افزایش بیش از حد تحدب مهره های پشتی را پشت گرد یا گوژ پشتی می گویند. این ناهنجاری نام آشناترین ناهنجاری ساختار قامتی است که قرار دادن تنه در وضعیت غلط، ضعف عضلات و افزایش گودی کمر و برخی بیماریها علت اصلی ناهنجاری گوژ پشتی است.

نکته جالب این که افراد خجالتی و بلند قد بیشتر در معرض گوژ پشتی هستند چرا که در هنگام نشستن یا ایستادن تنه را بیش از حد خم می کنند.

افتادگی سینه، کاهش انعطاف پذیری، تخریب مهره ها، ایجاد شانه های گرد و ایجاد عارضه سر به جلو از جمله عوارض ناهنجاری گوژ پشتی است. افراد مبتلا به این عارضه در اندام های فوقانی با محدودیت حرکتی مواجهند و میزان اتساع پذیری (پهن و عریض شدن) قفسه سینه ها کاهش می یابد و تنفس بیمار به مرور دچار اختلال می شود.

برای اصلاح ناهنجاری گوژ پشتی علاوه بر درمان فیزیوتراپی می توان از شنا در آب، آویزان شدن از میله بارفیکس، انجام ورزش های مربوط به عضلات بالا برنده شانه و صاف (راست) کننده ستون مهره ها استفاده کرد .

علل

گوژ پشتی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد كه باید از دوران كودكی به آن توجه كرد، به عنوان مثال در بعضی از بیماران گوژ پشت، رشد منطقه مهره‌های پشتی به صورت غیرطبیعی و انحراف دار است یا به دلیل چسبندگی، مهره فقرات بخوبی تشكیل نمی‌شود. اما مهم‌ترین دلیل بروز گوژ پشتی، بد نشستن هنگام مطالعه و خیاطی و كارهای دستی است. خم كردن سر به جلو برای مدت طولانی، عدم‌تحرك، بد قرار‌گرفتن وضعیت بدن بخصوص هنگام نشستن و ضعف عضلات در بیماری‌های عضلانی از جمله دلایل بروز گوژ پشتی است. مواردی مانند در رفتن لگن و خمیدگی طبیعی ستون مهره‌ها، شكستگی ستون مهره‌ها بر اثر تصادف یا تومور یا علت‌های مادرزادی یا رعایت نكردن اصول صحیح راه رفتن هم می‌تواند به ایجاد گوژ پشتی منتهی شود.

عوامل تشدید کننده

برجستگی غیرعادی در ستون مهره‌ها همراه یا بدون انحنای جانبی ستون فقرات نه تنها در شكل ظاهری افراد ایجاد تغییر نا خوشایند دارد، بلكه در راه رفتن نیز اشكال و درد ایجاد می‌كند.

در مراحل شدید هم گوژ پشتی، باعث عدم كارآیی عضلات تنفسی می‌شود و اختلالات تنفسی را به دنبال می‌آورد. عفونت‌های مكرر و عودكننده تنفسی از جمله این اختلالات است. كوتاه شدن عضلات جلوی سینه، شل شدن عضلات پشتی، درد عضلات پشتی و كوتاه شدن قد از دیگر مشكلات این افراد است.

پوکی استخوان و گوژ پشتی

پوكی استخوان بیماری‌ای است كه معمولا در خانم‌های یائسه و آقایان بالای 70 سال به وجود می‌آید، در نتیجه استخوان‌ها ضعیف می‌شود. از آنجا كه مهم‌ترین عامل برای جلوگیری از پوكی استخوان ورزش است، كمبود ویتامین D و كلسیم عامل پوكی استخوان است و گوژ پشتی را به طور خیلی جدی تشدید می‌كند.

برای مطالعه” انواع گوژپشتی ” و “ حرکات اصلاحی گوژپشتی” کلیک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس