آسیبهای کمردرد ورزشکاران آسیبهای ورزشی دیسک کمر در ورزشکاران

کمردرد حاد و مزمن و آسیبهای ورزشی دیسک کمر در ورزشکاران نسبت به جمعیت عادی بیشتر است. هر الگویی از آسیب امکان دارد بدنبال ضربات به ستون مهره در ورزشکاران دیده شود. از سویی این درد بخاطر اعمال نیروهای مکرر فشاری به آنها نسبت به تغییرات تخریبی در دیسکها مستعد هستند.

کمردرد بعد از سرماخوردگی دومین علت شایعی است که فرد را از حضور در محل کارش باز می دارد. این درد مهمترین عامل پزشکی است که افراد را در عرصه اجتماعی ناتوان می کند.

احتمال ابتلا به این درد در طول عمر (حداقل یکبار ) حدود ۷۰% است.

در تحقیقات نشان داده شده است که کمردرد در ۴۰% موارد با درد ساق پا و ران همراهی دارد و به درجات کمتری هم ضعف و بی حسی مشاهده می شود.

 فتق دیسک مهمترین علتی است که سبب کمردرد در ورزشکاران می گردد. دیسک بین مهره های کمری چهارم و پنجم شایعترین دیسکی است که دچار هرنی (فتق) می گردد و بعد از آن هم فتق دیسک بین مهره پنجم کمری و مهره اول ساکرال (خاجی) از همه شایعتر است.

پیشگیری از کمردرد در ورزشکاران

۱) در ورزشکاران وضعیت قرارگیری نامناسب به ستون مهره های ورزشکاران فشار وارد می آورد. رباطها بیش از حد کشیده، عضلات خسته و مفاصل و اعصاب تحت فشار قرار می گیرند .

به راست قامتی بیند یشید: قفسه سینه را جلو داده ، شانه ها را رها نمایید، چانه را به سمت داخل و سر را همتراز سطح بدن قرار دهید.

۲) انعطاف پذیری :انعطاف پذیری عضلات باز کننده کمری، خم کننده لگنی، عضلات خلف رانی و دور کننده های لگنی را حفظ نمایید این کار مانع از بروز کمردرد در ورزشکاران خواهد شد. اگر این عضلات سفت وانعطاف ناپذیر باشند، به علت افزایش تنش روی بخش کمری خارجی درمعرض آسیب خواهید بود.

دراین زمینه افزایش انعطاف پذیری و جلوگیری از کمردرد در ورزشکاران تمرینات کششی به شما کمک می نمایند.

۳) تمرینات استحکام بخش کمری :هدف از تمرینات استحکام بخش کمری، انقباض همزمان عضلات عمقی شکمی و باز کننده های کمری است.

این امر می تواند به پیشگیری و تخفیف درد کمک نماید.

۴) کار با وزنه : شیوه صحیح کار با وزنه به پیشگیری از کمردرد در ورزشکاران کمک می کند.

پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید.

روی لگن و زانو خم شوید. وزنه را محکم در دست گرفته و آن را به بدن خود نزدیک نمایید. عضلات شکم خود را سفت نموده و از عضلات قوی پاهای خود جهت بلند کردن وزنه استفاده کنید. پشت خود را درحد امکان صاف نگهدارید. از پیچش بدن بپرهیزید. روی پاهای خود بچرخید نه روی پشت خود.

۵) خوابیدن : تشک شما باید درحد کافی سفت باشد تا از وضعیت طبیعی بدن شما حمایت نماید.

۶) تمرینات متقاطع : توصیه براین است که در کنار ورزشهایی نظیرقایقرانی، دو، تنیس که مشتمل بر تمرینات و چرخش های فشارنده هستند، ورزشهای غیر فشرده نظیر شنا به برنامه تمرین افزوده شود. این امر به عضلات، رباطها، دیسکها و مفاصل فرصت استراحت می دهد. بهرحال در درمان کمردرد در ورزشکاران ، باید از شنای قورباغه، کرال و پروانه اجتناب نمود.

برای مطالعه ” درمان کمر درد با ماساژ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس