آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آرتروز و سردرد

میگرن+پیشگیری+1

سردردهای در حین خواب و بعد از بیدار شدن را از جمله موارد قابل مراجعه به پزشک است و در اغلب موارد این نوع دردها زمینه‌هایی از سردردهای میگرنی،  آرتروز گردن  و در موارد بسیار معدود نیز تومورهای مغزی هستند.

مشکلات ناحیه گردن… منجمله آرتروز می تونه باعث سردرد بشود.برای تشخیص علت درد باید به پزشک مراجعه کنید .

سردرد : بیشتر در افراد مسن روی می دهد . آرتروز گردن و ناحیه اکسی بیتال که علت آن یا اسپاسم های عضلانی یا فشار به رشته های حسی شبکه گردنی است . درمان سردرد شامل فیزیوتراپی ، کشش گردن و مصرف داروی ضد اسپاسم است .

آرتروز گردن، مانند سایر بخش‌های بدن، بیشتر در سنین بالایی رخ می‌دهد. اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند باعث ظاهر شدن درد گردن به صورت زودتری شوند. استخوان‌های ستون فقرات همانند هر ساختمان دیگری، به طور طبیعی تحت تأثیر تغییرات ناشی از افزایش سن قرار می‌گیرند. اما برخی مسائل مانند حرکات بیش از حد یا نادرست، استفاده نادرست، آسیب‌های ناگهانی ناشی از حوادث رانندگی (مانند آسیب ویپلاش)، کارهای سنگین، حمل و نقل وسایل و اشیاء بر سر (که در جوامع روستایی معمول است)، اختلالات مادرزادی و … باعث افزایش سرعت و شدت این تغییرات می‌شوند.

این تغییرات شامل تغییرات در ساختمان دیسک بین مهره‌ای، برجسته شدن آن به داخل کانال نخاعی یا سوراخ‌های بین مهره‌ای، پیدایش خارهای استخوانی در لبه مهره‌ها (اوستئوفیت) و حتی تغییر شکل و انحراف از انحنای طبیعی آنها می‌شود. هر یک از این تغییرات، بسته به محل، می‌توانند باعث فشار بر ریشه‌های عصبی یا حتی نخاع شوند و علائم مشکلات گردنی و آرتروز گردن از جمله سردرد را نشان دهند.

داروهای رفع آرتروز

داروهایی که برای بیماری های التهاب مفصلی استفاده میشوند فقط خاصیت تسکین دهنده درد و ضد التهابی دارد و به عنوان درمانی برای آرتریت و سایر التهابات مفصلی به کار نمیرود .استفاده در درمان آرتروز به صورت موضعی (مالش دارو به روی پوست) است و با نفوذ به زیر پوست و قسمت های ملتهب مفاصل باعث کاهش یا از بین رفتن درد ناشی از آرتروز میگردد و بیمار را از استفاده دارو های شیمایی پر عارضه بی نیاز می گرداند.

علائم و نشانه ها

اغلب افراد مبتلا به آرتروز گردن به دلیل درد و محدودیت حرکتی در ناحیه گردن به پزشک مراجعه می‌کنند. علائم ممکن است به اندام فوقانی محدود شوند، از جمله بی‌حسی، درد تیرکشنده در شانه یا دست و به خصوص پشت سر و کاهش قدرت عضلانی، یا ممکن است اندام تحتانی را درگیر کنند، از جمله سفتی و اختلال در قدرت عضلانی پاها، اختلالات حسی، بی‌اختیاری یا احتباس ادرار و مدفوع و گاهاً علائم در هر چهار اندام. برخی از سردردها، به خصوص سردردهایی که با حرکات یا وضعیت‌های خاص پدید می‌آیند، درد بین دو کتف و درد شانه‌ها نیز ممکن است علائمی از آرتروز گردن باشند و متأسفانه به درمان کمتری پاسخ می‌دهند. برای تشخیص و تأیید بیماری، می‌توان از عکس رادیوگرافی ساده در چهار جهت، CT scan و MRI استفاده کرد که هر کدام ارزش خاص خود را دارند.

090929 pillow

انتخاب بالش، درد سر و گردن

سردرد ناشی از آرتروز گردن یکی از مشکلات شایع است که اغلب افراد پس از خواب شبانه تجربه می‌کنند. در بسیاری از موارد، افراد ممکن است به دنبال کشف علت درد به هر بیماری ممکن فکر کنند، در حالی که استفاده و انتخاب بالش نامناسب ممکن است علت اصلی باشد. آرتروز گردن یکی از علل شایع سردرد در سنین مختلف است، بسیاری از افراد در مراحل اولیه و زمانی که از بیماری خود اطلاعی ندارند دچار درد می‌شوند.

انتخاب بالش مناسب جهت پیشگیری از دردهای ناحیه سر و گردن اهمیت دارد و اسپاسم و گرفتگی عضلات ناحیه گردن و پشت سر از علل شایع سردرد در ساعات اولیه صبح است که به علت استفاده و انتخاب بالش نامناسب ایجاد می‌شود.

اندازه و ضخامت بالش باید به گونه‌ای باشد که تمامی گردن و شانه‌ها روی بالش قرار گیرد و هنگامی که سر روی بالش است و فرد در حالت رو به بالا خوابیده است، سر کاملا در امتداد بدن قرار گیرد.

در مواردی که بالش بلند یا خیلی کوتاه باشد و سر بالاتر یا پایین تر از ناحیه تنه قرار گیرد، گرفتگی عضلات سر و گردن باعث ایجاد سردردهای صبحگاهی می‌شود.

برای آشنایی بیشتر آرتروز و درمان آن روی لینک مربوطه کلیک کنید:

– تاثیر یوگا بر آرتروز

– آرتروز زانو و یوگا

 آرتروز زانو و ورزش تایی چی

مقالات مرتبط

بیماری ام اس

ام اس یک بیماری مختص اعصاب مرکزی (مغز و نخاع) است که باعث ایجاد لکه‌های سفید یا پلاک‌های متعددی در

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان