ورزش در سالمندان از اهمیت بالایی برخوردار است و ضروری است که افراد مسن  و سالمند سعی کنند با ورزش کردن فعال بمانند تا از عواقب بی تحرکی ناشی از ورزش نکردن دور بمانند.فعالیت ورزشی، گذشته از اینکه موجب حفظ تحرک و استقامت و کاهش بروز بیماری ها می شود، ورزش باعث نشاط و ایجاد نیروی جوانی و همچنین برخورداری از یک زندگی سالم در دوران سالمندی می شود .

اهمیت ورزش در دوران سالمندی

جلوگیری از پوکی استخوان

همانطور که زندگی ما طولانی ترمی شود، پوکی استخوان نیز روی تعداد بیشتری از افراد سالمند تأثیر می گذارد و به  یکی از مشکلات عمده ی سلامتی مربوط به دوران سالمندی تبدیل می شود. پوکی استخوان روی حدود ۲۰ میلیون از زنان  سالمند و ۵ میلیون از مردان سالمند تأثیر می گذارد و در هر سال منجر به بیش از ۲۵۰۰۰۰ شکستگی لگن در سالمندان  می شود. ورزش با افزایش استحکام استخوان، شروع پوکی استخوان را به تأخیر می اندازد.

 بهبودی خود باوری

یکی از نگرانی های مهم در افراد مسن و سالمند از دست دادن کنترل، وابستگی و یا تحمیل شدن به دیگران می باشد. ورزش کمک می کند تا افراد سالمند ، ظرفیت بیشتری برای انجام فعالیت های روزمره ی زندگی داشته باشند.

افزایش متابولیسم بدن

انجام ورزش های قدرتی عضلانی ، سوخت و ساز و متابولیسم بدن را افزایش می دهد. ورزش در دوران سالمندی می تواند منجر به کاهش درصدی از کل چربی بدن شود.

افزایش تعادل بدن

با گذر عمر، رفته رفته افراد سالمند کاهش طبیعی در تعادل و هماهنگی بدن پیدا می کنند.این وضعیت با فعالیت ورزشی به تعویق میافتد و حتی با کسب قدرت مناسب و افزایش تعادل مانع افتادن و زمین خوردن در دوران سالمندی شود.

بسیاری از افراد وقتی که سن آن ها رو به دوران سالمندی می رود خانه نشنین می شوند. ورزش روابط اجتماعی را در بسیاری از سالمندان بالا می برد. در ضمن دوستی های جدید نیز در ورزش های گروهی به آن ها انگیزه می دهد.

بهبود عملکرد ریوی

با افزایش سن به دلیل انحطاط دیسک ستون مهره ها، که باعث تغییر در شکل حفره قفسه سینه می شود، عملکرد ریوی کاهش می یابد. فعالیت های ورزشی و فیزیکی باعث کاهش میزان انحطاط مهره و همچنین افزایش قدرت قفسه سینه شده و در نتیجه عملکرد ریه را در دوران سالمندی بهبود می بخشد.

افزایش روحیه

ورزش باعث کاهش بروز افسردگی و افزایش اعتماد به نفس می شود، ورزش باعث احساس موفقیت در دوران سالمندی می گردد.

پیشگیری از دیابت

مطالعات نشان داده است که فعالیت های ورزشی مانند ورزش ایروبیک می تواند ابزار مهمی جهت پیشگیری و درمان دیابت غیر وابسته به انسولین باشد.

ورزش مفاصل بدن در دوران سالمندی

در فعالیت های ورزشی که بدن سالمندان نیاز به طیف گسترده ای از ورزش ها دارد، ورزش باعث افزایش انعطاف پذیری بدن می شود.همچنین ورزش در سالمندان گردش خون را نیز افزایش میدهد.

بهبود وضعیت قلبی عروقی

با کاهش خطر و ریسک بیماری های قلبی به حفظ سلامت قلب و سیستم قلبی عروقی کمک می کند. ورزش های بدنی مناسب پیشرفت را در بسیاری از جنبه های عملکرد قلب و عروق در دوران سالمندی نشان داده است.

برای مطالعه ” رابطه ورزش و آلزایمر” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس