این عارضه مشکلی است که معمولا در حین تمرینات و مسابقات ورزشی ایجاد میشود و علت رگ به رگ شدن پنجه پا صدمه دیدن مفصل بزرگ شست پا بخصوص لیگامان های زیر آن است.

آناتومی

 انگشت شست پا از دو بند تشکیل شده است. بندی که ناخن شست در روی آن وجود دارد و بند عقبی که به کف پا نزدیک تر است. محل اتصال بند عقبی به کف پا مفصل بزرگی است که به آن مفصل متاتارسوفالانژیال Metatarsophalangeal میگویند. این مفصل از مهمترین مفاصل اندام تحتانی است و در حین راه رفتن بسیار فعال است.

در حین راه رفتن ممکن است تا ۸ برابر نیروی وزن به این مفصل وارد میشود. در سطح کفی مفصل یعنی قسمتی که رو به زمین قرار گرفته است کپسول مفصلی و تاندون های عضله خم کننده کوتاه شست و دو استخوانچه ریز بنام استخوان های سزاموئید وجود دارد.

مکانیسم رگ به رگ شدن پنجه پا

این عارضضه به علت خم شدن شدید شست پا به بالا و عقب ایجاد میشود. مفصل بزرگ شست پا بطور طبیعی میتواند حدود ۸۰ درجه به بالا خم شود. اگر فشاری به شست پا وارد گردد بطوریکه موجب شود این مفصل بیش از حد تواناییش به بالا خم شود میتواند موجب کشش شدید بافت نرم زیر مفصل و در نتیجه پاره شدن کپسول مفصل و یا لیگامان ها و تاندون های زیر و اطراف مفصل شود و آسیب به این بافت ها موجب بروز علائم رگ به رگ شدن پنجه پا میشود.

گاهی اوقات شدت رگ به رگ شدن پنجه پا به حدی است که میتواند موجب صدمه دیدن غضروف مفصل یا دررفتگی مفصل شود ولی شدت این عارضه اکثرا در حد اسپرین Sprain یا کشیدگی مفصل متاتارسوفالاتژیال اول است.

علت نامگذاری این عارضه به نام Turf Toe آنست که مشکل رگ به رگ شدن پنجه پا در کسانی که روی زمین های مصنوعی مثل زمین چمن مصنوعی بازی میکنند بیشتر دیده میشود. در هنگام بازی روی این سطوح به علت اینکه اصطکاک و چسبندگی کفش و این سطوح زیاد است در حین باز و دویدن، پنجه کفش محکم به سطح زمین میچسبد ولی پاشنه بر اثر وزن بدن که روی به جلو میرود از زمین بلند میشود و موجب میگردد شست پا بشدت به طرف بالا خم شود و باعث بروز این آسیب گردد.

همچنین این زمین ها سطح سخت تر و غیر قابل انعطاف تری نسبت به زمین چمن دارند که این هم میتواند موجب بیشتر شدن احتمال رگ به رگ شدن پنجه پا شود. این عارضه در ورزشکارانی که ورزش های فوتبال، راگبی، کشتی و یا ورزش های نمایشی رزمی را انجام میدهند بیشتر دیده میشود.

عوامل زیر احتمال بروز رگ به رگ شدن پنجه پا را بیشتر میکنند :

انجام ورزش های فوتبال، راگبی، کشتی و یا ورزش های نمایشی رزمی .

بازی روی زمین های سفت یا با کفی مصنوعی .

اگر دامنه حرکتی مچ شما زیاد است خطر رگ به رگ شدن پنجه پا افزایش می یابد .

اگر دامنه حرکتی مفصل شست شما کم است .

اگر کفش ورزشی شما خیلی نرم و قابل انعطاف است می تواند باعث رگ به رگ شدن پنجه پا گردد .

برای مطالعه ” رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی پا ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس