بررسی های آزمایشگاهی در تشخیص علت کمردرد

post_image

ترموگرافی در تشخیص علت کمردرد

در این روش برای اندازه گیری تغییرات گرمایی بین دو طرف بدن یا دمای ارگان خاصی از اشعه ی مادون قرمز استفاده می کنند . ترموگرافی برای تشخیص وجود یا عدم وجود فشار بر روی ریشه های عصبی بکار
برده می شود .

سونوگرافی در تشخیص علت کمردرد

در تشخیص علت کمردرد با امواج اولتراسوند (سونوگرافی) ، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای گرفتن تصاویر درون بدن استفاده می کند. بازتاب های امواج صوتی ثبت شده و در همان زمان به صورت تصویر قابل مشاهده اند. این روش می تواند زخم ها و آسیب ها را در عضلات ، لیگامنت ها ، تاندون ها و سایر بافت های نرم نشان دهد .

میلوگرام در تشخیص علت کمردرد

نوعی عکس برداری با اشعه ی  X است و در آن نوعی رنگ مخصوص به درون ستون مهره ها تزریق می شود که در عکس بخوبی قابل رؤیت است . میلوگرام ها نیز قدرت تشخیص عکس برداری با اشعه ی X را
افزایش می دهند . در این روش ، رنگ متمایز به درون کانال مهره ای تزریق شده و این امکان فراهم می آید که طناب نخاعی و اعصابی که توسط دیسک های فتق شده یا شکستگی ها تحت فشار قرار گرفته اند بخوبی توسط عکس برداری با اشعه ی X قابل مشاهده باشند. این نوع عکس برداری به تشخیص فتق دیسک ، فشار وارد بر ستون مهره ها و عصب ها و تومورها کمک می کند .
قبل از پیدایش CT اسکن و MRI، میلوگرام تنها آزمون تشخیص فتق دیسک توسط جراحان بود. میلوگرام معمولا در ترکیب با سی تی اسکن بکار برده می شود و برای انجام آن حدود ۲۴ ساعت بستری در بیمارستان لازم است. بدنبال این روش سردرد، تهوع و استفراغ در ۱۰ تا ۱۲ درصد افراد گزارش شده است .

دیسکوگرافی در تشخیص علت کمردرد

دیسکوگرافی عبارت است از تزریق یک رنگ متمایز به درون دیسک مهره ای که درد از آن ناشی می شود و با اهداف تشخیصی و همچنین ، تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرد . این روش گونه ای دیگر از عکس
برداری با اشعه ی X است و از دو بخش تشکیل شده است . در ابتدا یک سوزن به درون دیسک مصدوم وارد شده و saline به درون آن تزریق می شود تا فشار درون دیسک افزایش یابد. در صورتیکه دوباره درد ایجاد شود دیسک به عنوان منبع درد شناخته می شود. در بخش دوم نوعی رنگ به درون دیسک تزریق می شود و می تواند مناطق آسیب دیده، ناهنجاری های هسته دیسک و گسیختگی آن را در عکس برداری که پس از تزریق انجام می شود نشان دهد . در دیسکوگرافی تزریق به دیسک سالم سبب ایجاد ناراحتی مختصری می شود ، ولی درصورتیکه تزریق به دیسک معیوب انجام گیرد درد کاملا متوقف می شود که حتی ممکن است تا چند روز ادامه یابد .
دیسکوگرافی تنها موقعی انجام می گیرد که جراح قصد برداشتن یک یا چند دیسک دردناک را داشته باشد و اغلب برای بیمارانی پیشنهاد می شود که نیازمند جراحی کمر بوده و یا درد آنان با روش های درمانی بکار
گرفته شده بهبود نیافته است .

اسکن استخوان در تشخیص علت کمردرد

آزمون ویژه ای است که در آن ذرات رادیواکتیو به درون خون تزریق می شوند . این ذرات قابل تشخیص اند . این ذرات در نواحی شکستگی ، عفونت و تومور تجمع X در عکس برداری توسط اشعه ی می کنند و تصاویر تولید شده توسط اسکنر به کامپیوتر فرستاده می شوند تا بخش هایی که دارای متابولیسم استخوانی و یا جریان خون نامنظم هستند و همچنین میزان بیماری مفصل مورد ارزیابی قرار گیرند . پس از شناسایی این نقاط از تصاویر سی تی اسکن و ام آر آی برای یافتن جزئیات بیشتر استفاده می شود.

نوار عصب و عضله در تشخیص علت کمر درد

الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله) فعالیت الکتریکی را در یک عصب بررسی کرده و می تواند ضعف عضلانی ناشی از آسیب یا اختلال عصبی در کنترل حرکتی را شناسایی کند. به عبارت دیگر، الکترومیوگرافی نشان می دهد آیا مشکلی در عصب هایی که به اندام پایینی می روند وجود دارد یا خیر. الکترومیوگرافی را معمولا برای تعیین ریشه های عصبی تحت فشار توسط دیسک فتق شده مورد استفاده قرار می دهند. در این آزمون سوزن های کوچکی را به درون عضلاتی که توسط هر ریشه عصبی تحت پوشش قرار می گیرند ( مثلا ماهیچه های پا ) فرو می کنند. بسته به شرایط عصبی، پزشک دو مجموعه الکترود (مشابه الکترودهای بکار رفته در الکترود کاردیوگرام) را بر روی پوست عضلات قرار می دهد . دسته اول الکترودها شوک ملایمی در بیمار ایجاد می کنند که به عضله ی خاصی هدایت می شوند . در صورتیکه تغییری در عملکرد عصب ایجاد شود عضله انواع متفاوتی از پیام های الکتریکی را ارسال می کند. مجموعه ی دوم الکترودها جهت ثبت سیگنال های الکتریکی عصب مورد استفاده قرار می گیرند و پزشک از این اطلاعات به وجود آسیب عصبی پی می برد .

روش پتانسیل برانگیخته (EP) درتشخیص علت کمردرد

روش پتانسیل برانگیخته نیز با دو مجموعه الکترود سرو کار دارد ، یکی برای تحریک عصب حسی و دیگری بر روی پوست سر قرار می گیرد تا سرعت انتقال سیگنال های عصبی به مغز مورد اندازه گیری قرار گیرد .

منبع: تحقیق ورزش درمانی و علل بروز کمردرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *