آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

طب سوزنی

250px Acupuncture1 1

اگرچه طب سوزنی از دل تاریخ چین برآمده ولی در حال حاضر کشورهای غربی نظیر آلمان و فرانسه، پیشرو طب سوزنی نوین هستند.

کلینیک امید آمادگی دارد تا با استفاده از متخصصین با تجربه در این علم و بکارگیری تجهیزات پیشرفته به بهبود بیماران کمک شایانی نماید. گستره درمانی طب سوزنی بسیار وسیع است که شرح تمامی آنها در این مجال امکان پذیر نمی باشد.

طب سوزنی که به زبان چینی به آن ژن جیو (ZHEN JIU) گفته می‌شود مهم‌ترین شاخه طب سنتی چین است است که با فروکردن سوزن‌های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن که گذرگاه‌های انرژی دانسته می‌شوند باعث تسکین درد و یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود. براساس تئوری طب سوزنی، این نقاط خاص بر روی مسیرهای خاصی از بدن با نام گذرگاه meridian قرار دارند که انرژی حیات که در زبان چینی به آن «چی» (QI) گفته می‌شود در آنها جریان دارد. طب سوزنی مهمترین بخش طب سنتی چین به حساب می‌آید و اصل اساسی در آن، درمان بیمار به عنوان یک کلیت ترکیب یافته از ابعاد سه‌گانه جسم، ذهن و روح از طریق توجه به ریشه‌های اصلی بیماری و نه صرف سرکوب علائم مربوط به بیماری است.

در این شیوه درمانی پزشک با وارد نمودن سوزنهای استریل ظریف و یکبار مصرف از جنس استیل در سطح بدن (بسته به موضع از زیر پوست تا بافت چربی و حداکثر تا عضله)، با به حرکت درآوردن جریان الکترومغناطیسی (Qi) موردنیاز برای کارکردن صحیح سلولها و بافتهای بدن، از یکسو انباشتگی و انسداد چی را برطرف می‌کند و از سوی دیگر کمبود انرژی حیاتی را در اندام‌ها و مسیرهای مربوط به آنها در سراسر بدن، درمان می‌کند.

سوزن‌های مورد استفاده در این طب بسیار ظریف است و به همین دلیل معمولا باعث احساس درد نمی‌شود. البته گاهی در منطقه ای از سطح بدن که انباشتگی چی وجود داشته باشد ممکن است احساس درد ملایم یا سوزش در محل واردکردن سوزن احساس شود که ظرف چندثانیه به احساس خوشایندی از گرما، جریان، آرامش و رهایی تبدیل شود.

طب سوزنی دانش دقیق و حساب شده‌ای برای تاثیرگذاری بر تولید، فرآیند، ذخیره سازی، توزیع و عملکرد انرژی حیاتی در ارگانیسم انسانی است. طب سوزنی کمک می‌کند تا تعادل چی در بدن به وضعیت مطلوب بازگردد و از راه استقرار در وضعیت پایدار چنین تعادلی، فرد می‌تواند تجربه هماهنگی با کل هستی که همان تعریف اصلی سلامت می‌باشد را تجربه کند.

در اینجا تنها به ذکر تعدادی از بیماری ها که درمان آنها با استفاده از این روش توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز تائید شده است می پردازیم: کمردردهای حاد و مزمن، آرتروز و آرتریت مفاصل مختلف مانند زانو و شانه، سردرد و گردن درد، کنترل دردهای منتشر مانند سندرم درد مزمن و فیبرومیالژیش. این بیماری ها در کلینیک امید با طب سوزنی درمان می شود.

مشاوره رایگانمشاوره رایگان