رگ به رگ شدن پا اسیب به رباط است. رباط ها بافتهای قوی طنابی شکل اطراف مفصل  ها هستند که استخوان ها را به یکدیگر پیوند می دهد. انها از مفاصل حمایت می کنند. معمولا یک  با کش اورده شدن در طول یک حرکت ناگهانی صدمه می بیند.رباط های اطراف استخوان قوزک پا از نوعی هستند که در اکثر مواقع پیچ می خورند.

شدت پیچ خوردن مچ پا درجه بندی می شود به:

درجه۱: کشش خفیف پا بدون بی ثباتی مفصل پا ناشی از رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی پا

درجه۲: پارگی جزئی رباط اما بدون ایجاد بی ثباتی  مفصل پا

درجه۳: پارگی کامل مفصل با ناپایداری مفصل پا یک رباط اسیب دیده باعث التهاب، تورم و خونریزی (کبود شدن) اطراف مفصل پا دیده می شود و حرکت پا در اثر رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی پا ، دردناک است.

برای اینکه هر تورمی کاهش یابد، باید عضو دچار رگ به رگ شدگی  بالا قرار گیرد . برای پیچ خوردگی قوزک پا و زانو، پا را روی صندلی به سمت بالا نگه دارید . تا زمانیکه شما نشسته اید تورم مفصل به حداقل برسد (ممکن است راحت تر باشد که روی مبلی نرم دراز بکشید و پای خود را روی چند کوسن قرار دهید. زمانیکه شما در رختخواب هستید، پای خود را روی بالش قرار دهید. برای پیچ خوردگی مچ پا یا دست، از بند دست استفاده کنید و مچ دست را بوسیبه بند، بالاتر از ارنج قرار دهید. ۷۲ ساعت بعد از رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی پا از صدمه زدن اجتناب کنید.

عوامل تشدید کننده

گرما و حرارت، مثلا دوش اب گرم ، حمام بخار، کیسه گرم گرما در مقایسه با یخ بر جریان خون تاثیر معکوس دارد یعنی گرما جریان خون را بیشتر و تقویت می کند. بنابراین زمانیکه التهاب ایجاد شده از گرما باید دوری شود. اما حدود ۷۲ ساعت بعد از این عارضه احتمال دارد التهاب کمتری ایجاد شود پس گرما می تواند پس از این مدت، برای درد ارامش بخش و تسکین دهنده باشد.

نوشیدن مشروبات الکلی می تواند خونریزی وتورم ناشی از رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی پا را افزایش دهد و التیام را کاهش دهد.

دویدن یا هر نوع ورزش دیگر که باعث اسیب بیشتری می شود.

در هنگام این عارضه ممکن است ماساژ دادن خونریزی و تورم را افزایش دهد. اما به موجب ایجاد گرما بعد از حدود ۷۲ ساعت ممکن است ماساژ ملایم و اهسته تسکین دهنده باشد.

در هنگام آسیب ،پا را حرکت ندهید. کاری نکنید که باعث ایجاد درد بیشتر شود. پا را به ارامی دوباره حرکت دهید، بعضی اوقات بدین معنی است که چندبار در روز ورزش ملایم انجام دهید.هدف این است حرکت دادن پا در تمام راهنماهای معمول وجود دارد و از سفت شدن ان جلوگیری کنید ممکن است فیزیوتراپی به حالت شدید رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی پا شدیدتر در درمان کمک کند ممکن است یک فیزیوتراپ ورزش کردن را توصیه کند. به هر حال شما نباید در هنگام بروز این آسیب ،مفصل پا اسیب دیده را درگیر کنید یا ورزش های سنگین تا حداقل ۳-۴ هفته بعد از اسیب انجام دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس