انجام فیزیوتراپی در منزل کاهش التهاب و درد و افزایش عملکرد برخی از بیماران شامل افرادی که توانایی راه رفتن ندارند و قادر به راه رفتن نیستند و به سختی می‌توانند حرکت کنند می‌باشد که بتوانند راحت‌تر حرکت کرده ،راه بروند و کارهای خود را مستقل انجام دهند برای کاهش درد بیماران از مدالیته‌های فیزیوتراپی که بسته به مشکل بیمار و با توجه به دستور پزشک برای درمان آن‌ها تجویز می‌شود استفاده می‌شود. از تکنیک‌های تمرین درمانی نیز خیلی استفاده می‌شود و  گاها از ماساژ درمانی و طب سوزنی هم می‌توان برای درمان بیماران استفاده کرد.

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی چیست

تمرین ماساژ درمانی، ارزیابی بافت نرم و مفاصل بدن و درمان و جلوگیری از اختلال عملکرد فیزیکی و درد بافت نرم و مفاصل با استفاده از دستکاری بافت نرم برای ایجاد، حفظ، بازسازی یا تقویت عملکرد فیزیکی و تسکین درد می‌باشد. هدف از این درمان، دستکاری لایه‌های سطحی و عمیق بافت عضلانی و بافت همبند برای تقویت و بهبود عملکرد آن‌ها، کمک به فرایند بهبودی، کاهش اسپاسم عضلانی، مهار تحریک پذیری حرکتی نورون و افزایش آرامش و آسایش است. ماساژ درمانی شامل کار و دستکاری بدن با حرکت و ارتعاش فشاری، سازماندهی شده، ثابت یا متحرک است، که به صورت دستی یا مکانیکی (فنجان مکش) انجام می‌شود. بافت‌های هدف ممکن است شامل ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، فاسیا، پوست، مفاصل و دیگر بافت‌های همبند، و همچنین عروق لنفاوی (ماساژ تخلیه لنفاوی)، یا اندام‌های دستگاه گوارش (ماساژ شکم برای بهبود عملکرد هضم) باشد. ماساژ را می‌توان با دست‌ها، انگشتان، آرنج‌ها، زانو و ساعد انجام داد. در محیط منزل و یا مطب، ماساژ شامل درمان بیمار در حالت دراز کشیده روی یک میز ماساژ یا در حالت نشسته روی صندلی ماساژ است. در مورد یک فرد سالمند یا بیماری که در بستر می‌باشد، سطحی مثل تخت یا کف زمین رایج تر است. بیمار تحت ماساژ ممکن است بسته به مناطقی که تحت درمان قرار می‌گیرند، به طور کامل یا جزیی لباس خود را در بیاورد.

مزایای درمان در منزل

تحقیقات پزشکی نشان داده است که ماساژدرمانی مزایای زیادی از جمله تسکین درد، افزایش تحرک و دامنه حرکتی، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی دارد. علاوه بر این مزایای اصلی، درمان در منزل نیز مزایا ویژه‌ای دارد که ممکن است اغلب از آنها آگاه نباشید. یکی از مزایای اصلی درمان در منزل، این است که بیمار می‌تواند در محیط آشنا و راحت خود درمان را دریافت کند. این باعث می‌شود که بیمار از استرس و نگرانی‌های مربوط به رفتن به مراکز درمانی جلوگیری کرده و پس از ماساژ، بدون نیاز به حرکت بیشتر، در محل استراحت کند. بزرگترین مزیت این روش این است که اگر بیمار قادر به رفتن به مراکز درمانی نباشد یا محدودیتی در تحرک داشته باشد، همچنان می‌تواند از مزایای درمان در منزل بهره‌مند شود.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی چیست

طب سوزنی یک روش تشویق بدن برای ترویج بهبود طبیعی و بهبود عملکرد با تحریک جریان چی می‌باشد. چی را می‌توان با تحریک نقاط خاصی در بدن تحت تاثیر قرار داد و متعادل کرد. این کار با قرار دادن سوزن‌ها و اعمال گرما یا جریان الکتریکی در نقاط طب سوزنی بسیار دقیق انجام می‌شود. طب سنتی چینی نقش مهم و ارزشمندی در سلامت و رفاه بسیاری از ساکنین مرکز کانادا ایفا می‌کند.

طب سوزنی به چه مشکلاتی کمک می‌کند؟

سازمان بهداشت جهانی فهرستی از مشکلاتی دارد که معتقد است طب سوزنی درمان می‌کند، این لیست شامل موارد زیر است:

 • آلرژی
 • اضطراب
 • آرتروز مزمن
 • یبوست
 • افسردگی
 • تسکین سردرد و میگرن
 • بیخوابی
 • درد پایین کمر حاد و مزمن
 • استئوارتریت
 • نورالژی تریژمینال
 • درد سیاتیک
 • شانه منجمد
 • آرنج تنیس بازان

طب سوزنی چگونه عمل می‌کند

فلسفه‌های پیرامون نحوه عملکرد طب سوزی بسیار زیاد هستند. دیدگاه‌های علمی و دیدگاه‌های مبهم و رمزی خاصی وجود دارد. توضیح علمی مدرن این است که سوزن زدن به نقاط طب سوزنی، سیستم عصبی را تحریک می‌کند تا مواد شیمیایی را در عضلات، نخاع و مغز آزاد کند. این مواد شیمیایی یا تجربه درد را تغییر می‌دهند یا باعث آزاد شدن سایر مواد شیمیایی و هورمون‌هایی می‌شوند که بر سیستم تنظیم کننده داخلی بدن تاثیر می‌گذارد.

فیزیوتراپی و توانبخشی سالمندان در منزل

فیزیوتراپی و توانبخشی سالمندان در منزل

فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت‌های پزشکی است که به منظور بررسی، ارزیابی، بازگرداندن و حفظ عملکرد فیزیکی عمل می‌کند. همانطور که سن ما بالا می‌رود، سبک زندگی ما رو به بی تحرک شدن می‌رود؛ تغییرات وضعیتی، ضعف عضلات و کاهش تحرک رخ می‌دهد. فیزیوتراپیست‌ها به شما کمک می‌کنند که از طریق درمان منفعل و تمرینات تجویزی تحت نظارت، محدوده حرکات خود را بازگردانید، عضلات خود را تقویت کرده و شیوه زندگی فعال را حفظ نمایید.

فیزیوتراپی به چه مواردی می‌تواند کمک کند؟

فیزیوتراپیست‌ها در مراقبت پیش و پس از جراحی جایگزینی زانو، جراحی جایگزینی لگن، بهبودی از بستری مدت طولانی در بیمارستان، پنومونی و آتروفی چشمگیر عضلانی تجربه دارند.

استئوپاتی برای سالمندان

پیر شدن بخشی از زندگی و یک فرآیند فیزیولوژیکی طبیعی است. یکی از سیستم‌های بدن، که به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر پیری قرار می‌گیرد، سیستم اسکلتی عضلانی است. هر چه پیرتر می‌شویم، کشش موجود در بدن ما بدتر می‌شود و بنابراین احتمال آسیب به بافت‌های نرم و ساختار استخوان افزایش می‌یابد. برای افراد 55 ساله و پیرتر رایج است که از اثرات: استئوآرتریت، آرتروز و تورم مفصلی، درد و خشکی پایین کمر ، خشکی بدن در هنگام صبح و محدودیت حرکتی رنج ببرند. استئوپاتی یک روش ملایم و غیر تهاجمی از درمان فیزیکی است که مخصوصا برای مقابله با تنش‌ها و کشیدگی‌های مرتبط با پیری طراحی شده است. این روش می‌تواند به سالمندان کمک کند تا تحرک از دست رفته، و انعطاف پذیری را کسب کنند، درد ناشی از آرتروز را کاهش دهند و به کسانی که در حال بهبودی از جراحی جایگزینی لگن و جراحی جایگزینی زانو هستند، کمک کنند.

ماساژ درمانی برای سالمندان

ماساژ درمانی برای سالمندان یا ماساژ پیری می‌تواند به کاهش درد و ناراحتی که با پیری همراه است کمک کند. همانطور که رو به پیری می‌رویم، تغییرات موقعیتی بدن را مشاهده می‌کنیم، سال‌های نشستن رو به جلو و کار بیش از حد می‌تواند باعث عدم تعادل و ضعف عضلانی شود که خود را به صورت درد و ناراحتی مفاصل و ستون فقرات نشان می‌دهد. ماساژ پیری می‌تواند به بهبود گردش خون، کاهش خشکی عضلات و مفصل، کاهش التهاب و درد آرتروز کمک کند.

ورزش درمانی در منزل

ورزش درمانی در خانه

درمان فیزیوتراپی شما همراه با برنامه تمرینات خانگی پیش می‌رود و هر دوی آن‌ها در موثر نمودن توانبخشی ضروری هستند. شرکت در درمان فیزیوتراپی برای 2-3 بار در هفته، اما عدم انجام تمرینات در منزل، یک دلیل معمول است که بیماران نتایجی را که امید داشتند به دست نمی‌آورند. انجام ندادن تمرینات در خانه مانند سعی در کاهش وزن است، اما تنها 2-3 بار در هفته غذای سالم بخورید – مشخص است که موثر نخواهد بود. اطمینان حاصل کنید که برنامه تمرینات خود در منزل را دنبال می‌کنید، تا به نتایج ایده آل در زمان مورد نظر، دست پیدا کنید.

اهداف و موفقیت بلند مدت

هدف از ورزش درمانی، بهبود بخشیدن به بدن یا قادر کردن بیماران به ادامه دادن فعالیت‌های مورد علاقه خود بدون درد و محدودیت است. این هدف با بازسازی قدرت، بهبود دامنه حرکتی، اصلاح الگوهای حرکتی و مقابله با درد به دست می‌آید. این فرایند به طور کلی یک دوره طولانی مدت را در بر می‌گیرد. اما خوشبختانه، برای هر بیمار، یک طرح مراقبتی فردی در منزل ارائه می‌شود که به شما کمک می‌کند بیشتر از درمان خود بهره‌مند شوید. انجام تمرینات در منزل به بدن آموزش می‌دهد که چگونه به درستی عمل کند و حافظه عضلانی را تقویت می‌کند، بدین معنی که بدن شما بلافاصله یاد می‌گیرد به طور خودکار حرکت کند و به درستی عمل نماید. این روش باعث می‌شود که در مراجعات به مطب، پیشرفت سریع‌تری داشته باشید و به اهداف خود نزدیک‌تر شوید. انجام تمرینات خانگی می‌تواند به شما کمک کند تا برای مراجعه بعدی به مرکز درمانی آماده شوید. ورزش‌های تمرینی به شما این امکان را می‌دهند که بهبودی را حفظ کرده و به پیشرفت خود ادامه دهید. انجام تمرینات ورزشی در منزل، بخش مهمی از درمان و بهبودی است. اگرچه صرف زمان برای افزودن فعالیت دیگری به روال روزمره می‌تواند دشوار باشد، اما به شما اجازه می‌دهد تا به سرعت بهبود یابید و از اسیب مجدد جلوگیری کنید. درمانگران بهترین برنامه‌ها را در ذهن خود دارند، بنابراین اگر در وقت گذاشتن برای انجام تمرینات خود در خانه مشکل دارید، با آن‌ها صحبت کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا برنامه مطب و برنامه تمرین در منزل را به گونه‌ای هماهنگ کنید که به طور موثر شما را به سلامت کامل بازگرداند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان