[sbu_post_image]

استخوان پاشنه بزرگترین استخوان مچ پا می باشد. شکستگی آن شایعترین شکستگی در میان استخوان های مچ پا بوده و حدود ۲% تمام موارد شکستگی ها را شامل می شود.

حدود ۷۰-۴۰ درصد موارد این شکستگی ها از نوع داخل مفصلی همراه با جابجایی بوده و ۹۵ درصد این شکستگی ها در سنین ۴۵-۲۱ سالگی رخ می دهد.

علل

این شکستگی ها غالباً در اثر سقوط از ارتفاع بوجود می آیند. در ۹-۵ درصد موارد دوطرفه و در ۱۰ درصد موارد شکستگی در دیگر نواحی بدن بخصوص در ستون مهره ای سینه ای و کمری نیز مشاهده می شود. در این موارد حتی ممکن است با وجود آسیب مهره ها، بیمار از درد ناحیه کمری شکایتی نداشته باشد پس معاینه عصبی دقیق این ناحیه از ستون مهره برای تشخیص ضروری است.

     کشش ناگهانی تاندون اشیل به علت انقباض ناگهانی عضلات خلف ساق (گاسترو کنمیوس و سولئوس) به خصوص در افراد مبتلا به دیابت باعث کنده شدن برجستگی استخوان پاشنه شده و شکستگی خارج مفصلی ایجاد می کند.

     نیروی مستقیم از نوع بسته یا باز می تواند منجر به شکستگی هر قسمتی از استخوان پاشنه شود.

شکستگی استرسی استخوان پاشنه پا

استخوان پاشنه بزرگترین استخوان کف پا است و در قسمت پشتی کف پا قرار گرفته است. در حین ایستادن و راه رفتن قسمت اعظم وزن بدن بر روی این استخوان سوار میشود. گاهی اوقات نیرویی که در اثر وزن شخص و نیروهایی که از طریق عضلات اتصال یافته به استخوان پاشنه به آن وارد میشوند بیش از حد تحمل استخوان است.

در این حال اگر نیروی بسیار زیادی بطور ناگهانی به استخوان وارد شود موجب شکستگی آن میشود ولی اگر نیرو کمتر باشد بطوریکه نتواند در یک مرتبه ایجاد شکستگی کند در صورتیکه نیرو و ضربه بطور پیاپی تکرار شود ممکن است در نهایت موجب ترک هایی در استخوان شود. این وضعیت را شکستگی استرسی میگویند.

شکستگی استرسی استخوان پاشنه بیشتر در کسانی دیده میشود که بطور مکرر پاشنه خود را به زمین میزنند. پرسنل نظامی که رژه میروند و ورزشکارانی که زیاد میپرند از این دسته اند.

علائم

مهمترین علامت این عارضه، درد پاشنه پا در قسمت داخلی یا خارجی است که در راه رفتن یا دویدن تشدید میشود. درد با فشار دادن استخوان پاشنه از دو طرف بیشتر میشود.

درمان شکستگی استخوان پاشنه بسته یا حالت مختلف آن متفاوت است

انواع

الف) شکستگی خارج مفصلی

شکستگی خارج مفصلی استخوان پاشنه پا که شامل کنده شدن برجستگی درونی استخوان پاشنه (Medial Tuberosity) کنده شدن برجستگی خلفی- فوقانی استخوان پاشنه که ممکن است با کشیده شدن وتر آشیل به بالا تغییر مکان داده باشد؛ شکستگی زاویه قدامی- فوقانی استخوان پاشنه که غالباً به مفصل Calcaneo Cuboid راه می یابد و بالاخره شکستگی تنه استخوان پاشنه بدون امتداد به مفصل.

در مواردی که شکستگی استخوان پاشنه پا جابجایی نداشته باشند بی حرکت کردن مچ پا به مدت ۳ تا ۴ هفته با باندکشی و یا گچ کوتاه پا و بالا نگه داشتن اندام کافی است. نتیجه درمان شکستگی استخوان پاشنه پا غالباً خوب است. اگر تکه های شکسته جابجا شده باشند، جا انداختن شکستگی با روش بسته و یا با عمل جراحی ضروری است. بخصوص در شکستگی زاویه خلفی- فوقانی استخوان پاشنه که به علت چسبیدگی وتر آشیل به آن، با جابجایی همراه است، جا انداختن به وسیل عمل جراحی و ثابت کردن آن با پیچ یا وسیله دیگر الزامی است.

ب) شکستگی داخل مفصلی

شکستگی داخل مفصلی استخوان پاشنه پا که سه چهارم شکستگی های پاشنه است ممکن است با یا بدون جابجایی تکه های شکسته باشد. با توجه به امتداد خط شکستگی به درون مفصل تالوسی – پاشنه ای محدودیت حرکات مفصلی از عوارض این شکستگی است. شکستگی ممکن است به صورت چند تکه ای (Split Fracture) و یا له شدگی (Compression Fracture) باشد.

روش های درمان

شکستگی های بدون جابجایی استخوان پاشنه پا با درمان غیر جراحی بهبود یافته و معمولاً عوارضی از خود بر جای نمی گذارند ولی شکستگی هایی که با جابجایی بوده و به مفصل راه یافته باشد به هر نحو که درمان شود نتیجه صددرصد مطلوب نخواهد داشت. به همین جهت در گذشته اکثر جراحان این شکستگی ها را به روش غیر جراحی درمان می نمودند. امروزه با پیدایش روش های جدید بعضی از جراحان آنها را عمل می کنند.

درمان بدون جراحی

در این روش جابجایی شکستگی را قبول کرده، عضو را بی حرکت نکرده و از همان ابتدا حرکات مفاصل پا، مچ پا و زیر مچ پا را شروع می کنیم. برای این کار عضو شکسته را بانداژ کرده، در ۲۴ ساعت اول کیف یخ روی آن گذاشته و بالا نگه می داریم. بیمار باید ۴-۳ هفته در تخت بوده، پا را بالا نگه دارد و مفاصل پا و مچ پا را حرکت دهد تا قطعات شکسته در امتداد هم قرار گرفته و شکل گیرند. بعد از آن بیمار را بدون گذاشتن وزن با چوب زیر بغل به راه می اندازیم. بعد از ۳ ماه به بیمار اجازه می دهیم به تدریج بر حسب تحمل وزن روی پا گذاشته و عصا را کنار بگذارد. درد و ناراحتی بیمار به تدریج ظرف ۲ سال از بین می رود ولی انتظار مچ پای صددرصد طبیعی را نباید داشت. بعد از ۲ سال در صورت تداوم درد و ناراحتی برای بیمار، آرتروز مفصل زیر مچ پا Subtalar Joint یا آرتروز سه گانه Triple Arthrodesis انجام می دهیم.

در شکستگی های چند تکه ای استخوان پاشنه پا که بر جستگی پاشنه به بالا تغییر مکان داده باشد با گذاشتن میله (Steinmann Pin) در پاشنه، برجستگی استخوان پاشنه را به پایین کشیده و پس از جا افتادن گچ می گیریم و بعد از چند روز بیمار را با چوب زیر بغل راه می اندازیم. پس از جوش خوردن شکستگی گچ و میله را در آورده و حرکات پا و مچ پا را شروع می کنیم.

درمان با جراحی

ابتدا با CT Scan جابجایی قطعات شکسته را مشخص نموده شکستگی را باز کرده و جا می اندازیم. حفره ایجاد شده در استخوان را با استخوان اسفنجی پر کرده و با پلیت مخصوص ثابت می کنیم.

به طور کلی درمان شکستگی های داخل مفصلی استخوان پاشنه پا هر چه باشد، غالباً پیش آگهی آن چندان رضایتبخش نیست و اغلب باعث درد و ناراحتی بیمار می شود. این درد به خصوص در مفصل تالوسی- پاشنه ای (ساب تالار) شدیدتر است و اغلب باعث می شود که بیمار نتواند به خوبی روی زمین ناهموار راه برود. به همین جهت بعضی متخصصین خشک کردن اولیه زیر مچ پا یا خشک کردن سه گانه (Triple Arthrodesis) را پیشنهاد می کنند در حالی که دسته دیگر معتقدند که در صورتی که پس از درمان شکستگی استخوان پاشنه پا، بیمار از درد و ناراحتی پاشنه پا شکایت داشته باشد باید دو سال صبر کرد و درصورت عدم بهبود اقدام به انجام عمل جراحی کرد، زیرا تعداد قابل ملاحظه ای از بیماران با این روش، نتایج نسبتاً خوبی به دست می آورند.

برای آشنایی بیشتر با درمان شکستگی روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس