آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

کمردرد ناشی از آسیب ستون فقرات

اگر برای بار اول دچار کمردرد شده اید یا اینکه کمردرد قبلی شما عود کرد است، عوامل زیر  می توانند باعث آسیب و فشار بر ستون فقرات شده و در ایجاد آن نقش مهمی داشته باشند:

انجام فعالیت های جدید و کمردرد

به هر گونه فعاليت تمرين نشده و يا اجرا نشده از قبل گفته مي شود كه مي توا ند تحريك آميز بوده و سبب بروز درد گردد. بنابراين يك حركت كه براي زماني انجام نشده است ، اگر به طور ناگهاني انجام شود و يا فراتر از توانايي عضوي باشد كه در حالت كنوني سالم است، مي تواند سبب آسيب به عضو ( مثلا ستون فقرات كمري ) و درد ناگهاني آن گردد. مانند :تغيير وضعيت ناگهاني پس از يك كار طولاني يا انجام يك ورزش سنگين ، براي اولين بار در سنين ميانسالي .

استفاده ي نادرست از ستون فقرات و کمردرد

به هر گونه حركت نادرست يا قرار گرفتن در وضعيت نامناسب جهت انجام كار گفته مي شود . مثلا خم شدن براي برداشتن فرش به شيوه ي غلط و يا قرار گرفتن در وضعيت نامناسب براي خاموش كردن لامپ يا بالا كشيدن تنه براي رسيدن به كمد ، اينها همگي حركات نرمالي هستند كه اگر به درستي اجرا شوند هيچ گونه بيماري ايجاد نمي شود ، اما انجام اين كارها با عضلات نامتعادل و يا حركت ناگهاني ، سبب فشار به ستون فقرات كمري و بروز درد مي شود . يك كمر سالم ممكن است از عهده ي اين شرايط برآيد ولي كمري كه اغلب از درد رنج مي برد تسليم مي گردد.

استفاده بيش از حد از ستون فقرات و کمردرد

عبارتست از استفاده درست و معمولي از عضوي كه بيش از حد خسته است و به مدت طولاني تحت فشار و استرس قرار داشته است . اين حالت در ستون فقرات كمري سبب آسيب به آن و بروز درد شديد كمر مي شود .

وارد شدن ضربه به ستون فقرات و کمردرد

در هر تصادف و يا حادثه اي مانند : سقوط از بلندي يا ضربه ي مستقيم ، ستون فقرات كمري ممكن است آسيب ببيند . اين آسيب مي تواند از يك كوفتگي مختصر عضلاني يا رگ به رگ شدن مهره ها تا پارگي ليگامنت ها ، شكستگي مهره ها و يا آسيب به نخاع كمري باشد . البته شكستگي مهره و آسيب به نخاع بيشتر در اثر پرت شدن از بلندي ( مثلا از روي نردبان ) و يا تصادف با اتومبيل اتفاق مي افتد. بايد توجه داشت كه در افراد مسن، مهره هاي كمر به علت پوكي استخوان ضعيف شده اند و ممكن است يك ضربه ي آرام هم باعث شكسته شدن آنها شود. در چنين مواردي ، بايد تا حد امكان از حركت دادن بيمار جلوگيري كرد. اگر بيماري نمي تواند پاهايش را حركت دهد، معني آن اينست كه نخاع صدمه ديده است. در اين حالت گردن بيمار نبايد خم شود و بيمار نبايد بنشيند و يا از جاي خود برخيزد بلكه بايد وي را بر روي وسيله اي شبيه برانكارد گذ اشته و سريعا به بيمارستان انتقال داد.

منبع: تحقیق ورزش درمانی و علل بروز کمردرد

مقالات مرتبط

درمان شکستگی لگن

شکستگی ها استخوان یک نام عمومی است که برای تعداد زیادی از شکستگی‌های استخوانی استفاده می‌شود. این شکستگی‌ها معمولاً بعد

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان