آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان گرفتگی عضلات پشت

گرفتگی عضلات پشت یکی از شایع‌ترین عوامل ایجاد درد شدید در پشت و گردن افراد است.

 از اولین نشانه‌های این عارضه، درد شدیدی است که بسته به موقعیت ناحیه صدمه‌ دیده، در پشت یا گردن ظاهر می‌شود. این درد که با انقباض دردناک ماهیچه همراه است، ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

66570

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره 09107803155 تماس حاصل نمایید.

گرفتگی عضلات در صبح

وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید و به دلیل درد و گرفتگی عضلات گردن نمی‌توانید سر خود را بچرخانید، می‌توانید به روش‌های زیر اقدام کنید:

  • استراحت: به بدنتان استراحت دهید و فعالیت‌هایی که ممکن است منجر به تشدید درد شود را محدود کنید.
  • کمک داغ: از کمک داغ استفاده کنید. می‌توانید از حوله‌ای گرم یا دستمالی خیس و گرم استفاده کنید و آن را به ناحیه دردناک بر سر گذارانید. این کمک می‌تواند به تسکین درد و گرفتگی عضلات کمک کند.
  • ماساژ: می‌توانید به آرامی و با استفاده از حرکات ملایم ماساژ به ناحیه دردناک بدهید. اما باید مطمئن شوید که این کار درد را تشدید نمی‌کند و بهتر است قبل از انجام ماساژ با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
  • آب گرم حمام: حمام گرمی بگیرید یا آب گرم دوش ببینید. این کار می‌تواند به آرامش و کاهش درد در عضلات گردن کمک کند.

اگر درد و گرفتگی عضلات گردن شما شدید و مزمن است و با روش‌های ساده قابل کنترل نیست، مناسب است به پزشک معالج خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند علت دقیق مشکل را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

گرفتگی عضلات پشت یکی از عکس‌العمل‌های حفاظتی و طبیعی بدن نسبت به مشکلاتی است که در ماهیچه یا رشته‌های عصبی اطراف آن پیش آمده است که ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند. معمولا حرکات ناگهانی نامناسب ممکن است باعث کشش‌های شدید در بافت ماهیچه‌ای و عصبی این قسمت شده و درد و ناراحتی برای ما ایجاد کند. این عارضه گاهی هم می‌تواند نشانه‌ای از وجود صدمات و مشکلات در قسمت‌های درونی خود ستون فقرات مثل مهره‌ها یا دیسک‌ها و زردپی‌ها (رشته‌های پیوندی که مهره‌ها را به هم متصل می‌کنند) باشد.

بیشتر اوقات اگر گرفتگی عضلات پشت علت پزشکی جدی نداشته باشد، با یک دوره درمانی ساده در چند روز یا چند هفته بهبود پیدا می‌کند. اما اگر هر یک از علائم زیر را در خود مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

* تغییر در نحوه عملکرد روده‌ها و مثانه، به طوری که در کنترل آنها دچار مشکل شوید.

* ضعف ماهیچه‌ها در ناحیه بازوها و ساق پاها و عدم تعادل هنگام راه ‌رفتن، و احساس کاهش تــدریجــی توانایی در طی مسیری که معمولا به راحتی پیاده‌روی می‌کرده‌اید.

* احساس گسترش درد و بی‌حسی در دست و پا به ویژه هنگام عطسه، سرفه یا موقع نشستن.

* بدتر شدن درد در حالت دراز کشیدن و بی‌خوابی در طول شب از شدت درد.

* درد همراه با تب، کاهش وزن و دیگر نشانه‌های بیماری.

اگر هیچ یک از علائم ذکر شده در بالا را نداشتید، شاید با انجام کارهایی بتوانید خودتان درد و گرفتگی ماهیچه‌هایتان را کاهش دهید، یا بعضی از علائم آزاردهنده و مشکل‌ساز را از بین ببرید.

اصلاح حرکت انجام فعالیت‌های روزانه و معمول (البته شاید با سرعت کمتر و مطمئنا با خودداری از انجام کارها و حرکاتی که ممکن است دوباره شما را دچار مشکلاتی کند) بهترین و مناسب‌ترین راه برای شروع یک دوره ی درمانی است. استراحت کوتاه‌ مدت مشکلی در گرفتگی عضلات پشت ایجاد نخواهد کرد،اما خوب است بدانید که انجام فعالیت‌های سبک، بهبود وضعیت شما را تسریع می بخشد. بنابراین از دراز کشیدن و استراحت‌های طولانی ‌مدت خودداری کنید.

کمپرس سرددر ۷۲ ساعت (سه روز) اولیه‌ پس از شروع گرفتگی عضلات پشت ،‌ فورا تعدادی قطعه یخ را در کیسه و سپس پارچه‌ای بپیچید و حداکثر ۲۰ دقیقه روی موضع دردناک قرار دهید. این کار را چندین بار در طول روز تکرار کنید. کمپرس سرد، درد و ورم را درمان می‌کند و با بی‌حس کردن بافت عضلانی آن منطقه، تحریکات عصبی را کم می‌کند.البته باید مراقب باشید، زیرا کمپرس سرد طولانی (بیش از ۲۰ دقیقه) در ناحیه مورد نظر می‌تواند باعث انقباض بیشتر عضلات و افزایش درد شود.

کمپرس گرم

پس از گذشت سه روز از آغاز گرفتگی عضلات پشت ، می‌توانید روش کمپرس گرم را شروع کنید. کمپرس گرم باعث شل ‌شدن ماهیچه‌های منقبض‌ شده و افزایش جریان خون در آنها می‌شود.

  • داروهای ضد درد: داروهای ضد درد و آرامبخش مانند آسپیرین، ایبوبروفن، استامینوفن یا ناپروکسن می‌توانند درمان درد و کاهش ورم و گرفتگی عضلات پشت را فراهم کنند. هرچند برخی از این داروها بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس هستند، اما حتماً قبل از استفاده از آنها با پزشک مشورت کنید تا مناسب‌ترین دارو را برای شما تعیین کند.
  • استفاده از موضع‌بندهای طبی: استفاده موقت از سینه‌بند‌های طبی می‌تواند به کاهش درد و گرفتگی عضلات پشت کمک کند. این تجهیزات طبی با نگهداشتن و گرم کردن منطقه مورد نظر، به تسکین درد کمک می‌کنند. در هر صورت، قبل از استفاده از انواع موضع‌بندهای طبی، نیاز است با پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. همچنین باید به خاطر داشته باشید که استفاده بلندمدت از این نگهدارنده‌های خارجی ممکن است مضر باشد و ترجیحاً باید در صورت بهبود وضعیت، آنها را کنار بگذارید و به عضلات فرصتی برای حرکت بدهید.

در صورتی که هیچکدام از روش‌های فوق برای کاهش درد و التهاب موثر نبود و درد شما ادامه داشته باشد، بهتر است به مراکز درمانی مراجعه کنید. پزشکان متخصص می‌توانند روش‌های درمانی دیگری را برای شما تعیین کنند و مراقبت‌های اضافی را ارائه دهند.

برای مطالعه ” گرفتگی عضله در ورزش” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

بریس ستون فقرات

فهرست مطالب1 مشاده فیلم آموزشی بریس ستون فقرات2 نمونه هایی از بریس ستون فقرات در مرکز توانبخشی امید مشاده فیلم

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان