آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورم مفاصل در کودکان

download 12

ورم و التهاب مفاصل یکی از مسائلی است که می‌تواند در کودکان به وجود بیاید. این مشکلات معمولاً با التهاب مفاصل در سنین 16 تا 18 سالگی مرتبط می‌شوند. عوامل مختلفی می‌توانند باعث تورم پرده ای که مفصل را گرفته و سینوویوم نامیده می‌شود، شوند. این التهاب پرده باعث درد می‌شود و ممکن است به صورت موقت باشد، مانند التهاب مفصل لگن (هیپ) که معمولاً چند هفته طول می‌کشد و با استراحت بهبود می‌یابد. اما ورم مفاصل در کودکان ممکن است نشانه‌ای از بیماری‌های دیگر باشد که به آنها اشاره نمی‌شود، بنابراین در صورت درد مفصل هیپ، حتماً باید به ارتوپد مراجعه کرد.

این مشکل ممکن است مزمن شود، مانند سل مفصل. گاهی اوقات درد و التهاب مفاصل حالت اورژانسی دارد، مانند عفونت مفصل.

یک نوع دیگر از ورم مفاصل در کودکان، که بیشتر از همه رخ می‌دهد و در اینجا بیشتر به آن پرداخته می‌شود، آرتریت در کودکان با منشاء ناشناخته (JIA) است. این همان چیزی است که قبلاً به آن آرتریت روماتوئید جوانان (JRA) می‌گفتند.

علت ورم مفاصل در کودکان

ورم و التهاب مفاصل یکی از مشکلاتی است که می‌تواند در کودکان به وجود بیاید. تاکنون علت دقیق این بیماری مشخص نشده است، اما عوامل مختلفی مانند خطای ژنتیک، استرس روانی و حتی ویروس ممکن است نقش داشته باشند. بدن در اثر این عوامل، موادی را تولید می‌کند که باعث التهاب مفصل می‌شوند.

نوع الیگوآرتیکولار یا پوسی آرتیکولار که در 50% موارد دیده می‌شود، در چهار مفصل یا کمتر از چهار مفصل اتفاق می‌افتد. این نوع گرفتاری بیشتر در مفاصل زانو، آرنج و مچ پا دیده می‌شود و در دختران بیشتر از پسران رخ می‌دهد.

نوع پلی آرتیکولار که در 40% موارد مشاهده می‌شود، در بیش از پنج مفصل اتفاق می‌افتد و معمولاً مفاصل قرینه مانند هر دو مچ پا یا هر دو زانو گرفتار می‌شوند.

نوع سیستمیک که در 10% موارد دیده می‌شود، علاوه بر گرفتاری مفاصل، باعث گرفتاری اعضای دیگر بدن نیز می‌شود. در این نوع بیماری، تبیل که ممکن است هفته‌ها طول بکشد، همراه با التهاب مفاصل و دانه‌های قرمز روی قفسه سینه و رانها دیده می‌شود و در این نوع، پسران و دختران با یکسانی گرفتار می‌شوند.

ورم مفاصل در کودکان ممکن است با علائم عمومی مانند خستگی، تب و کاهش اشتها همراه باشد. علاوه بر این، علائم خارج از مفصلی نیز ممکن است ظاهر شود، به عنوان مثال، در نوع الیگوآرتیکولار، التهاب قسمت قدامی چشم می‌تواند رخ دهد و بنابراین توصیه می‌شود که کودکان به صورت منظم توسط چشم پزشک معاینه شوند. در نوع سیستمیک، علاوه بر گرفتاری مفاصل، اعضای دیگر بدن مانند قلب نیز ممکن است دچار مشکل شوند.

علائم خاص مربوط به مفاصل نیز وجود دارد. به عنوان مثال، به دلیل درد ناشی از ورم مفاصل، کودکان ممکن است هنگام راه رفتن می‌لنگند. این درد می‌تواند منجر به کاهش حرکت مفصل شود و به دلیل نگه داشتن مفصل در حالت ثابت، ممکن است مفصل خشک شود و دچار تغییر شکل و دفورمیتی شود. صفحات رشد اطراف مفصل نیز ممکن است صدمه ببینند که باعث کاهش رشد و کوتاهی قد شود.

برای مطالعه ” علت پا درد شبانه کودک ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان