آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

انواع گوژپشتی

images 52

شاید بعضی از ما زمانی خمیده شدن پشت آدم‌ها را نماد سالمندی می‌دانستیم، اما این روزها سبك زندگی ما و مشكلات مختلف باعث شده است كه كمتر به سلامت خودمان توجه كنیم و ناگهان یك روز جلوی آینه برویم و ببینیم كه حتی در سنین جوانی، كمی خمیده به نظر می‌رسیم. افزایش غیر طبیعی قوس ناحیه ی پشتی را گرد پشتی یا گوژپشتی می گویند.

انواع گوژپشتی

– برگشت پذیر

این عارضه این نوع گوژپشتی بر اثر رعایت نكردن بهداشت حركتی، موقعیت شغلی نامناسب، بدنشستن و استفاده از وسایلی مانند میز و صندلی نامناسب در بلند مدت ایجاد می‌شود. عواملی دیگر مثل ضعف عضلات را نیز می‌توان علت گوژپشتی دانست.

چنانچه شما از آن دسته افرادی هستید كه ضعف عضلانی دارید، مطمئنا با كار كردن طولانی پشت میز صندلی نامناسب در زمان طولانی، بیشتر دچار صدمه می‌شوید. تحقیقات نشان داده است این نوع ناهنجاری گوژپشتی بیشتر مشكل دختران نوجوان است و غالبا 3 تا 6 مهره ستون فقرات در این ناهنجاری درگیر می‌شوند.

– برگشت‌ناپذیر

این عارضه كه در بخش كوچكی در حد فاصل(2 تا 3) مهره از ستون فقرات ایجاد می‌شود، نوعی بیماری جدی محسوب می‌شود و درمان گوژپشتی برگشت ناپذیر به عهده پزشك متخصص است.

در این نوع گوژپشتی، شانه‌ها و پشت به عقب می‌روند و گردن و سر به جلو می‌آید، شكم تا حدودی می‌افتد، در نتیجه نمای كلی بدن از حالت معمول و طبیعی خارج می‌شود.

– مادرزادی

نارسایی در تشکیل تمام یا قسمتی از سطح قدامی مهره ها و اختلال در جدا شدن قسمت قدامی  مهره های مجاور هم، باعث ایجاد گوژپشتی مادرزادی می شود.

– جوانی

نوعی گوژپشتی ثابت و کمانی است که در حدود سنین بلوغ بوجود می آید. علت آن تغییر شکل گوه ای در یک یا دو مهره است که تغییرات مشخصی را در کلیشه رادیولوژیکی ایجاد می کند. هر دو جنس دختر و پسر به طور مساوی دچار گوژپشتی جوانی می شوند و سنین شیوع بین ۱۳ تا ۱۷ سالگی است. این عارضه در طول ۶ الی ۹ ماه ثابت می شود و یک حس درد موضعی وجود دارد.

– پیری

علل گوژپشتی پیری را می توان چند مسأله دانست، از جمله: پوکی استخوان، کیفوز منتقل شده از دوران جوانی، گوژپشتی حقیقی، کیفوز ناشی از سل ستون مهره ها.

برای مطالعه” گوژپشتی چیست؟ ” و ” حرکات اصلاحی گوژپشتی” کلیک کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان