آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

نکروز استخوان

نکروز استخوان به معنای مرگ بافت استخوان است که زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به سمت استخوان کاهش یا قطع شود. این امر باعث مرگ بافت استخوان می‌شود زیرا استخوان به خون نیاز دارد تا زنده بماند.

در صورتی که جریان خون به استخوان دوباره برقرار نشود، این فرایند منجر به تخریب استخوان می‌شود. این بیماری معمولاً در مناطق مانند ران و پا رخ می‌دهد. سایر نقاطی که ممکن است این مشکل در آنها رخ دهد شامل بازو، زانو، شانه و آرنج دست می‌شود.

هر سال بیش از 20000 نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند. بیشتر آن ها بین سنین 20 تا 50 سالگی قرار دارند.در افراد سالم احتمال بروز این مشکل کم است و بیشتر در افراد مبتلا به یک بیماری و یا دچار آسیب بروز می کند.

علل

در شکستگی یا رفتگی استخوان ران، جریان خون به سمت استخوان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و موجب تاریک شدن استخوان ران  می‌شود. این بیماری در حدود 20 درصد از افرادی که از شکستگی مفصل ران رنج می‌برند، مشاهده می‌شود.

استفاده طولانی‌مدت از داروهای کورتیکواستروئیدها: استفاده بلندمدت از داروهای ضد التهاب کورتیکواستروئیدی، به صورت خوراکی یا تزریقی، با 35 درصد از موارد نکروز استخوان ارتباط دارد. علت دقیق این مسئله هنوز مشخص نیست، اما پزشکان باور دارند که داروهای کورتیکواستروئیدی باعث کاهش توانایی بدن در تجزیه مواد چرب می‌شوند. این امر باعث تجمع چربی در رگ‌های خونی و کاهش جریان خون به سمت استخوان می‌شود.

مصرف الکل: همانند داروهای کورتیکواستروئیدی، مصرف الکل نیز می‌تواند منجر به تجمع مواد چرب در رگ‌های خونی و کاهش جریان خون به استخوان‌ها شود.

لخته شدن خون، التهاب، ورم و آسیب به سرخرگ‌ها نیز می‌تواند باعث توقف جریان خون به سمت استخوان‌ها شود.

عوامل نکروز استخوان

– بیماری گوشه: یک نوع بیماری متابولیکی ارثی که در آن مقادیر مضر مواد چرب در اندام ها جمع می شود.

– کم خونی سلول داسی شکل

– پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)
– عفونت اچ آی وی (ایدز)

– رادیوتراپی یا شیمی درمانی

– بیماری های خودایمنی

– بیماری ناشی از کاهش ناگهانی فشار که در آن حباب های گاز در خون تشکیل می شود و دلیل آن کاهش ناگهانی فشار محیط است.

علائم

در مراحل اولیه، نکروز استخوان بدون نشانه‌ای از خود نشان نمی‌دهد، اما با پیشرفت بیماری، درد آغاز می‌شود. در ابتدا، با قرار دادن فشار بر روی استخوان، درد احساس می‌شود، اما به مرور زمان، این درد به شدت افزایش می‌یابد.

اگر بیماری تشدید شود و استخوان و مفصل آسیب ببینند، درد به قدری شدید می‌شود که امکان تکان دادن مفصل وجود ندارد. مدت زمان بین ظهور نشانه‌های اولیه و ایجاد نکروز استخوان ممکن است از چند ماه تا بیش از یک سال طول بکشد.

برای مطالعه بیشتر برای درمان درد های مفاصل کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان