آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آرتریت در کودکان

download2

بیماری است که شباهت هایی با روماتیسم مفصلی در بالغین دارد با این حال به علت تفاوت های این دو بیماری و اینکه در گروه سنی جداگانه ای ایجاد میشود آن را آرتریت کودکان مینامند

علائم آرتریت در کودکان

 مهمترین علامت این بیماری ،درد مفصل است. درد ناشی از آرتریت کودکان معمولاً در صبح ها شدید است و در عصر ها کم میشود. اگر درد در اندام تحتانی باشد ممکن است موجب لنگش شود و این لنگش معمولاً در صبح ها بیشتر است. گاهی هم مفصل کودک متورم و گرم میشود. ممکن است عضلات اطراف مفصل ضعیف شوند. کودک دچار آرتریت که درد مفصل دارد ممکن است اصلاً اظهار درد نکند و فقط احساس خستگی کند و تمایلی با بازی کردن نداشته باشد. گاهی غدد لنفاوی ناحیه گردن یا دیگر نقاط بدن در کودکان دچار این بیماری بزرگ میشود.

بیمار ممکن است تب کند و گاهی در پوست بدنشان لکه های قرمز صورتی پدیدار میشود. در بعضی از موارد آرتریت کودکان رشد مفصل مبتلا کم میشود. در بعضی دیگر زیاد میشود و یا ممکن است رشد در قسمتی از یک مفصل زیاد شده و در قسمت دیگر کم شود و رشد مفصل ناهماهنگ شود. ممکن است اندام مبتلا بلندتر یا کوتاهتر از اندام دیگر شود. مشکلات چشمی در بعضی از بیماران بصورت درد در هنگام مشاهده نور شدید وجود دارد. این مشکلات چشمی حتماً باید درمان شوند و گرنه میتوانند عوارض جدی از خود بجا بگذارند. البته همه موارد آرتریت کودکان حتی اگر مشکل چشمی نداشته باشند باید بوسیله چشم پزشک معاینه شوند چون ممکن است عارضه چشمی این بیماری بدون علامت باشد.

قبلاً فکر میکردند بیماری آرتریت کودکان با افزایش سن کودک به مرور زمان خوب میشود ولی مشخص شد که نیمی از آنها حداقل تا 10 سال بعد از تشخیص ، بیماریشان فعال باقی میماند مگر اینکه درمان شوند. این بیماری در بسیاری اوقات شدت میگیرد و بعد از مدتی خاموش میشود. این مراحل ممکن است چندین بار تکرار شود. گاهی بیماری برای همیشه خاموش میشود و گاهی بیماری ادامه میابد.

پزشک معالج بوسیله اطلاع از نحوه دقیق مشکلات کودک مبتلا و معاینه وی و با انجام آزمایشات و رادیوگرافی از مفاصل ، بیماری آرتریت کودکان را تشخیص میدهد.

برای مطالعه ” درمان آرتریت کودکان ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان