کمر درد در جامعه امروزی به دلیل عدم رعایت بهداشت حرکتی، یک بیماری مزمن شده است، بنابراین لازم است قبل از اینکه به این درد گرفتار شویم نسبت به حفظ سلامت خود اهمیت بالائی قائل شویم. مشکل بزرگ نحوه زندگی امروز ما که مبتلا به کم تحرکی و پیش میز نشینی است دردهایی است که سن و سال هم نمی‌شناسید.

اشخاصی که به کمر درد مبتلا هستند، ضمن انجام تمرینات ورزشی مانند ورزش درمانی نیاز است از انجام یک سری حرکات ورزشی و مواردی از این قبیل اجتناب ورزند، با ما همراه باشید.

بهتر است از انجام تمرینات زیر اجتناب کنید زیرا باعث آسیب دیدن کمر می شوند:

پاهای راست و مرتفع با همدیگر

دراز و نشست کامل یا دراز و نشست با پاهای راست

چرخش کمر

ورزش و دیگر فعالیت ها:

به علاوه برای تقویت عضلات پشت، درگیر کردن کل بدن کمک کننده خواهد بود. فعالیت های جسمانی نظیر پیاده روی یا شنا به عنوان تمرینات پشت در نظر گرفته می شوند.همیشه بهتر است قبل از شروع برنامه ورزش درمانی کمر درد با مراقب سلامت خود آن را بررسی کنید. به یاد داشته باشید به آرامی شروع کنید.

فعالیت های مناسب برای آن های که کمر درد دارند:

پیاده روی ؛دوچرخه سواری،شنا کردن،اسکی

بعضی از ورزش ها می تواند به دلیل برخوردهای خشن، چرخش، ضربه ناگهانی یا فشار مستقیم بر روی پشت، به پشت آسیب برسانند. ورزش هایی که ممکن است برای کمر خطرناک باشند و یا کمر درد را تشدید کنند شامل:فوتبال،فوتبال آمریکایی،والیبال .هندبال،گلف،وزنه برداری،ترامپولین،سورتمه سواری،موج سواری،هاکی روی یخ

اگر شما هم آز آن دسته افرادی هستید که به دلیل کار بیش از حد در پشت کامپیوتر، نشستن طولانی مدت پشت میز و … از کمر درد رنج می‌برید پیشنهاد می‌کنیم ورزش‌های موثر زیر را انجام دهید:

۱- به پشت روی زمین بخوابید و زانوها را خم کنید. دقت داشته باشید کف پاها روی زمین باشد. سپس هر دو زانو را به طرف راست و چپ بچرخانید.

۲- به پشت خوابیده، یک زانو را به طرف سینه خم کرده و با دست نگه دارید و پای دیگر را صاف روی زمین نگه دارید.

۳- جهت انجام این حرکت برای درمان کمر درد ،دست‌ها را در هم حلقه کرده و زانو را به کمک دست‌ها به طرف سینه بکشید، سپس پاها را پایین آورده و کف پاها روی زمین بگذارید.

 ۴- به پشت خوابیده، زانوها را خم کنید، سپس عضلات شکم را منقبض کرده و سعی کنید کمر را به سطح زمین نزدیک کنید و به مدّت ده ثانیه نگه دارید.

۵- به پشت خوابیده، زانوها را خم کنید،سپس عضلات شکم را منقبض کنید؛ به طوری که تغییری در سطح لگن ایجاد نشده و لگن بر روی زمین ثابت بماند.

۶- به پشت خوابیده، زانوها را خم کنید، سپس سر و شانه‌ها را از زمین دور بلند کنید و سعی کنید دست‌ها را به زانوها رسانده و ده ثانیه نگه دارید.

۷- جهت انجام این حرکت ورزشی رفع کمر درد ،به پشت خوابیده، یک زانو را به طرف شکم آورده و دست مخالف را بر روی ران می‌گذارید و در مقابل حرکت زانو مقاومت ایجاد کرده و ده ثانیه نگه دارید.

 ۸- به شکم خوابیده، بالش کوچکی را زیر شکم قرار دهید سپس سر و شانه‌ها را از زمین بلند کنید و به مدّت ده ثانیه نگه دارید.

۹- به شکم خوابیده، سپس یک زانو را خم کرده و سعی کنید با دست، مچ پا را گرفته و پاشنه پا را به باسن نزدیک کنید.

۱۰- به حالت چهار دست و پا قرار گرفته در حالتی که دست‌ها و پاها کاملاً صاف هستند. کمر را به طرف بالا حرکت دهید.

۱۱- به حالت چهار دست و پا قرار گرفته در حالتی که دست‌ها و پاها کاملاً صاف هستند. کمر را به طرف پایین حرکت دهید.

۱۲- جهت انجام این حرکت ورزشی رفع کمر درد ،به حالت چهار دست و پا قرار گرفته سپس یک دست و پای مخالف را به صورت افقی نگه داشته و بعد عضلات شکم را منقبض کنید.

۱۳- روی یک پا ایستاده و زانوی دیگر را خم کنید و با دست مچ پا را بگیرید، سپس پا را به طرف بالا و عقب کشیده و چند ثانیه نگه دارید.

۱۴– یک پا را به طرف عقب حرکت داده و پای دیگر را جلو قرار بدهید، سپس در حالتی که پاشنه‌ی پای عقب روی زمین است زانوی جلوئی را خم کنید.

۱۵- جهت انجام این حرکت ورزشی رفع کمر درد ،در حالتی که دست‌ها روی دیوار قرار دارد، پاها را به طرف عقب حرکت دهید به طوری که پاشنه از زمین بلند نشود.

۱۶– پاها را کاملاً صاف روی زمین قرار دهید، در حالتی که زانوها و ران‌ها روی زمین می‌باشد، دست‌ها را به انگشتان پاها رسانده و ده ثانیه نگه دارید.

۱۷– به پشت بخوابید، سپس یک زانو را با دست گرفته و به طرف شانه‌ی مخالف بکشید و چند ثانیه نگه دارید.

۱۸– روی زمین نشسته، پاها را از هم باز کنید، سپس در حالتی که زانوها صاف می‌باشند، تنه را به طرف جلو ببرید و چند ثانیه نگه دارید.

برای مطالعه ” تاثیر طب سوزنی در کمردرد ” روی لینک کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس