آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

حرکات اصلاحی گوژپشتی یا قوز کمر

281124912118315869121182145184205232633171

گوژپشتی چیست؟

نوعی نقص است که در آن ستون فقرات به علل مختلف مادرزادی یا اکتسابی دچار افزایش قوس غیر طبیعی در ناحیه سینه‌گاهی Thoracic می‌شود. البته گوژپشتی در ناحیه گردنی یا کمری هم ممکن است به وجود آید اما معمولا میزان آن به اندازه‌ای نیست که سبب از بین رفتن کامل تورفتگی گردنی و کمری شود از این‌رو این واژه بیشتر برای ناحیه سینه‌ای کاربرد دارد.

علت

چندین عامل در بروز گوژپشتی یا قوز کمر مؤثر است مثل: بد قرار گرفتن وضعیت بدن بخصوص در هنگام نشستن كه غالباً با سعی و كوشش در قرار دادن بدن در وضعیت صحیح اصلاح می شود و یا ضعف عضلات در بیماری های عضلانی بدن و قوز كه در مواردی مانند در رفتگی لگن و خمیدگی طبیعی ستون مهره ها دیده می شود. از دیگر عوامل موثر عبارتند از:

بیماری های ستون مهره ها كه به وسیله بیمار و یا پزشك قابل اصلاح نیستند.

شكستگی ستون مهره ها در اثر تصادف یا تومور

علل مادرزادی

4344

درمان گوژپشتی با ورزش

اگر شما یا اطرافیانتان به گوژپشتی یا قوز کمر مبتلا هستید باید مراقب وضعیت نشستن و ایستادن خود باشید. افرادی که در هنگام نشستن و ایستادن تنه خود را بیش از حد خم می کنند، در معرض ابتلا و تشدید گوژپشتی هستند و باید به درمان قوز کمر با ورزش  اهمیت دهند .

شنا وآویزان شدن از میله بارفیکس را فراموش نکنید و ورزش‌های زیر را انجام دهید:

در حالت ایستاده دست ها را به سمت بالا بکشید.

در حالت ایستاده سعی کنید کتف هایتان را از پشت به هم نزدیک کنید.

رو به شکم بخوابید و بالشی را زیر شکم خود قرار دهید، سپس دست هایتان را پشت کمر قفل کنید وسر و سینه را به سمت بالا بکشید. در مرحله بعد دست ها را پشت سرتان بگذارید و سر و سینه خود را بلند کنید. سپس دست ها را به سمت جلو در امتداد سر کشیده و سر و سینه را بلند کنید.

حرکات اصلاحی

تمرین۱

هدف: ایجاد جنبش پذیری در ستون فقرات

روش اجرا: در حالت ایستاده با پاهای نیمه باز دست ها را در بالای سر مستقیم نگه دارید و بالاتنه را به سمت راست و چپ خم کنید.چندین مرتبه این حرکت را انجام دهید.تمرین را می توان در حالی که دست ها در پشت سر قرار می گیرند به سمت جلو و عقب نیز انجام داد.

تمرین۲

هدف:توسعه انعطاف و کشش در عضلات ناحیه ی سینه

روش اجرا: بایستید سپس کمر خود را خم کنید دست ها را روی وسیله ای متناسب با ارتفاع تهیگاه(میز،نرده با صندلی)قرار دهید.سپس سعی کنید ناحیه ی بالاتنه خصوصاً قفسه ی سینه به سمت پایین قوس داده شود.به حالت اولیه برگردید.حرکت اصلاحی گوژپشتی یا قوز کمر را چند بار تکرار کنید.

تمرین۳

هدف:ایجاد انعطاف و کشش در عضلات ناحیه ی سینه

روش اجرا: این تمرین دو نفره به دو صورت نشسته و ایستاده انجام می شود. دو نفر پشت به یکدیگر قرار می گیرند و دست های یکدیگر را در حالی که به بالای سر کشیده شده است می گیرند.شروع حرکت به این ترتیب است که یک نفر با خم کردن تنه ی خود نفر دیگر را به پشت خود می کشد،سپس به حالت استراحت بر می گردد و فرد دیگر همین حرکت را تکرار می کند.بهتر است برای انجام این حرکت اصلاحی گوژپشتی ابتدا نشسته و سپس ایستاده انجام شود.

تمرین۴

هدف: تقویت عضلات پشت و شانه ها

روش اجرا:روی شکم دراز بکشید و در حالی که پاها کاملاً کشیده است دست ها را به سمت جلو و بالای سر نگه دارید.دست ها و سینه را به آرامی از روی زمین بلند کنید و دوباره به آرامی به حالت اولیه بر گردید.سعی شود در اجرای این حرکت پاها روی زمین ثابت باشد. این حرکت اصلاحی گوژپشتی را تکرار کنید.

تمرین ۵

فرد رو به شکم می خوابد و دست ها را یا پشت کمر به همدیگر قفل می کند و یا در پهلو قرار می دهد.سپس سر و سینه را از زمین بلند می کند و برای چند لحظه در این وضعیت نگه می دارد.

برای مطالعه” گوژپشتی چیست؟ ” و ” انواع گوژپشتی ” کلیک کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان