post_image

علت گرفتگی عضلانی

گرفتگی عضلانی زمانی روی می‌دهد که عضله دچار اسپاسم شده و در آن حالت باقی بماند. این حالت توسط هر عاملی که در انقباض یا ارتجاع عضله دخالت دارد رخ می‌دهد.

استفاده بیش از حد از عضلات، کم‌آبی بدن، فشار عضلانی یا قرارگیری در وضعیتی خاص برای مدتی طولانی هر کدام می‌توانند سبب گرفتگی عضلات شوند. به همین دلیل ورزشکارانی که پس از ورزش و بخصوص در آب و هوای گرم خسته شده و دچار کم‌آبی بدن می‌شوند، معمولا چنین شرایطی را تجربه خواهند کرد.

یکی دیگر از انواع شایع گرفتگی عضلات نیز حالتی است که در طول شب رخ داده و بیشتر عضلات ساق پا و انگشتان را درگیر می‌کند.

البته در بیشتر شرایط علت اصلی گرفتگی عضله مشخص نیست. گرفتگی عضلات اغلب مشکل خاصی نداشته و خطری ایجاد نمی‌کند اما در برخی موارد نیز بیماری‌ها و شرایط خاصی می‌توانند سبب ایجاد این حالت باشند. گرفتگی عضلانی گاهی بخشی از بیماری‌های تیروئید، کلیه، اعصاب، اختلالات هورمونی، دیابت و کم‌خونی نیز می‌تواند باشد.

کاربرد طب سوزنی در درمان گرفتگی های عضلانی

طب سوزنی به عنوان یکی از شاخه های طب مکمل با قدمت چند هزار ساله در چین، از سوی who پذیرفته شده است و در تمام کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. طب سوزنی یک روش درمانی موثر و بدون عارضه در درمان بسیاری از بیماری هاست و در سال های اخیر به عنوان یکی از شاخه های تخصصی پزشکی ورزشی نیز مطرح شده است.

علاوه بر اینکه گرفتگی و کشیدگی عضلانی در میان ورزشکاران شایع است، آسیب های تاندونی و التهابات مفاصل نیز در میان ورزشکاران مشاهده می شود. طب سوزنی روشی بدون عارضه است که می تواند در بهبود این ناراحتی ها موثر واقع شود.

امروز بسیاری از ورزشکاران چه به منظور احیای بعد از مسابقه و چه برای کاهش درد در مواردی مثل اسپاسم های شدید عضلانی از طب سوزنی استفاده می کنند.

عوارض انجام طب سوزنی توسط افراد غیر متخصص

طب سوزنی یک رشته تخصصی است و بایستی توسط افراد آموزش دیده بکار گرفته شود. اما مسلم است که انجام طب سوزنی توسط افرادی غیرمتخصص ممکن است بی فایده باشد و یا عوارضی برای بیمار دربر داشته باشد.

متخصصان طب سوزنی همواره در کنار تیم های ورزشی چینی حضور دارند و نکته جالب توجه آن که ورزشکاران چینی از طب سوزنی به منظور افزایش انرژی استفاده می کنند بدون آنکه دوپینگ محسوب شود. مکانیسم هایی وجود دارد که می تواند با تحریک برخی نقاط بدن منجر به افزایش انرژی ورزشکار شود.

منبع:   اخبار و اطلاعات پزشکی دکتر    آفتاب نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو