آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ناهنجاری قوس گردن

images 1

ستون فقرات در ناحیه گردن به جلو تحدب دارد.چنانچه این انحنا بیش از حد طبیعی باشد به آن لوردوز گردنی می گویند.

(چنانچه ناهنجاری قوس گردن بیش از حد طبیعی باشد،لاله ی گوش از راستای عمودی بازو،لگن و سایر نقاطی كه در ارزیابی وضعیت ستون فقرات ملاك قرار می گیرد،به سمت جلو تغییر می دهد).این ناهنجاری به لحاظ كوچكتر بودن مهره ها و ضخامت دیسكها نسبت به سایر قوسهای ستون فقرات جزئی تر است.

علائم ناهنجاری قوس گردن

در نتیجه ی بروز این ناهنجاری ،سر به جلو رانده می شود.در ارزیابی بدن به وسیله ی خط شاقولی لاله ی گوش در خط شاقولی قرار نمی گیرد و به نسبت انحنای گردن جلوتر از وضعیت طبیعی است.معمولاً چانه ی افراد مبتلا به ناهنجاری قوس گردن جلو می آید و بین گردن و فك زاویه ای حدود ۹۰درجه تشكیل می شود.این زاویه در حالت طبیعی خیلی كمتر است.سطح خاصی در محدوده ی شانه های افراد دچار این ناهنجاری به خوبی قابل رؤیت است كه به نظر می رسد به جای اینكه گردن در وسط شانه قرار داشته باشد در سطح قدامی و جلوی سینه است.ارتفاع گردن افراد مبتلابه ناهنجاری قوس گردن نسبت به وضعیت طبیعی كوتاهتر به نظر می رسد و بعضاً یقه ی كت یا پیراهنشان به سمت بالا چروكیده می شود.

علل

1. Bad Posture خوگرفتن به عادات بد درکلیه حالت ها، زمان ایجاد کننده هستندکه به صورت عادی باشند، و پس از مدتی به حالت طبیعی درخواهند آمد.

 2. بیماری غیر عفونی است.

 3. مشکل روحی و روانی در افراد

 4. مشکلات شغلی در بعضی از کشورهای جهان سوم.

 5. افزایش قوس کمر (بیش از حد طبیعی در افراد).

 6. مشکلات شغلی(نانوا، آشپز، بناها، موتورسواران).

 7. درمان جراحی در افراد.

 8. تغییر فیزیولوژیکی در دختران درسن بلوغ است (گفته هاضد و نقیض است)؛

9. بلندی قد درجامعه ما محکوم به کوژپشتی است (چون مجبورند با افراد قد کوتاه در ارتباط باشند).

 10. رعایت نکردن اصول ارگونومی که مربوط به کشورهای عقب مانده است (در مدرسه، اداره).

عوامل

عوامل ایجاد ناهنجاری قوس گردن را نمی توان به طور قطع عوامل خاص حركتی دانست اما گفته شده است كه این ناهنجاری در افراد روشندل شایعتر است زیرا طبعاً سر آنها برای درك محیط مدام به جلو تمایل دارد.استفاده از بالشهای بلند نیز احتمالاً در بروز یا تشدید این ناهنجاری مؤثر است.مهمترین عوامل ایجاد ناهنجاری قوس گردن بیماریهایی شامل پارگی دیسكهای بین مهره ای یا سل ستون مهره های گردنی و عفونتهای گردنی ذكر شده است.

عوارض

برای اینكه گردن در جایگاه طبیعی خود بماند عضلات ناحیه ی گردن متحمل فشار زیادی می شوند،به طوری كه در تمام شرایط این گروه از عضلات(ذوزنقه ی گوشه ای،مهره ای رأسی و مهره ای گردنی) درگیر انقباضات بیشتر از حد طبیعی است.این انقباض موجب خستگی عمومی گردن و كاهش عملكرد حركتی آن می شود.در مجموع می توان گفت ناهنجاری قوس گردن عوارض و پیامد وخیمی ندارد،اما با توجه به اینكه تیپ ظاهری بدن را از حالت طبیعی خارج می كند معمولاً ناهنجاری قوس گردن از نظر روانی و اجتماعی اثرات سوئی به جا می گذارد.

برای مطالعه ” حرکات اصلاحی قوس گردن ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان