افزایش بیش از حد تحدب مهره های پشتی را پشت گرد یا گوژ پشتی می گویند. این ناهنجاری نام آشناترین ناهنجاری ساختار قامتی است که قرار دادن تنه در وضعیت غلط، ضعف عضلات و افزایش گودی کمر و برخی بیماریها علت اصلی ناهنجاری گوژ پشتی است.

نکته جالب این که افراد خجالتی و بلند قد بیشتر در معرض گوژ پشتی هستند چرا که در هنگام نشستن یا ایستادن تنه را بیش از حد خم می کنند.

افتادگی سینه، کاهش انعطاف پذیری، تخریب مهره ها، ایجاد شانه های گرد و ایجاد عارضه سر به جلو از جمله عوارض ناهنجاری گوژ پشتی است. افراد مبتلا به این عارضه در اندام های فوقانی با محدودیت حرکتی مواجهند و میزان اتساع پذیری (پهن و عریض شدن) قفسه سینه ها کاهش می یابد و تنفس بیمار به مرور دچار اختلال می شود.

برای اصلاح ناهنجاری گوژ پشتی علاوه بر درمان فیزیوتراپی می توان از شنا در آب، آویزان شدن از میله بارفیکس، انجام ورزش های مربوط به عضلات بالا برنده شانه و صاف (راست) کننده ستون مهره ها استفاده کرد .

علل

گوژ پشتی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که باید از دوران کودکی به آن توجه کرد، به عنوان مثال در بعضی از بیماران گوژ پشت، رشد منطقه مهره‌های پشتی به صورت غیرطبیعی و انحراف دار است یا به دلیل چسبندگی، مهره فقرات بخوبی تشکیل نمی‌شود. اما مهم‌ترین دلیل بروز گوژ پشتی، بد نشستن هنگام مطالعه و خیاطی و کارهای دستی است. خم کردن سر به جلو برای مدت طولانی، عدم‌تحرک، بد قرار‌گرفتن وضعیت بدن بخصوص هنگام نشستن و ضعف عضلات در بیماری‌های عضلانی از جمله دلایل بروز گوژ پشتی است. مواردی مانند در رفتن لگن و خمیدگی طبیعی ستون مهره‌ها، شکستگی ستون مهره‌ها بر اثر تصادف یا تومور یا علت‌های مادرزادی یا رعایت نکردن اصول صحیح راه رفتن هم می‌تواند به ایجاد گوژ پشتی منتهی شود.

عوامل تشدید کننده

برجستگی غیرعادی در ستون مهره‌ها همراه یا بدون انحنای جانبی ستون فقرات نه تنها در شکل ظاهری افراد ایجاد تغییر نا خوشایند دارد، بلکه در راه رفتن نیز اشکال و درد ایجاد می‌کند.

در مراحل شدید هم گوژ پشتی، باعث عدم کارآیی عضلات تنفسی می‌شود و اختلالات تنفسی را به دنبال می‌آورد. عفونت‌های مکرر و عودکننده تنفسی از جمله این اختلالات است. کوتاه شدن عضلات جلوی سینه، شل شدن عضلات پشتی، درد عضلات پشتی و کوتاه شدن قد از دیگر مشکلات این افراد است.

پوکی استخوان و گوژ پشتی

پوکی استخوان بیماری‌ای است که معمولا در خانم‌های یائسه و آقایان بالای ۷۰ سال به وجود می‌آید، در نتیجه استخوان‌ها ضعیف می‌شود. از آنجا که مهم‌ترین عامل برای جلوگیری از پوکی استخوان ورزش است، کمبود ویتامین D و کلسیم عامل پوکی استخوان است و گوژ پشتی را به طور خیلی جدی تشدید می‌کند.

برای مطالعه” انواع گوژپشتی ” و “ حرکات اصلاحی گوژپشتی” کلیک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس