[sbu_post_image]

ممکن است یک یا هر دو استخوان درشت نى و نازک نى پا شکسته شود. شکستگى انتهاى بالائى درشت نى معمولاً بر اثر برخورد سپر ماشین با شخص پیاده اتفاق مى‌افتد. شکستگى استخوان درشت نى معمولاً شکستگى باز است، زیرا که روى این استخوان را فقط یک لایهٔ نازک پوست و بافت پوشانده است.

شکستگى استخوان ساق پا ( نازک نى ) اکثراً بر اثر پیچ‌خوردگى مفصل قوزک اتفاق مى‌افتد، اما از آنجا که وزن بدن روى این استخوان قرار ندارد شکستگى مختصر این استخوان به‌ویژه زمانى که استخوان چند سانت بالاتر از قوزک ترک برداشته باشد، غالباً با رگ به رگ شدن اشتباه مى‌شود. در نتیجه ممکن است مصدوم حتى تا چند روز هم به این شکستگى توجه نکند.

قسمت اعظم استحکام ساق را استخوان درشت نی تامین کرده و بیشتر وزن انسان موقع ایستادن و راه رفتن از این استخوان عبور میکند. به همین علت در حین درمان شکستگی ساق پا تاکید بیشتر پزشک معالج بر استخوان درشت نی است. وقتی هر دو استخوان ساق شکسته میشوند متخصصین ارتوپد در غالب اوقات فقط استخوان درشت نی را جااندازی و تثبیت کرده و کاری با استخوان نازک نی ندارند.

استخوان نازک نی با داشتن عضلات زیاد در اطراف خود و با وجود عروق خونی خوب معمولا بدون درمان خاصی جوش میخورد. البته این جوش خوردن ممکن است در تصویر رادیوگرافی بعد از دو ماه دیده نشده و نیاز به زمان بیشتری برای دیدن آن باشد. همانطور که گفته شد شکستگی های این استخوان در غالب موارد جوش میخورند و فقط نیاز به زمان دارند.

در بعضی موارد ممکن است شکستگی این استخوان به علت جابجایی زیاد جوش نخورد. این جوش نخوردن در غالب موارد علامتی نداشته و مشکلی برای بیمار بوجود نمیاورد و نیازی هم به درمان نخواهد داشت. فقط تعداد معدودی از جوش نخوردگی های استخوان نازک نی نیاز به درمان دارند وممکن است موجی کوتاهی پا شود. اگر خط شکستگی داخل مفصلی باشد میتواند منجر به ساییدگی و آرتروز مفصل زانو شود.

علت درد ساق میتواند مشکلاتی جدای از وضعیت استخوان نازک نی باشد که نیاز به بررسی دارد. بطور مثال اینکه ساق مدتی در گچ بیحرکت بوده و فرد روی آن راه نرود و سپس در یک زمان هم گچ خارج شده و هم بیمار روی پا راه برود میتواند موجب درد ساق شود.

مراحل اولیه درمان

۱. مصدوم را بخوابانید و با دقت پاى او را با دست خود ثابت نگهدارید.

۲. اگر راه رسیدن به بیمارستان کوتاه است (کمتر از ۳۰ دقیقه) و هموار مى‌باشد، زیر پا و زانو باند بگذارید.

۳. مقدار زیادى بالشتک بین زانوها و قوزک‌ها قرار دهید.

۴. با ملایمت پاى سالم را کنار پاى مجروح قرار دهید.

۵. دور پا و قوزک‌ها را به شکل هشت لاتین باندپیچى کنید، یک باند پهن دور زانوها بپیچید، تمام گره‌ها را در طرف سالم بزنید.

۶. اگر راه بیمارستان طولانى و (یا) ناهموار باشد و تخته شکسته‌بندى هم در دسترس نباشد مقدار بیشترى بالشتک به‌کار ببرید و سه باندپیچى دیگر انجام بدهید: یکى دور ساق‌ها، یکى دور ران‌ها و سرانجام یک باند متغیر (متغیر از این نظر که محل آن ثابت نبوده و بستگى به محل شکستگى دارد) در زیر قسمت شکستگى بپیچید. از پیچیدن باند روى شکستگى اجتناب کنید.

اگر تخته شکسته‌بندى در دسترس داشتید پاى شکسته را ثابت نگه دارید و تخته شکسته‌بندى را به‌همراه تعداد کافى بالشتک بین پاها (از بالا تا پائین پا قرار دهید و آن را به ترتیبى که در بالا گفته شد باندپیچى نمائید.

اگر استخوان ران شکسته شده باشد یک تخته شکسته‌بندى بلند دیگر که از زیر بغل تا نوک پا ادامه یابد کنار پاى شکسته قرار دهید.

از بالشتک‌هاى اضافى براى نقاطى که تخته به پا مى‌چسبد مثل قوزک و برجستگى پهلوى باسن و پر کردن جاهاى خالى استفاده کنید. براى محکم کردن تخته بلند به بدن از دو باند پهن استفاده کنید: یکى دور سینه کمى پائین‌تر از زیر بغل و یکى دور لگن خاصره روى مفصل ران. سپس ساق‌هاى پا را همان‌طور که گفته شد باندپیچى کنید و گره‌ها را روى تخته بزنید.

۷. براى برطرف ساختن شوک به ترتیبى که در مبحث شوک گفته شد عمل کنید.

۸. پس از آنکه پاها را کاملاً ثابت و بى‌حرکت کردید آنها را کمى بالا بیاورید تا ناراحتى مصدوم کاهش یابد و ورم کمتر شود.

۹. مصدوم را به‌صورتى که وضعیت درمانى آن حفظ شود با برانکارد به بیمارستان برسانید.

درمان شکستگی ساق پا ( درشت نی و نازک نی)

در درمان شکستگی ساق پا (هر دو استخوان ساق) پزشک معالج  در اکثر اوقات فقط اقدام به جااندازی و درمان شکستگی استخوان درشت نی میکند و کاری با استخوان نازک نی ندارد. نازک نی معمولا بدون درمان خودش جوش میخورد و در صورتی هم که جوش نخورد مشکل خاصی در عملکرد ساق ایجاد نخواهد کرد.

ممکن است قطعات شکسته شده استخوان نازک نی با کمی جابجایی جوش بخورند که این هم مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد. در مواردی بخصوص در شکستگی های قسمت های بالایی و یا پایینی استخوان درشت نی ممکن است پزشک معالج علاوه بر استخوان درشت نی، نازک نی ( فیبولا) را هم جااندازی و فیکس کند.

درمان شکستگی های ساق ممکن است با روش های غیر جراحی با جراحی انجام شود.

درمان بدون جراحی

در مواردی که شکستگی بدون جابجایی است یعنی قطعات شکسته شده نسبت به هم حرکت نکرده اند باید از جابجا شدن شکستگی تا وقتی قطعات به هم جوش میخورند جلوگیری کرد. در این موارد درمان شکستگی ساق پا به صورت گچ گیری است. کف پا و ساق بیمار تا مفصل زانو گچ گیری میشود ( به نحوی که بیمار بتواند زانوی خود را خم و راست کند) و به بیمار توصیه میشود با کمک عصای زیر بغل راه برود و پای شکسته شده را هم بر زمین قرار دهد.

بر حسب شدت شکستگی و وضعیت بیمار، گچ پس از ۱۲-۶ هفته خارج شده و نرمش های خاصی جهت بدست آوردن دامنه حرکات مچ پا و تقویت عضلات ساق انجام میشود. در چند هفته اولی که ساق بیمار در گچ قرار دارد پزشک معالج چند بار از آن رادیوگرافی به عمل میاورد تا مطمئن شود شکستگی جابجایی پیدا نخواهد کرد.

 

برای آشنای با نقش بازپروری و فیزیوتراپی در درمان شکستگی استخوان روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس