پارکینسون بعد از بیماری آلزایمر معمول ترین بیماری مخرب اعصاب به حساب می آید که فرد مبتلا به تدریج توانایی جسمانی خود را از دست داده و در صورت عدم مراقبت و انتخاب راهکار مناسب، هر لحظه بر شدت آن افزوده می گردد . متأسفانه علیرغم تحقیقات و پژوهش های علمی، این بیماری در حال حاضر درمان قطعی ندارد ولی فعالیت های روزانه و تمرینات ورزشی از عواملی هستند که می توانند مشکلات ناشی از وجود بیماری پارکینسون را تا حد امکان کاهش داده و قوای جسمانی بیمار را به طور نسبی متعادل سازد. ورزش علاوه بر تامین سلامت جسم در ایجاد بهداشت روانی نیز بسیار مؤثر است.

درمان پارکینسون

مهم است که بیماران در حال پیشرفت علایم ، با پزشک خود صحبت و مشورت کنند تا پزشک بتواند درمان را برای بیمارش فراهم کند زیرا بدن هر بیمار به طور مختلف و متفاوت به داروهای گوناگون واکنش نشان می دهد.

هدف از درمان برای بیماران پارکینسون از بین بردن علایم نیست بلکه تحت کنترل درآوردن عوارض است. این امر می تواند به بیمار کمک کند تا مستقل عمل کند و یک کنترل مناسب برای این بیماری مزمن بوجود آورد. بیماری پارکینسون از بین نخواهد رفت ولی کنترل عوارض آن می تواند تا حد زیادی جلوی ناتوان کردن و از کار افتادگی را بگیرد.

بیماران اغلب از این موضوع که بیماری آنها همواره در حال پیشرفت است، آگاه هستند و این موضوع می تواند باعث نگرانی شدید آنها شود. مبتلایان ممکن است بخواهند خود و مشکلات خود را بیش از حد نیاز تحت کنترل درآورند و خود را با دیگر افراد مبتلا مقایسه کنند. نگرانی در مورد پیشرفت بیماری پارکینسون و امکان ادامه کار هم غیرعادی نیست.

توانبخشی برای درمان پارکینسون

وقتی محدودیتهای جسمی این بیماران به حدی برسد که کارهای روزمره سخت شوند، درمان علائم پارکینسون آغاز می شود.

درمانهای توانبخشی پارکینسون شامل آموزش تعادل ، ورزش، بیوفیدبک می تواند کمک زیادی به بیماران نماید ولی متاسفانه تجویز این روش در کشور ما غالبا بدلیل توجه بیش از حد پزشکان به جراحی یا دارو درمانی فراموش می شود.

برای مطالعه ” فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس