علت و انواع ورم ورم مفاصل در کودکان چیست؟

مطالبی که در این مبحث ذکر می شوند مربوط به التهاب مفاصل تا سن ۱۸-۱۶ سالگی است. علل بسیاری می توانند موجب تورم پرده ای را که دور مفصل را گرفته و سینوویوم نام دارد شوند. التهاب این پرده باعث درد می گردد این امر می تواند گذرا باشد مانند التهاب مفصل لگن (هیپ) در کودکان که چند هفته طول می کشد و با استراحت برطرف می شود. البته ورم مفاصل در کودکان می تواند مقدمه بیماریهای دیگر باشد که مربوط به این بحث نیست و در موارد درد مفصل هیپ باید حتماً به ارتوپد مراجعه شود.

این عارضه می تواند بماند و مزمن شود مانند سل مفصل. گاهی اوقات درد و التهاب مفاصل حالت اورژانس دارد مانند عفونت مفصل.

نوعی از ورم مفاصل در کودکان که بیشتر گرفتاری ایجاد می کند و در این جا بیشتر به شرح آن پرداخته می شود آرتریت در کودکان با منشاء ناشناخته (JIA) است این همان چیزی است که قبلاً به آن آرتریت روماتوئید جوانان (JRA) می گفتند.

علت ورم مفاصل در کودکان

همانطور که ذکر شد واقعاً هنوز معلوم نشده است که چرا بعضی کودکان گرفتار این بیماری می شوند عوامل متعددی مانند خطای ژن، استرسهای روانی، ویروس و زمینه های ژنتیک ذکر شده ولی واقعاً هیچ یک در مورد علت اصلی ورم مفاصل در کودکان ثابت نشده است. علت این عارضه هر چه می خواهد باشد بدن بر ضد سلولهای سینوویوم و بافتهای مفصل ماده ای می سازد که باعث التهاب مفصل می شود.

نوع الیگوآرتیکولار یا پوسی آرتیکولار ۵۰% موارد گرفتاری در چهار مفصل یا کمتر از چهار مفصل است. گرفتاری بیشتر در مفاصل زانو، آرنج و مچ پا است در دخترها گرفتاری بیشتراست .

نوع پلی آرتیکولار۴۰% موارد ورم مفاصل در کودکان است. گرفتاری در بیش از پنج مفصل است. گرفتاری مفاصل قرینه است (مانند هر دو مچ پا، یا هر دو زانو یا مچ دستها)

نوع سیستمیک ۱۰% موارد است گذشته از گرفتاری مفاصل گرفتاری اعضای دیگر بدن مانند قلب نیز وجود دارد. در این نوع بیماری تب وجود دارد که هفته ها طول می کشد. مفاصل کوچک دستها و مفاصل دیگر نیز گرفتار می شوند.دانه های قرمز رنگ روی قفسه سینه و رانها و جاهای دیگر وجود دارد در این نوع پسر و دخترها مساوی گرفتار می شوند.

علائم عمومی : خستگی ، تب، کاهش اشتها می باشد .

علائم خارج مفصلی در ورم مفاصل در کودکان در چشم ها التهاب قسمت قدام چشم بخصوص در نوع الیگوآرتیکولار بوجود می آید بنابراین بایستی بیمار بطور مرتب هر شش ماه توسط چشم پزشک معاینه شود. اعضای دیگر بدن مانند قلب در نوع سیستمیک گرفتاری دارند.

علائم اختصاصی مفصل: به علت درد ناشی از ورم مفاصل در کودکان، کودک هنگام راه رفتن می لنگد. به علت درد کاهش حرکت مفصل وجود دارد و چون مفصل را در حالت ثابت نگه می دارد کم کم مفصل خشک می شود به علت صدمه ای که غضروف و استخوانهای اطراف مفصل می خورند کم کم مفصل دچار تغییر شکل و دفورمیتی می شود. صفحات رشد اطراف مفصل صدمه می خورند که باعث کاهش رشد و کوتاهی قد می شود.

برای مطالعه ” علت پا درد شبانه کودک ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس