به چند دلیل اندازه  و محل آسیب سوختگی مهم می باشد. آسیبهای بزرگتر سوختگی درارتباط با مرگ و میر  بالاتر و محتملا عوارض مهم تر می باشند. تناسب نسبی سطح کلی بدن  که برروی سر و اندام ها انجام می شود براساس سن متغیر می باشد.  تخمین سطح کلی بدن  سوختگی می تواند با استفاده از ابزاری مثل چارت Iund و Browder محاسبه شود. تخمین های دیگر اندازه  سوختگی می تواند بوسیله ی پیروی قانون ۹ یا تخمین این که کف دست بیمار تقریباً ۱%  سطح کلی بدن را شامل می شود انجام شود.

زخم های سطحی به طور مشخص قرمز و دردناک و بدون ترشح یا با ترشح کم همراهند. عمق این سوختگی ها محدود به اپیدرم بوده و در ظرف ۷ روز بهبودی رخ می دهد. این زخمها به پانسمان و مداخلات جراحی نیاز ندارند و خطر  جای زخم  در آنها خیلی پایین است.  یک مثال شایع از این سوختگی ها، آفتاب سوختگی می باشد.

 سوختگی های با ضخامت ناکامل به ٢ گروه سطحی و عمقی تقسیم می شوند. در نوع سطحی ترشح  زخم خفیف تا متوسط می باشد.  در این نوع عمق سوختگی در حد لایه های سطحی درم است.  تاول های شل یا سفت ممکن است با مایع سروز پر شوند. این زخم ها دردناک ترند ولی به طور مشخص ظرف ۷ تا ۱۴ روز التیام می یابند. خطر  جای زخم  این زخم ها پایین  ولی ممکن است تغییرات پگمانتاسیون پوستی در درازمدت ایجاد کنند.

 سوختگی های با ضخامت ناکاملعمقی،تاول های کمتری نسبت به نوع سطحی دارد.این زخم ها با ترشح  متوسط تا شدید همراه می باشند.دراین نوع سوختگی لایه های عمقی تردرم درگیرمی شوند.این زخم ها دردناکند و ممکن است در عرض ۱۴ تا ۲۱ روز التیام یابند.  بعضی از این سوختگی های عمقی در این چارچوب زمانی بهبود نمی یابند. التیام زخم التهابی طول کشیده در سوختگی با ضخامت ناکامل عمقی دیده می شود که باعث افزایش قابل توجه خطر  جای زخم  می شود.  سوختگی های با ضخامت کامل، اپیدرم و کل درم را تخریب کرده و می توانند به ساختمان های عمقی تر گسترش یابند.  ناحیه دچار سوختگی ممکن است در لمس یا حس سوزن مستقیماً دردناک نباشد ولی ممکن است دردی با منشأ و بافت مرده زیرین،سوختگی های محیطی یا تخریب ساختمان های مجاور داشته باشیم.  این زخم ها به طور مشخص رنگ پریده و با حداقل ترشح همراهند.  جای زخم  قابل توجه تقریباً مشخصه آسیبهای سوختگی با تمام ضخامت می باشد.

یکی از نمونه های مراقبت توسط سیستم مدل طب فیزیکی و توانبخشی سوختگی تگزاس شمالی با تاکید برارزیابی زودرس ومناسب بوسیله متخصص طب فیزیکی و تیم توانبخشی پایه گذاری شده است. دراین مدل یک متخصص طب فیزیکی،هر بیمار بستری شده در مرکز سوختگی را ویزیت می کند.  متخصص طب فیزیکی و توانبخشی همین طور در راندهای هفتگی تیم وجلسات تیم علمی سوختگی شرکت می کند.  متخصص طب فیزیکی مشاوره های سوختگی را در دو مکان،هم مرکز سوختگی ثالث وهم در کلینیک مخصوص در یک مراکز روستایی انجام می دهد.  با این که این مدل درقسمت دیگر کشور اجرا نمیشود ممکن است استفاده از آن بعنوان یک مدل که چگونه متخصص طب فیزیکی و توانبخشی میتواند تیم سوختگی را تکمیل کند مفید باشد.  اغلب متخصصین طب فیزیکی در ایالات متحده بطور معمول بیماران سوخته را فقط در صورت انتقال آنها به واحد بستری توانبخشی می بینند.

توانبخشی سوختگی

مراقبتهای سوختگی مدرن منجر به افزایش چشمگیر بقای بیماران بدنبال آسیب سوختگی شده است.

بازمانده های آسیب سوختگی دچار جای زخم ، قطع عضو ، عوارض عضلانی اسکلتی  و آسیبهای روحی-روانی  مهمی می باشند.  با وجود جوان بودن اکثر بازمانده ها ، انجام اقداماتی جهت عملکرد مجدد اجتماعی فرد و برگشتن به کار با اهمیت می باشد.  تخمین زده می شود در ایالت متحده تنها سالیانه یک میلیون نفر نیاز به درمان آسیبهای سوختگی دارند. مراقبتهای سوختگی در آینده با چندین چالش  روبه رو خواهد بود که علت های آن شامل سالخوردگی جمعیت، گرانی و پیچیدگی درمان سوختگی، کمبود شایع و قابل پیش بینی جراحان سوختگی، و نبودن مراکز مناسب توانبخشی سوختگی است.

برای مطالعه ” کمک های اولیه در سوختگی” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس