آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

کودکان و کوله پشتی

 تحقيقات نشان داده بيش از ۵۰درصد كودكان كوله‌پشتي‌هاي بسيار سنگين با خود به مدرسه مي‌برند و ۵۵ درصد دانش‌آموزان بيشتر از حد مجاز يعني ۱۰تا ۱۵درصد وزن بدن حمل مي‌كنند.

بسياري از افراد دچار كمردرد هستند و اين درد يكي از شايع‌ترين علل مراجعه به پزشك است. كودكان نيز خيلي زودتر از آنچه تصور مي‌شود كمردرد را تجربه مي‌كنند و استفاده از كوله‌پشتي‌هاي سنگين يكي از علل اصلي ابتلا به اين درد است. علاوه بر اين ، حمل نامناسب اين كوله‌پشتي‌ها هم كودك را در معرض مشكلات متعدد قرار مي‌دهد.

مراقبان بهداشتي مدارس هم گزارش‌هاي زيادي در مورد درد يا آسيب در كودكان به علت حمل كوله‌پشتي‌هاي سنگين ارائه مي‌دهند. اين درحالي است كه تحقيقات نشان داده، ۶۰درصد دانش آموزان زماني كه به سن 18 سالگي مي‌رسند درد ناحيه پشت را تجربه مي‌كنند و نتیجه چند تحقیق نشان می دهد که  ۶۵ درصد مراجعه غیر شکستگی  نوجوانان به پزشك ارتوپد به علت آسيب‌هاي ناشي از حمل كوله پشتي سنگين است

علل اصلي مربوط به آسيب عبارتند از:

– عدم تعادل عضلاني: به معني ضعف زياد ناحيه شكمي، شانه‌ها و قسمت‌هاي پاييني تنه.

– وضعيت خميده: در حالت ايستادن و نشستن

– تغييرات وضعيت بدن و صورت

– قوسي شدن كمر، و پيدا كردن انحناء به يك سمت
اين فاكتورها ممكن است باعث وارد آمدن فشار بر ستون فقرات شود كه به نوبه خود بر مهره‌ها اثر منفي مي‌گذارد. زماني كه كوله پشتي سنگين باشد يا به طور مناسب بر پشت قرار گيرد، عضلات سخت‌تر كار مي‌كنند كه منجر به فشار و خستگي مي‌شود كه نهايتا كمر، گردن و شانه‌ها را نسبت به صدمات حساس‌تر مي‌كند.

توصيه‌هاي مفيد:

1- دقت كنيد وزن كوله‌پشتي از ۱۵ درصد وزن كودك بيشتر نشود.

۲- هر دو بند كوله پشتي را بر شانه‌هاي او بيندازيد. اين كار به توزيع مناسب وزن بر پشت كمك مي‌كند و در صورتي كه كمربند هم دارد از آن براي كاهش وزن بار بر شانه‌ها و گردن استفاده كنيد.

۳- مطمئن شويد كوله‌پشتي درست در وسط كمر قرار گرفته و پايين‌تر از دور كمر كودك قرار نگيرد. بندهاي كوله پشتي بايد حالتي آزاد داشته باشند تا حركت آزادانه دست‌ها را بدون خم شدن ستون فقرات ممكن سازند.

۴- براي قرار دادن كتاب‌ها و ساير وسايل در كوله‌پشتي و نيز در حمل آن به كودك كمك كنيد. در صورت لزوم از كودك بخواهيد يكي دو كتاب را در دست خود نگه دارد.

۵- به حرف كودك توجه كنيد. اگر پيوسته از درد و ناراحتي شكايت دارد او را ملامت نكنيد. در اين شرايط او را براي معاينه وضعيت كمر نزد متخصص ببريد.

۶- تعذيه مناسب و ورزش منظم در جلوگيري از صدمات جسمي در طول زندگي نقش مهمي دارند. به اين دو فاكتور مهم سلامت كودكان توجه داشته باشيد.

این نکات را در مورد کوله‌پشتی در نظر داشته باشید:

+ کوله‌‌پشتی باید همیشه در وسط پشت قرار گیرد

+ سعی نکنید که کوله‌پشتی را بیش از حد پر و سنگین کنید

+ سنگین‌ترین چیزها را نزدیک به پشت قرار دهید. هنگام بلندکردن کوله‌پشتی، زانوهای‌تان را خم کنید و با پاهای‌تان بلند شوید.

ويژگي‌هاي كيف مناسب براساس معيارهاي علمي

انجمن «كايروپراكتيك» كانادا در مورد انتخاب نوع كيف معتقد است: كيف بايد از سبك‌ترين جنس انتخاب شود، بالاي كوله پشتي نبايد بالاتر از شانه‌ها قرار گيرد و انتهاي آن نبايد از بالاي استخوان باسن پايين‌تر قرار گيرد، نوار كوله پشتي كه روي شانه قرار مي‌گيرد بايد پنهايي معادل ۵ سانتي متر(دو اينچ) داشته باشد و نبايد دور بازو جمع شود، براي اجتناب از صدمه به ستون مهره‌ها بايد هر دو بند را بر دوش انداخت، بندهاي كمري كيف بايد بتواند ۵۰ تا ۷۰ درصد وزن را از روي شانه و ستون مهره‌ها به استخوان لگن انتقال دهد تا فشار روي استخوان‌ها ومفاصل و ماهيچه‌ها يكسان شود و دانش آموزان بايد چيزهاي سنگين‌تر را نزديك به محور مركزي بدن طوري كه نزديك به مركز ثقل بدن باشد قرار دهند و از پيچ و تاب خوردن كوله پشتي در پشت خود پرهيز كنند.

error: Content is protected !!
مشاوره رایگان