معمولا ضرب دیدگی به معنی کشش یا پارگی الیاف (بافت های) عضلات است. اکثر ضرب دیدگی عضلات با همدیگر رخ می دهد. زیرا عضله بیش از حد توان کشیده می شود یا به شدت به آن فشار اورده می شود که بیش از توان انقباض عضله است. این آسیب به ویژه در حرکات ورزشی شایع هستند.

شدت آسیب عضله درجه بندی می شود به:

درجه ۱:

زمانیکه فقط چندین بافت عضله کش اورده می شود یا پاره می شود ضرب دیدگی خفیف است. این عارضه ،حساس و دردناک است اما توانایی و استحکام بهنجاری دارد.

درجه ۲:

آسیب متوسط با بافتهای اسیب دیده بسیاری همراه است و ضرب دیدگی با درد عضله شدیدتری همراه است. همچنین تورم خفیف و کمبود توانایی حرکت اندام و کبودی ایجاد می شود.

درجه ۳:

در این آسیب فقدان عملکرد کل عضله وجود دارد.

درمان ضرب دیدگی

معمولا رباط  یا عضله دچار آسیب در طول زمان خودش خوب می شود. زخم بافت در محل پارگی به وسیله بافت های جدید ترمیم می شود. پس هدف اصلی درمان ضرب دیدگی ، کاهش التهاب، تورم و درد به حداقل ممکن و صبر برای بازگشت توانایی استفاده از مفصل  یا عضله به طور عادی است.

برای ۷۲-۴۸ ساعت اولیه در ضرب دیدگی برای جلوگیری از صدمات بیشتر مراقبت کنید،چگونگی محافظت و مراقبت کنید بستگی به محل آسیب دارد مفصل یا عضله ضرب دیده را ۴۸تا۷۲ ساعت بعد از اسیب بی حرکت نگه دارید مثلا از عصای زیر بغل برای اسیب قوزک پا، زانو یا پا استفاده کنید.

بعد از اسیب فورا به مدت ۱۰تا۳۰ دقیقه از یخ استفاده کنید. مصرف کمتر از ۱۰ دقیقه تاثیر کمی بر ضرب دیدگی دارد و بیش از ۳۰ دقیقه ممکن است به پوست اسیب برساند. یک کیسه یخ را به همراه یخ های مکعب شکل در یک کیسه پلاستیکی یا حوله قرار دهید (یخ را مستقیما بر روی پوست قرار ندهید زیرا ممکن است باعث سوختگی ناشی از یخ شود) یک کیسه نخود فرنگی یخ زده و منجمد می تواند جایگزین شود. به ارامی کیسه یخ را بر روی ناحیه دچار آسیب قرار دهید. گمان می شود که سرمای یخ جریان خون رباط یا عضله دچار ضرب دیدگی را کاهش می دهد و ممکن است درد یا التهاب را کاهش دهد.

بعضی از پزشکان پیشنهاد می کنند که هر ۲ ساعت به مدت ۱۵ دقیقه (در طول روز) در ۲۴تا۷۲ ساعت اولیه این روش را برای بهبود درد به کار ببرید. در هنگام خواب یخ را روی ناحیه دچار ضرب دیدگی قرار ندهید.

بستن و به هم فشردن ناحیه دچار آسیب با باندهای پارچه ای محافظتی موجود در بازار، تورم را کاهش می دهد و به استراحت مفصل کمک می کند. به هم فشردن به کمک نوارهای لوله ای شکل برای اغلب مفاصل دچار ضرب دیدگی استفاده می شود. یک فشار خفیف که خیلی سخت و ناخوشایند نباشد و جریان خون را متوقف نکند، ایده ال است.

داروخانه درباره سایز صحیح نوار به شما کمک خواهد کرد.

حتما قبل از رفتن به رختخواب نوار مچ بند و امثال آن را باز کنید.

ممکن است توصیه شود نوار را بعد از ۴۸ ساعت بردارید. زیرا ممکن است حرکت مفصل دچار ضرب دیدگی را که در این زمان باید با ازادی بیشتر در حال حرکت باشد، کاهش دهد.

به هر حال گاهی اوقات نوار پا، زانو و قوزک پا، مدت بیشتری استفاده می شود تا کمتر مفصل دچار ضرب دیدگی حرکت کند و مفصل راحت تر باشد.

برای مطالعه ” دررفتگی مفصل چیست؟ ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس