تمرینات و حرکات کششی جزء مهمی از درمان بیماری ها و مشکلات مچ پا است. در بسیاری از ضایعات اندام تحتانی، مچ پا دچار محدودیت حرکتی شده و نیاز به بازپروری دارد. بطور مثال بعد از شکستگی ساق پا اگر درمان بصورت گچ گیری باشد یا به توسط عمل جراحی انجام شده باشد بعد از جوش خوردن شکستگی، آن اندام دچار محدودیت حرکت میشود. برای پیشگیری از ایجاد این محدودیت حرکتی مچ پا و یا وقتی این محدودیت بوجود آمد برای درمان محدودیت مفصل نیاز به انجام حرکات کششی و نرمش های تقویتی وجود دارد.

در پیچ خوردن یا شکستگی های مچ پا، تالوس، پاشنه و بطور کلی در هر آسیبی که به اندام تحتانی از ساق به پایین وارد میشود خطر محدودیت حرکتی مفصل وجود داشته و بدون انجام نرمش های کششی و نرمش تقویتی مچ پا درمان ناقص است.

گاهی اوقات نرمش های مچ پا و ورزش های کف پا به جهت درمان مشکلاتی غیر از آسیب های و ضربات وارده به پا انجام میشوند.

نرمش های مچ پا به چند دسته تقسیم میشوند که عبارتند از

نرمش های فعال کششی و تقویتی

نرمش های غیر فعال کششی مچ پا

نرمش های تقویتی

نرمش های تعادلی

نرمش های مچ پا با استفاده از وسایل کمکی

بازپروری مچ پا معمولا ابتدا با نرمش های فعال کششی و تقویتی مچ پا شروع میشود. بعد از اینکه دامنه حرکتی مفصل بطور نسبی بهتر شد، نرمش های تقویتی هم به نرمش های کششی مچ پا اضافه میشود و پس از آن نرمش های تعادلی و نرمش با کمک وسایل برای مچ پا شروع میگردد.

نرمش های فعال کششی و تقویتی

نرمش های فعال کششی و تقویتی جزو اولین نرمش هایی هستند که بیمار باید انجام دهد. بطور مثال بیمار میتواند از روز بعد از جراحی شکستگی ساق این حرکات را انجام دهد.

در حالیکه دراز کشیده اید یا نشسته اید هر دو پای خود را کاملا به سمت جلو بکشید. مچ پای خود را به سمت بالا ببرید به طوری که انگشت شست شما به طرف سر شما حرکت کند. این کار را تا انتهای دامنه حرکتی یعنی تا بالاترین جایی که میتوانید مچ پا را به پشت ببرید ادامه دهید. سپس مچ پا را به سمت پایین ببرید بطوریکه انگشت شست شما از شما دور شود.این کار ار هم تا انتهای دامنه حرکتی یعنی منتهی الیه پایین ادامه دهید.

سپس مچ پاهای خود را به سمت داخل و خارج بچرخانید بطوریکه یک بار کف هر دو پا به سمت یکدیگر بیاید و بار دیگر از هم دور شوند.

سپس مچ پا را بصورت یک دایره بچرخانید. دقت کنید که ساق خود را حرکت نداده و تنها مچ و کف پا را حرکت دهید.

هر کدام از نرمش های مچ پا را در هر سمتی ده مرتبه تکرار کنید. در هر سمتی که حرکت را انجام میدهید سعی کنید تا آخرین جایی که میتوانید و تا انتهای دامنه حرکتی پا را حرکت دهید.

برای مطالعه ” نرمش های تقویتی مچ پا ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس