علت پا درد شبانه کودک

هیچ کس به درستی نمیداند واقعیت پا درد شبانه کودک چیست و به چه علتی ایجاد میشود. بسیاری از این دردها ارتباطی به رشد نداشته و براثر ضرباتی ایجاد میشوند که کودک در طول روز و در حین بازی به پای بچه وارد میشود. در طول روز حواس کودک متوجه بازی است و متوجه درد نمیشود. همچنین در طول روز انقباض غیر ارادی عضلات در اطراف استخوان ها و مفاصل موجب پایداری آنها و نوعی حمایت میشوند که نتیجه آن عدم احساس درد است. در شب و با شل شدن عضلات، قسمت های آسیب دیده حرکت کرده و در نتیجه درد ایجاد میشود.

علت دیگری که ذکر میشود فشار زیادی است که در هنگام فعالیت بدنی و بازی به استخوان ها و مفاصل وارد میشود. به آن Overuse syndrome هم میگویند.

بعضی محققین علت پا درد شبانه کودک که بدون هیچ علت واضحی در اندام های کودک یا نوجوان ایجاد میشود را رشد نامتقارن استخوان ها و بافت های نرم اطراف آن (عضلات، تاندون ها و رباط ها) میدانند. در زمان هایی از رشد بچه ممکن است استخوان ها سریع رشد کنند ولی عضلات و تاندون ها و رباط های اطراف مفاصل نتوانند با همان سرعت رشد کرده و از آن عقب میمانند.

نتیجه آن میشود که طول بافت های نرم اطراف استخوان ها و مفاصل نسبت به استخوان ها کوتاه تر میشود و این کوتاهی نسبی میتواند موجب کشیدگی بیشتر آنها و وارد شدن تنش بیشتر در آنها در حین فعالیت بدنی شود. این کشش و تنش موجب پا درد کودکان در شب میشود.

عده ای دیگر از محققین علت این عارضه را بخصوص در کودکان کم سال مشکلات روحی و عاطفی آنها میدانند. در بسیاری اوقات مشکلات عاطفی بچه ها و حتی بزرگسالان خود را بصورت دردهای جسمی نشان میدهد. با کمی محبت مادر بصورت مالش پاها و در آغوش گرفتن، پا درد شبانه کودک از بین میروند.

در هر صورت این درد بدون علت به هر سببی ایجاد شوند معمولا با کمی تغییر در شدت و مدت و طریقه انجام فعالیت های بدنی و ایجاد محیط عاطفی بهتر برای کودک یا نوجوان خود میتوان درد را کنترل کرد.

اگر پا درد شبانه کودک پایدار ومداوم باشد ، آنقدر شدید باشد که با فعالیت روزانه تداخل کند ، در هنگام صبح رخ دهد ویا درد فقط به یکی از پاها محدود باشد ، احتمالا علت دیگری” بجز درد رشد ” عامل این درد در کودک شماست. همچنین تورم وقرمزی در محل درد ، وجود تب ، لنگش در هنگام راه رفتن ، کم اشتهایی نا معمول وکاهش وزن از علایم خطری است که باید جدی گرفته شود.مشکلاتی مانند کمبود ویتامین D ونرمی استخوان ، التهاب مفاصل و عضلات ( آرتریت و میوزیت ) ویا توده های استخوانی نیز میتوانند باعث ایجاد درد در اندام تحتانی بشوند. پزشک متخصص در صورت نیاز می تواند با انجام آزمایش خون خیال خود و والدین کودک را از وجود احتمالی بیماری لوکمی (سرطان خون ) آسوده نماید.

باید دقت داشت که هر دردی را درد رشد ندانست. پزشک قبل از اینکه نام درد رشد یا پا درد شبانه کودک را به مشکلات بچه بگذارد بررسی کاملی از وی انجام میدهد تا مطمئن شود هیچ مشکل جسمی و بیماری قابل شناسایی علت این بیماری نیست.

درمان

درمان درد ساق پا ، بی حسی ضعف رفتن یا گزگز پا و ساق پا بستگی به نتایج تشخیص متخصص طب فیزیکی و توان بخشی از علت بیماری دارد

برای مطالعه “ آرتریت بچه ها ” کلیک کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *