آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آرتریت بچه ها

f574a425b93eb5d4d9330a0a2fb72d75

این بیماری را قبلاً آرتریت روماتوئید بچه ها مینامیدند ولی چون انواع متفاوتی از این بیماری وجود دارد و همه آنها با روماتوئید آرتریت بالغین متفاوتند امروزه بیشتر به آن آرتریت بچه ها میگویندکه یک بیماری مزمن است. بچه ها خیلی از اوقات از درد مفاصل شکایت دارند که میتواند علل مختلفی داشته باشد ولی اگر مفاصل بچه چیزی حدود شش هفته متورم بماند احتمالاً مبتلا به آرتریت بچه ها شده است.

انواع آرتریت بچه ها

 سه نوع عمده وجود دارد:

– پاسی آرتیکولر

آرتریت پاسی آرتیکولر بچه هابه معنای مفاصل کم است به این معنی که در این بیماری تعداد کمی از مفاصل مبتلا شده اند. این دسته نیمی از کل موارد را تشکیل میدهد. این بیماری بیشتر در دختران با سن کمتر از 8 سال است. در نیمی از این بیماران فقط یک مفصل مبتلا وجود دارد و آن هم معمولاً زانو یا مچ پا است.

مونوآرتیکولر به معنای تک مفصلی هم میگویند. علائم مونوآرتیکولر معمولاً خفیف است. در مواردی که چند مفصل درگیر میشوند این مفاصل معمولاً زانو، مچ پا و مچ دست هستند. ابتلاء انگشتان دست و پا در این نوع از آرتریت بچه ها نادر است. یکی از مشکلات نوع آرتیکولر آرتریت بچه ها ،التهاب چشم است که ممکن است موجب کوری هم بشود. بیماران باید بطور مرتب زیر نظر متخصص چشم باشند.

– پلی آرتیکولر

این بیماری به معنای چند مفصلی است و 30 درصد کل آرتریت بچه ها را تشکیل میدهد. در دختران شایعتر است. در این نوع از بیماری ، درگیری پنج مفصل یا بیشتر را داریم. بیشتر مفاصل کوچک دست و پا گرفتار میشوند. البته درگیری مفاصل بزرگتر هم وجود دارد. تمام مفاصل درگیر شده در یک طرف بدن قرار دارند. در بچه هایی که یک آنتی بادی بخصوص به نام IgM rheumatoid factor RF را در خونشان دارند بیماری آرتریت بچه ها شدیدتر است. ( آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که گلبول های سفید بدن برای مبارزه با میکروب ها میسازند ولی در این بیماری این آنتی بادی ها بر علیه خود بدن ساخته میشوند).

– سیستمیک

در حدود بیست درصد موارد را شامل میشوند. در این نوع از بیماری علائم درگیری قلب، کبد، طحال ، غدد لنفاوی و پوست هم وجود دارد. بیماران مبتلا به این نوع از آرتریت بچه ها معمولاً تب دارند.

علت

در این بیماران سیستم دفاع ایمنی بدن بر ضد خودش وارد عمل میشود. علت آرتریت بچه ها به درستی شناخته شده نیست. این بیماری از والدین به فرزندان به ارث نمیرسد.

برای مطالعه ” درمان آرتریت کودکان ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان