گز گز انگشتان دست و پا

گزگز و یا سوزن‌سوزن  شدن دست و پاهادر حالتی که اعصاب محیطی انتهای دست و پاها به صورت دوطرفه و متقارن  دچار التهاب شده است، دیده می‌شود.این علائم گاهی به صورت یک طرفه شروع و در نهایت  در سمت مقابل نیز دیده خواهد شد که این‌گونه التهاب اعصاب، اصطلاحا به نوروپاتی  محیطی معروف‌اند.

چند توصیه در رابطه با  گز گز انگشتان دست و پا

پزشکان بر این اعتقادند که با نوشیدن آب، غلظت خون در حد متعادل باقی می ماند و  مشکلاتی چون لخته شدن خون به جهت غلظت خون که عاملی در بروز سکته قلبی است  بروز نمی کند. به طورکلی میوه ها و سبزی ها به علت دارا بودن ویتامینC و فیبرهای محلول و نامحلول، یک عمل حفاظتی در قبال افزایش غلظت خون و کاهش  میزان فیبرینوژن (پروتئینی که تبدیل به لخته خون می شود) و افزایش فشارخون  دارند که از مهم ترین آنها جهت رفع غلظت خون می توان به آلبالو، لیموترش و  موز جهت صاف کردن خون اشاره کرد.
اگر کسی مشکل افزایش تولید گلبولهای قرمز و یا به تعبیری غلیظ بودن خون را داشته باشد…دچار این علائم خواهد شد: خستگی – سردرد – خواب آلودگی – منگی – خارش یا پرخونی صورت -بدون علامت و …. خواهد شد…

برای تشخیص آن ملاکهای متعددی باید مد نظر قرار گیرد…به این ترتیب که  تعدادگلبولها به ۱۲-۷ میلیون میرسد و حتی به ۱۵ میلیون هم شاید برسد… و  هماتوکریت در ۸۵% موارد بالای ۵۵% است.

افزایش تعداد گلبول‌های قرمز  در واحد حجم را، غلظت خون می گویند چنانچه هموگلوبین در مردان بالاتر از ۱۸ و در زنان فراتر از ۱۶ گرم در دسی لیتر باشد، غلظت خون گفته می‌شود.غلظت  خون در بدن باعث کند شدن حرکت خون در قلب و رگ ها می شود که باعث گرفتگی  اندام هایی نظیر دست و پا، موجب سکته مغزی یا قلبی خواهد شد. این بیماری بر اثر خوردن مواد غذایی ناسالم و چرب ، روغن نباتی مایع و جامد ، خوردن  میوه در غیر فصل آن ، گاه بر اثر استرس ، شادی و ناراحتی که فرد را شکَه  کند و گاهی به خاطر کم مصرف کردن خوراکیهای خون ساز و مفید برای خون و گاها بر اثر سوء تغذیه فرد را مبتلا میکند.

تیرگی رنگ لب به ویژه  هنگام انجام فعالیت های ورزشی از جمله علائم دیگر بروز غلظت خون در بدن  است.
زمانی که اکسیژن کافی به بدن نرسد برای جبران این کمبود ،  گلبول بیشتری در بدن ساخته می شود و این امر باعث افزایش غلظت خون در رگ ها می شود. در شرایط کمبود اکسیژن، سطح خونی اریتروپوتئین افزایش و سبب تحریک پیش ساز خونی در مغز استخوان و افزایش اکسیژن رسانی می‌شود. ‌به افزایش  تولید خون از منشا خودکاری در مغز استخوان، سرطان خون یا پلی سیتمی حقیقی  اطلاق می شود.

اغلب افراد ساکن مکان هایی نظیر کوهستان و ارتفاعات و یا مکان های دچار آلودگی هوا که در این مکان ها اکسیژن در آنها به میزان  کمی وجود دارد ، دچار بیماری غلظت خون می شوند.

برای کاهش لخته شدن خون از روغن جامد، روغن نارگیل ، چربی‌های حیوانی، گوشت  قرمز، دل، قلوه، مغز ، پیه ‌گاو و گوسفند به مقدار خیلی کم مصرف کنید و به  جای آن از لبنیات کم چرب، ماهی، سبزی و میوه ی فراوان استفاده کنید.
استرس و تنشهای عصبی هم عامل بروز غلظت خون کاذب است استرس و فشارهای روانی سبب افزایش ترشح آدرنالین و در نتیجه بروز انقباضات عروقی می‌شود، بدین ترتیب پلاسما به خارج عروق نشت کرده و نسبت به آن به گلبول  قرمز کاهش می‌یابد. تعریق و اسهال‌های شدید از علل دیگر بروز غلظت خون  (پلی سیتمی) کاذب یا موقت است سن شیوع این عارضه بالای ۴۰ سال بوده و  درمردان شایع‌تر است.

علل گزگز و یا سوزن‌سوزن شدن دست و پاها

دلیل خواب رفتن مداوم دست و پا،حتما بارها برای شما پیش آمده که دچار خواب‌رفتگی دست و پا شوید و گزگز و سوزش ناشی از آن شما را آزار دهد. راه رفتن با پایی که خواب رفته کار دشواری است و تنها راه‌حل شل گذاشتن اندام است تا آرام‌آرام به حالت طبیعی باز گردد… احساس خواب‌رفتگی در اندام‌ها یا هر قسمتی از بدن یک احساس غیرطبیعی و همراه با  سایر شکایات حسی نظیر سوزن‌سوزن شدن، گزگز و مورمورشدن یا احساس سوزش است  که اصطلاحا آن را «پارستزی» می‌نامند.

این حالت‌ها می‌تواند به صورت موقت  یا مزمن روی دهد. بیشتر موارد خواب‌رفتگی دست و پا ناشی از فشار روی یک  یا چند عصب است و اغلب چند دقیقه بعد از حذف فشار از بین می‌رود. در واقع  حس و تحریکات حسی دست و پا از طریق سلول‌های عصبی به نام نرون از مسیر نخاع وارد مغز می‌شود و هرگونه اختلال در عملکرد این مسیر به طوری که نتواند  پیام حسی را به خوبی به مغز منتقل کند به بروز پارستزی می‌انجامد.

درمان گز گز انگشتان دست و پا

۱) عدم انجام حرکات تکراری

تا حد امکان باید از انجام حرکات تکراری خود داری شود. استفاده از وسایلی که حالت لرزشی به دستها می دهند علایم و بیماری را بدتر میکند.

۲) تصحیح وضعیت مچ در هنگام کار

تصحیح وضعیت نشستن و استفاده از وسایل با طراحی مناسب ضروری است.

۳) استفاده از مچ بند(اسپلینت)

استفاده از مچ بند مخصوص در سه ماه اول پس از شروع علایم و همچنـین در خانمهای حامله بسیار موثر است. زاویه اسپلینت باید تنظیم شود. اغلب اسپلینتهای ساخته شده در بازار زاویه مناسبی ندارند و حتی باعث بدتر شدن علایم می شوند. مچ بند باید حتمآ در شب پوشیده شود. بهتر است در طی روز نیز از مچ بند استفاده کرد.

۴) استفاده از داروها: برخی داروها در درمان این حالت موثر می باشند.

۵) تزریق کورتیکو استروئید

۶) مدالیتی ها

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس