post_image

روماتیسم بیماری ای است که در آن مفاصل متورم شده و دچار التهاب و درد می‌شوند. در گذشته‌های دور تصور می‌شد فقط افرادی که در نقاط مرطوب زندگی می‌کنند دچار این عوارض می‌شوند ولی امروزه در همه جا این بیماری دیده شده. براساس بررسی‌های علمی، وجود بیش از ۱۰۰نوع بیماری روماتیسمی با علائم متفاوت در دنیا به اثبات رسیده است. این بیماری‌ها براساس محل و نوع درگیری بافت یا ارگان بدن، نام و علائم متفاوتی دارند و بالطبع درمان‌های خاص خود را می‌طلبند. هیچ نقطه‌ای از بدن از هجوم بیماری‌های روماتیسمی در امان نیست، چون این بیماری‌ها با اختلال در روند سیستم ایمنی بدن بروز و شیوع پیدا می‌کنند. هرجا که سیستم ایمنی بدن نفوذ داشته باشد بیماری‌های روماتیسمی نیز ورود پیدا کرده و موجب بروز علائم بیماری فرد می‌شوند.

متخصصان ارتوپدی تاکید دارند که درمان به موقع و موثر روماتیسم مفصلی از بروز زودهنگام آسیب‌های مفصلی و ناتوانی‌های ناشی از این بیماری می‌کاهد.نتایج آزمایش‌های جدید تایید می‌کند که افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی اگر به موقع و بلافاصله پس از تشخیص بیماری تحت درمان قرار بگیرند کمتر دچار آسیب‌های مفصلی و ناتوانی ناشی از آن می‌شوند و بنابراین پزشکان باید از به تاخیر انداختن روند درمان این بیماران خودداری کنند.

  افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی باید در مورد بیماری روماتیسم اطلاعات کافی کسب کنند. با وجود اهمیت این موضوع اما برخی از مبتلایان به دلیل ترس بیماری روماتیسم ، روند درمان روماتیسم خود را به تاخیر می‌اندازند.متاسفانه در برخی بیماران روماتیسم مشاهده شده که به تاخیر انداختن روند درمان روماتیسم ، موجب آسیب جدی به مفاصل شده در حالی که این صدمات و آسیب‌های مفصلی با درمان به موقع قابل پیشگیری هستند.

 هرچه مدت زمان التهاب مفاصل طولانی‌تر باشد آسیب شدیدتری به مفاصل وارد می‌شود.

در یک مطالعه حدود ۸۳۳ بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی اولیه که علائم بیماری در آنها مدت یک سال یا کمتر بروز کرده بود، تحت آزمایش قرار گرفتند و در یک دوره شش ماهه بیماران بر اساس آن که درد مفصل‌ها، ورم و دیگر علائم التهاب در آنها کاهش یافت، تقسیم‌بندی شدند.

  افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی می‌توانند بیماری خود را تحت کنترل داشته باشند اما باید توجه داشت که روند پیشگیری از پیشرفت التهاب مفصلی در سه ماه نخست پس از تشخیص بیماری امکان پذیرتر خواهد بود.

درمان بیماری روماتیسم مفصلی در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید انجام می شود.

Share →

تماس با ما

شعبه دیباجی: تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17
شماره تماس شعبه دیباجی:
021-22780701-2

مشاوره: 09107803155

تماس با ما

شعبه مطهری:تهران، جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد ( افتخار )، پلاک 34
شماره تماس شعبه مطهری:
021-88898440-44

مشاوره: 09107803155