آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورزش برای دررفتگی شانه

xshsubl3 2

در مواردی که دررفتگی شانه رخ می‌دهد، استخوان‌های تشکیل دهنده مفصل شانه از هم جدا می‌شوند و باعث از دست دادن کارایی مفصل می‌شود.

مفصل شانه یکی از انواع مفاصل گوی‌کاسه‌ای است که گوی آن از استخوان بازو و کاسه آن از استخوان کتف تشکیل شده است. در موارد شدید دررفتگی شانه، عروق و اعصاب نیز در ناحیه مورد نظر دچار مشکل می‌شوند. فعالیت‌هایی مانند زمین خوردن با دست باز یا روی شانه، ورزش‌هایی مانند فوتبال، والیبال و اسکی از عواملی هستند که می‌توانند باعث ایجاد این مشکل شوند. علایم اصلی دررفتگی شانه شامل درد در منطقه شانه و قسمت بالایی بازو است که با حرکت تشدید می‌شود.

پس از بهبود دررفتگی شانه، می‌توانید حرکات زیر را انجام دهید تا دوره نقاهت خود را کوتاه کنید.

 ورزش 1

در مقابل چارچوب در بایستید و دست خود را به حال قائم نگه دارید. با پشت مچ دست خود به چارچوب در فشار وارد كنید و بكوشید دست خود را به سمت چارچوب فشار دهید. 5 ثانیه فشار را حفظ و سپس رها كنید. این ورزش دررفتگی شانه را 10 مرتبه و 3 بار در روز تكرار كنید.

ورزش2

همانند ورزش قبل در مقابل چارچوب بایستید. با این تفاوت كه این بار جلوی مچ دست خود را به چارچوب چسبانده و سعی كنید با كف دست خود به آن فشار وارد كنید. 5 ثانیه در همین وضعیت بمانید. این ورزش دررفتگی شانه را 10 مرتبه و 3 بار در روز انجام دهید.

ورزش 3

یك بالش را بین سینه و بازوهایتان بگیرید و سعی كنید با بازوهایتان آن را به سمت سینه بفشارید. این فشار را برای 5 ثانیه حفظ كنید. این ورزش دررفتگی شانه را نیز 10 مرتبه و 3 بار در روز انجام دهید.

ورزش 4

ایستاده به دیوار، آرنج خود را به حالت 90 درجه اندازه کنید و نگه دارید. سپس دست خود را به صورت مشت کرده و برای 5 ثانیه به دیوار فشار دهید. این حرکت را در حالتی که دررفتگی شانه دارید، 10 بار و در 3 نوبت در روز انجام دهید.

ورزش 5

در جای خود بایستید، طوری که دست ‌های تان در دو طرف بدن آویزان باشند. بدون آن که آرنج خود را خم کنید، بازوهای خود را تا جایی که می ‌توانید به بالای سر حرکت دهید. در انتها 5 ثانیه توقف کنید و دوباره به وضعیت عادی برگردید.

این ورزش دررفتگی شانه را 10 بار تکرار کنید.

ورزش 6

مانند حرکت ورزشی قبل در جای خود بایستید.بازوی خود را به سمت عقب حرکت دهید. بدون آن که آرنج خود را خم کنید.

برای 5 ثانیه در این وضعیت بمانید.

این ورزش دررفتگی شانه را نیز 10 بار تکرار کنید.

ورزش 7

ایستاده در جای خود، بازوهای خود را از دو طرف به سمت بالا بیاورید و تا 5 ثانیه دست‌های خود را بالا نگه دارید، در حالی که آرنج‌هایتان را خم نمی‌کنید. سپس به وضعیت اول برگردید. این حرکت را در حالتی که دررفتگی شانه دارید، 10 بار در هر مرتبه و در 3 مرتبه انجام دهید.

برای مطالعه ” درمان دررفتگی شانه ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان