آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

حرکات اصلاحی گوژپشتی یا قوز کمر

281124912118315869121182145184205232633171

گوژپشتی چیست؟

گونه‌ای از نقص استخوانی است که در آن، ستون فقرات به دلایل مختلف، مادرزادی یا اکتسابی، به افزایش قوس غیرطبیعی در ناحیه سینه‌ای (Thoracic) مبتلا می‌شود. گرچه این نقص ممکن است در نواحی گردنی یا کمری نیز رخ دهد، اما معمولاً میزان آن به حدی نیست که منجر به کامل از بین رفتن تورفتگی گردنی و کمری شود. به همین دلیل، این واژه بیشتر برای ناحیه سینه‌ای استفاده می‌شود.

علت

عوامل متعددی در بروز گونه‌ای از نقص استخوانی یا قوز کمر مؤثر هستند. به عنوان مثال، بد وضعیت نشستن که غالباً با تلاش برای بهبود وضعیت صحیح بدن تصحیح می‌شود، یا ضعف عضلات در بیماری‌های عضلانی بدن و قوز که در مواردی نظیر رفتگی لگن و خمیدگی طبیعی ستون مهره‌ها مشاهده می‌شود. عوامل دیگری که می‌توانند مؤثر باشند، شامل بیماری‌های ستون مهره‌ای هستند که توسط بیمار یا پزشک قابل اصلاح نیستند.

شكستگی ستون مهره ها در اثر تصادف یا تومور

علل مادرزادی

4344

درمان گوژپشتی با ورزش

اگر شما یا اطرافیانتان به گوژپشتی یا قوز کمر مبتلا هستید، باید به وضعیت نشستن و ایستادن خود دقت کنید. افرادی که در هنگام نشستن و ایستادن تنه خود را بیش از حد خم می‌کنند، در معرض ابتلا و تشدید گوژپشتی قرار دارند و باید به درمان قوز کمر با ورزش اهمیت دهند.

همچنین، شنا و آویزان شدن از میله بارفیکس را فراموش نکنید و ورزش‌های زیر را انجام دهید:

1. در حالت ایستاده، دست‌ها را به سمت بالا بکشید.
2. در حالت ایستاده، سعی کنید کتف‌هایتان را از پشت به هم نزدیک کنید.
3. رو به شکم بخوابید و بالشتی را زیر شکم خود قرار دهید. سپس دست‌هایتان را پشت کمر قفل کنید و سر و سینه را به سمت بالا بکشید. در مرحله بعد، دست‌ها را پشت سرتان بگذارید و سر و سینه خود را بلند کنید. سپس دست‌ها را به سمت جلو در امتداد سر کشیده و سر و سینه را بلند کنید.

حرکات اصلاحی

تمرین۱

هدف: ایجاد جنبش پذیری در ستون فقرات

روش اجرا: در حالت ایستاده با پاهای نیمه باز دست ها را در بالای سر مستقیم نگه دارید و بالاتنه را به سمت راست و چپ خم کنید.چندین مرتبه این حرکت را انجام دهید.تمرین را می توان در حالی که دست ها در پشت سر قرار می گیرند به سمت جلو و عقب نیز انجام داد.

تمرین۲

هدف:توسعه انعطاف و کشش در عضلات ناحیه ی سینه

روش اجرا: بایستید سپس کمر خود را خم کنید دست ها را روی وسیله ای متناسب با ارتفاع تهیگاه(میز،نرده با صندلی)قرار دهید.سپس سعی کنید ناحیه ی بالاتنه خصوصاً قفسه ی سینه به سمت پایین قوس داده شود.به حالت اولیه برگردید.حرکت اصلاحی گوژپشتی یا قوز کمر را چند بار تکرار کنید.

تمرین۳

هدف: ایجاد انعطاف و کشش در عضلات ناحیه سینه

روش اجرا: این تمرین دو نفره به دو صورت نشسته و ایستاده انجام می‌شود. دو نفر پشت به یکدیگر قرار می‌گیرند و دست‌های یکدیگر را در حالی که به بالای سر کشیده شده است می‌گیرند. شروع حرکت به این ترتیب است که یک نفر با خم کردن تنه خود نفر دیگر را به پشت خود می‌کشد، سپس به حالت استراحت بر می‌گردد و فرد دیگر همین حرکت را تکرار می‌کند. بهتر است برای انجام این حرکت اصلاحی گوژپشتی ابتدا نشسته و سپس ایستاده انجام شود.

تمرین۴

هدف: تقویت عضلات پشت و شانه ها

روش اجرا:روی شکم دراز بکشید و در حالی که پاها کاملاً کشیده است دست ها را به سمت جلو و بالای سر نگه دارید.دست ها و سینه را به آرامی از روی زمین بلند کنید و دوباره به آرامی به حالت اولیه بر گردید.سعی شود در اجرای این حرکت پاها روی زمین ثابت باشد. این حرکت اصلاحی گوژپشتی را تکرار کنید.

تمرین ۵

فرد رو به شکم می خوابد و دست ها را یا پشت کمر به همدیگر قفل می کند و یا در پهلو قرار می دهد.سپس سر و سینه را از زمین بلند می کند و برای چند لحظه در این وضعیت نگه می دارد.

برای مطالعه” گوژپشتی چیست؟ ” و ” انواع گوژپشتی ” کلیک کنید.

مقالات مرتبط

نوار عضله

فهرست مطالب1 الكترو ميو گرافي ( EMG, Electromyography  )2 انجام الكتروميوگرافي بدون سوزن الكترو ميو گرافي ( EMG, Electromyography  )

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان