post_image

مینیسک زانو یک نوع از غضروف هستند که در مفصل زانو وجود دارد مینیسک زانو، دیسک های C شکل هستند که در زانو وجود دارند هر زانو دو مینیسک دارد یکی در لبه خارجی زانو و یکی در لبه داخلی دارد. مینیسک ها با تعادل وزن در سرتاسر زانو سبب ثابت نگه داشتن زانو می شود.

پارگی مینیسک به آسیب دیدگی ایجاد شده بر اثر پارگی غضروف هایی که در بالای استخوان ران قرار گرفته است و هنگام حرکت مفصل زانو باعث لغزش و حرکت استخوان ران می شود، گفته می شود. این پارگی ها معمولا براساس محل قرارگیری و شکل ظاهری آن توصیف می شوند، به عنوان مثال پارگی دسته سطلی (bucket handle)، پارگی طولی (longitudinal)، پارگی شبیه به منقارطوطی (parrot beak)، پارگی عرضی (transverse).

با انجام معاینه فیزیکی پزشک می تواند تشخیص دهد که پارگی مینیسک مربوط به مینیسک جانبی یا میانی است و تستهایی مانند ام آر آی و آرتروسکوپی زانو می تواند به تشخیص محل دقیق پارگی غضروف ها و شکل ظاهری آنها کمک کند.متخصص فیزیوتراپی مینیسک به مدیریت این آسیب کمک می‌کند. درمان های فیزیوتراپی و توان‌بخشی تأثیر بسزایی در تسریع فرایند بهبود و درمان پارگی مینیسک زانو دارند و حصول نتیجه بهینه را در تمام بیماران دچار پارگی مینیسک درجه ۱، ۲ و ۳ تضمین می‌کنند.

به دلیل اینکه خون موجود در هر قسمت مینیسک متفاوت است شناخت محل دقیق آسیب دیدگی به تصمیم گیری درمورد درمان پارگی مینیسک زانو (درمان بوسیله جراحی یا بدون انجام جراحی) کمک می کند، هر چه که میزان خون موجود در بافت بهتر باشد روند بهبودی سریعتر و آسان تراست. لبه های خارجی غضروف ها دارای میزان خون بیشتری نسبت به ناحیه مرکزی سی شکل(C)است. خون موجود درغضروف زانو همچنین با افزایش سن کاهش میابد و۲۰ درصد از خون موجود در بدن در سنین ۴۰ سالگی از دست می رود.

علت پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو معمولا با چرخاندن سریع زانو هنگام بلند کردن اشیاء سنگین و یا در بازی های ورزشی ایجاد می شود. با مسن تر شدن، پاره شدن مینیسک زانو آسان تر می شود.
این آسیب در سه نوع وجود دارد.
با یک پارگی کوچک، شما ممکن است درد و تورم خفیف داشته باشید. این درد معمولا درطول ۲ یا ۳ هفته از بین می رود.
پارگی در حد متوسط می تواند درد در کنار یا مرکز زانو ایجاد کند تورم به آرامی در ۲ یا ۳ روز بدتر می شود این ممکن است سبب احساس سفتی در زانو و محدودیت در خم شدن زانو شود زمانی که شما زانو را پیچ و تاب یا چمباتمه می زنید ممکن است درد شدیدی احساس کنید این علائم در مدت ۱ یا ۲ هفته از بین می رود اما اگر شما زانو را پیچ و تاب دهید و یا بیش از حد از زانو استفاده کنید درد بر می گردد و اگر پارگی مینیسک زانو درمان نشود درد برای سال ها باقی می ماند.
در پارگی شدید، تکه ای از مینیسک پاره شده می تواند به فضای مفصلی حرکت کند این می تواند سبب گرفتن یا قفل کردن زانوی شما شود. شما ممکن است نتوانید زانو را به حالت مستقیم درآورید شما ممکن است احساس لرزش در زانو داشته باشید و ممکن است بعد از صدمه، در عرض ۲ یا ۳ روز متورم شده و تبدیل به سفتی در زانو شود.

علایم پارگی مینیسک زانو

درد، اولین علامت پارگی مینیسک زانو است. البته درد ممکن است خفیف باشد و شخص بتواند به فعالیت های روزمره اش ادامه دهد.پارگی مینیسک زانو علت صدا دادن زانو می باشد . اما هر گاه بخشی از مینیسک زانو بین استخوان ران و درشت نی قرار گیرد، درد شدیدی ایجاد می کند. این پارگی دارای عروق خونی نیست و در هنگام آسیب خونریزی نمی کند. اما ممکن است عروق اطراف آن هم دچار پارگی شود، در این شرایط تورم به وجود می آید که از دیگر علائم پارگی مینیسک زانو محسوب می شود. اما دراکثر موارد پارگی مینیسک هیچ علائم ونشانه ای رابه همراه ندارد اگرچه افرادی که دچار پارگی مینیسک هستند، می توانند زمان آسیب دیدگی زانوهای خود را متوجه شوند آنها باعلائمی چون درد زانو و شنیدن صدای تق تق زانو مواجه می شوند، با هرگونه آسیب دیدگی در مفصل زانو التهاب ایجاد می شود و در نتیجه با بروز التهاب درد و تورم رخ می دهد. تورم در مفصل زانو ناشی از پارگی مینیسک، چند ساعت بعد ازآسیب دیدگی ایجاد می شود و این تورم به میزان درد و انباشتگی مواد مایع درون مفصل بستگی دارد و حرکت زانو را با مشکل مواجه می کند. زمانیکه مایع دراطراف مفصل زانو انباشته شود صاف کردن وکشش زانو به صورت کامل با مشکل و درد همراه می باشد، زیرا زانو با زاویه ۱۵ درجه خم شده است وصاف یا خم کردن آن مشکل است دربعضی ازموارد تورم خیلی جدی نیست در بعضی از بیماران آسیب دیدگی اولیه هشدار دهنده نیست  اما علائمی که باگذشت زمان ایجاد می شود، می تواند نیاز به توجه بیشتری داشته باشد. بسیار به ندرت آسیب دیدگی های جدی و پارگی مینیسک بر اثر افزایش سن و ابتلا به بیماری آرتروز و ازبین رفتن غضروف ها ایجاد می شود.

بعدازآسیب دیدگی های مفصل زانو، آسیب دیدگی ها به تدریج آرام می شود، و زمانیکه التهابات اولیه بهبود یافت احساس طبیعی در مفصل ایجاد می شود، اگر چه ممکن است با گذشت زمان علائم دیگری در مفصل زانو ایجاد شود که شامل مواردزیراست:

۱-  بروز درد هنگام دویدن و پیاده روی در فواصل طولانی

۲-  ایجاد تورم های متناوب در مفصل زانو، در اکثر موارد زانوی مبتلا به پارگی منیسک دچارگرفتگی می شود.

۳-  صدا دادن زانو و تق تق کردن هنگام بالا وپایین رفتن ازپله

۴-  عدم ثبات و استحکام مفصل زانو و احساس درآمدن مفصل، این اختلال بسیار به ندرت ایجاد می شود، اما درصورت بروز آن باعث افتادن فرد می شود.

۵-  قفل شدن زانو(مسدود شدن  ناحیه حرکتی زانو یعنی جاییکه زانو نمی تواند به صورت کامل کشیده یاصاف شود) قفل شدن زمانی ایجاد میشود که قسمتی ازمینیسک پاره شده برروی خودش گره بخورد و حرکت کامل مفصل زانو را مسدود کند زانو در حالت خمیدگی بین ۱۵ تا ۳۰ درجه باقی مانده و قفل میشود و نمی توان آنرا خم یا صاف کرد.

تشخیص پارگی مینیسک

پارگی مینیسک اغلب با معاینه فیزیکی متیواند تشخیص داده شود دراین معاینات پزشک مفصل زانو وساق پای شما را درموقعیت های مختلف حرکت میدهد تا دلائل بروز علائم ونشانه ها را ارزیابی وشناسایی کند

تست های عکس برداری

اشعه ایکس:به دلیل اینکه پارگی مینیسک، پارگی غضروف است این اختلال دراشعه ایکس نشان داده نمی شود، اما مشکلات دیگر مفصل زانوکه ممکن است علائمی شبیه به پارگی مینیسک داشته باشد بوسیله اشعه ایکس قابل تشخیص است

آلتراساند یا فراوادرمانی: آلتراساند می تواند به ارزیابی حرکات داخلی مفصل زانو به پزشک کمک کند این تست میتواند به تشخیص پارگی غضروف ها که باعث گرفتگی در نواحی حرکتی مفصل زانو می شود کمک کند.

تست عکس برداری ام آر آی

ام آر آی از امواج رادیویی و امواج مغناطیسی قدرتمندی برای ایجاد تصاویرازساختارهای داخلی مفاصل استفاده می کند، این تست می تواند. تصاویز جزئی ازبافت های نرم وسخت مفصل زانو ایجاد کند.

آرتروسکوپی

دربعضی ازموارد ازوسیله ای به نام آرتروسکوپ برای مشاهده ومعاینه داخل مفصل زانو استفاده میکند آتروسکوپ با ایجاد شکاف کوچکی برروی مفصل زانو درداخل مفصل قرارداده می شود. این وسیله به یک دوربین کوچک مجهز است که تصاویری واقعی از داخل مفصل را برروی یک تلویزیون به پزشک نشان می دهد. درصورت نیازبه جراحی وسایل انجام جراحی از طریق شکاف کوچک وارد مفصل می شود و جراحی از طریق آرتروسکوپ انجام می شود.

درمان پارگی مینیسک زانو

درمان های اولیه

درمان ها برای درمان پارگی مینیسک زانو معمولا بدون جراحی وبا درمان های ابتدائی انجام می شود، نمونه ای ازاین درمان ها درزیرذکرشده است:

استراحت: ازانجام فعالیت هایی که باعث تشدید درد مفصل زانو می شود، مخصوصا فعالیت هایی که باعث چرخش مفصل میشود خودداری کنید  شما ممکن است ازعصا یا چوبدستی هنگام راه رفتن برای کاهش فشار بروی مفصل زانو وتسریع روند بهبودی استفاه کنید.

یخ: به کاربردن یخ می تواند باعث کاهش تورم و درد مفصل شود استفاده ازکمپرس یخ، بسته های گیاهان یخ زده، یا حوله ای  که با قطعه های یخ پرشده است برای مدت زمان ۱۵دقیقه می تواند باعث کاهش التهابات و درد شود. این درمان را در روزهای اول و دوم هر ۴ تا ۶ساعت یکبار انجام دهید و بعدازآن هنگام نیاز این کار را انجام دهید.

مصرف دارو: مسکن های بدون تجویز پزشک می تواند به کاهش درد زانو کمک کند.

درمان های ثانویه

درمان پارگی مینیسک با فیزیوتراپی می تواند به استقامت ماهیچه های اطراف زانو وساق پا کمک کند، و باعث استحکام و پشتبانی از مفصل زانو شود. به کاربردن محافظ هایی برای کمان پا و کفی های طبی می تواند به تقسیم فشار اطراف زانو وکاهش فشار بر قسمت خاصی از مفصل زانو کمک کند.

درمان جراحی

درصورتیکه زانوی شما بعد از انجام درمان های اولیه هنوز دچار درد،  سختی و قفل شدن می باشد، پزشک انجام جراحی را به شما توصیه می کند. با انجام جراحی مخصوصا در کودکان و افراد جوان می توان پارگی مینیسک را ترمیم کرد. در صورتیکه پارگی مینیسک ترمیم  نشود، باید آنرا برداشت. جراحی با ایجاد شکاف کوچک در مفصل و بوسیله آرتروسکوپ انجام می شود. بعد از انجام جراحی برای بهبود استقامت واستحکام مفصل زانو، باید تمرینات فیزیکی و ورزشی انجام دهید.

ریکاوری و توانبخشی برای بیماران مبتلا به پارگی منیسک زانو

 درصورتیکه درمان های اولیه وبدون جراحی  برای بیمار انجام شده باشد درد و تورم ناشی ازپارگی مینیسک باید بعد ازچند روز کاهش یابد.

ریکاوری و توانبشخی بعد از درمان مسئولیتی است که بیماران باید برعهده بگیرند. این روند با ایجاد استقامت واستحکام مفصل زانو انجام می شود، و باید دراین دروان وزن متعادل خود را حفظ کنند و از انجام فعالیت هایی که باعث ایجاد فشار برروی مفصل زانو می شود، خودداری کنند.

درصورتیکه جراحی آرتروسکوپی انجام گرفته باشد توانبخشی باعث کاهش  تورم  و بهبودی می شود. هدف ازانجام این دوره بازگشت تحرک به زانو تا حد امکان است انجام تمرینات فیزیوتراپی بسیارمهم است و یکی از قست های روند جراحی به شمار می آید. اکثر متخصصان فیزیوتراپی با کمک جراحان به بازگشت عملکرد مفصل به حالت طبیعی تا جاییکه امکان دارد کمک می کنند. زمانیکه بیمار به انجام جراحی نیاز داشته باشد تعدادی از پزشکان تمرینات توانبخشی را قبل از انجام جراحی به بیمار توصیه می کنند. با انجام این تمرینات بیمار می تواند، به تقویت عضلات چهار سر ران و مفصل همسترینگ قبل از جراحی کمک کند تا بعد از انجام جراحی با ضعف ماهیچه ها مواجه نشود. زمانیکه تورم درمفصل زانو کاهش یافت هدف از انجام این تمرینات ایجاد استقامت در اطراف زانو، بازگشت تحرک به مفصل وافزایش استحکام مفصل است.

ورزشکاران می توانند یک یا دو هفته بعد از انجام تمرینات توانبخشی، به تمرینات خود بپردازند این افراد گروهی هستند که ساعات زیادی در هرروز را به انجام تمرینات توانبخشی میپردازند اما برای بقیه بیماران آنها می توانند درکمتر از ۶ هفته به انجام فعالیت های خود بازگردند اکثر افراد بعد از انجام جراحی بهبود میابند و فعالیت های خود را بهترمی توانند، انجام دهید پیش بینی بازگشت بیماران بعد از جراحی برای انجام فعالیت های طبیعی بسیار مثبت است، اما این بستگی به انگیزه بیماران برای انجام درمان های سخت فیزیوتراپی و ادامه دادن این تمرینات بعد از اینکه دوره رسمی درمان او کامل شد، دارد.

تمرینات بعد از درمان پارگی مینیسک زانو

توانبخشی به بیمار و میزان پاسخگوئی مفصل او به جراحی بستگی دارد. توصیه های خاص برای این بیماران، حفظ وزن متعادل و انجام تمریناتی است که توسط جراح  و متخصص فیزیوتراپی برای بیمار طراحی شده است.

برای مطالعه درمان پارگی  مینیسک زانو کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو