در هر سنی علل لنگش متفاوت است و هر بیماری در سنین خاصی بروز و ظهور میکند و موجب این عارضه میشود. طبقه بندی علت لنگش در کودکان بر حسب سن آنها عبارتست از:

بچه نوپا (۳-۱ سالگی)

تشخیص علت لنگش در این سن مشکل است چون همیشه نمیتوان ارتباط خوبی با بچه برقرار کرد. مهمترین علل در این سن عبارتند از :

عفونت مفصل ران

سینوویت گذرای مفصل ران

عفونت دیسک بین مهره ای یا دیسکیت از علل لنگش در کودکان است . در این بیماری کودک میلنگد یا اصلا راه نمیرود. اگر از بچه بخواهیم تا چیزی را از روی زمین بردارد یا این کار را انجام نمیدهد و یا زانوها و لگن را خم کرده و بدون خم کردن ستون مهره مینشیند و جسم را برمیدارد و ستون مهره را خم نمیکند. این بیماری معمولا به علت عفونت دیسک بین مهره ای با باکتری به نام استافیلوکوک طلایی ایجاد میشود. با استفاده از اسکن رادیوایزوتوپ میتوان به منشا عفونت که همان ستون مهره است پی برد و میتوان میکروب را با استفاده از کشت خون بیمار مشخص کرد.

شکستگی نوپایان Toddler’s fracture می تواند منجر به بروز این عارضه گردد  . این شکستگی ها معمولا در ساق و در استخوان تیبیا هستند و بصورت یک شکستگی مارپیچی و بدون جابجایی دیده میشوند. دیدن شکستگی در رادیوگرافی اولیه ممکن است مشکل باشد ولی در رادیوگرافی که بعد از دو هفته تهیه میشود میتوان کال استخوانی را که در محل شکستگی ایجاد شده است دید.

فلج مغزی Cerebral oalsy از دیگر علل لنگش در کودکان است. ممکن است تنها علامت فلج مغزی در کودکان، لنگیدن باشد. در این کودکان حرکات زانو و مچ پا محدود ولی بدون درد است و رفلکس های اندام تحتانی زیاد شده و در مچ پا کلونوس وجود دارد.

دررفتگی مادرزادی مفصل ران

روماتیسم کودکان : لنگش در این کودکان دردناک است. بیماری در دخترها بیشتر دیده میشود. مفاصل مچ پا یا زانو در این بیماران متورم و دردناک و گرم میشود.

لوسمی : لوسمی حاد شایعترین سرطان در کودکان زیر ۱۶ سال است و بیشترین شیوع آن در سنین بین ۵-۲ سال است. در ۲۰ درصد این بیماران اولین علامت بیماری مشکلات عضلانی- اسکلتی و لنگش در کودکان است. در این بیماران درد در استخوان های اندام تحتانی و در اطراف مفاصل وجود دارد. علائم دیگر بیماری مانند رنگ پریدگی، خونمردگی های پوستی، تب و خونریزی معمولا وجود دارد.

استئوئید استئوما : وقوع این تومور خوش خیم در این سن کم است و تشخیص آن هم مشکل است. اسکن رادیوایزوتوپ میتواند به تشخیص کمک کند.

کودک (۱۰-۴ سالگی)

شایعترین علل لنگش در کودکان در این سنین عبارتند از

سینوویت گذرای مفصل ران

بیماری پرتس

کوکسا وارا

بیماری سیور

نوجوان (۱۵-۱۱ سالگی)

شایعترین علل لنگش در کودکان در این سنین عبارتند از

لغزش اپی فیز سر استخوان ران

کشیدگی عضلات و تاندون ها بر اثر ورزش

استئوکندریت دیسکان زانو

چسبیدن استخوان های مچ پا

برای مطالعه ” علت پا درد شبانه کودک ” و ” ورم مفاصل در کودکان” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس