download.jpg444

به طور خلاصه کاشت مو یعنی انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و جاهاى خالى سر و صورت.موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی که علت اصلی ریزش موی سر هستند مقاوم هستند و به هر جایی هم منتقل شوند این مقاومت را همراه خود می برند پس ما این موها را به مناطقی که کم مو است منتقل کرده و با شکلی که مناسب تر است ترتیب و نظم می دهیم و این موها دائمی هستند، ریزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرایش می باشند.درپیوند مو مرحله اول، برداشت مو می باشد و مرحله دوم کاشتن موهای برداشت و آماده شده می باشد.هر دومرحله با بیحسی موضعی انجام می شود.در طی عمل بیمار هوشیار است و مقداری دارو (بیحسی-آرامبخش-ضد تورم-آنتی بیوتیک)دریافت می کند.مرحله اول، برداشت مو می باشد که به دو روشFUT و FIT انجام می شود. قابل ذکر است که هر دو روش نوعی جراحی محسوب می شود و بهتر است توسط جراح و در مکان مناسب با وسائل استریل (اتاق عمل جراحی) انجام شود.

تاریخچه

در دهه ۱۸۲۰ میلادی تئوری پیوندموی طبیعی با انجام یک طرح پژوهشی در حیوانات آزمایشگاهی به اثبات رسید. پیوندموی طبیعی برای اولین بار در انسان توسط پزشکی ژاپنی به نام دکتر اوکودا در سال ۱۹۳۹ به انجام رسید وسپس در سال ۱۹۵۹ توسط پزشک آلمانی دکتر اورنتریخ برای اولین بار اثر درمانی ترمیم طبیعی مو جهت رفع ریزش موی مردانه را توصیف کرد و برداشت مو از پشت سر و پیوندآن در مناطق کم مو یا طاس جلوی سر را برای درمان قطعی این نوع ریزش انجام داد. در ابتدا انتقال موها به صورت دسته دسته ای با تکنیک موسوم به Punch grafting انجام می‌شود که در این تکنیک به وسیله پانچ تکه‌های کوچک از ناحیه بدون موی جلوی سر بر می‌داشتند و با پلاکهای برداشته شده با همان پانچ از پشت سر که شامل قطعات ۲۰ تار مویی بودند جایگزین می‌شدند. گرچه این عمل کاملاً موفقیت آمیز بود ورشد موهای منتقل شده پس از حدود سه ماه خارق العاده و باورنکردنی بود ولی مشکل عمدهٔ آن، حالت دسته‌ ای بودن موها بود که نمای موی عروسکی و یا مسواک را به سر می‌داد. در سال‌های اخیر استفاده از دسته‌های کوچکتر مو موسوم به میکروگرافت (شامل یک یا دو تار مو) ومینی گرافت (شامل سه تا شش تار مو) سبب نتایج بسیار رضایت بخش وطبیعی شده است. نتایج حاصل از پیوند موهای اولیه منجر به ناامیدی و بدبینی پزشکان و مراجعین شد، اما پیشرفت دانش پیوند مو نشان داد که می‌توان بجای برداشت موها با پانچ یک نوار از پشت سر جدا نموده و سپس آن نوار را به قطعات کوچکتری تقسیم نمود و سپس آن نوار را در سوراخ‌ های پانچ شده جلوی سر کاشت.

گرافت چیست

به طور طبیعی موها نه به صورت تکی بلکه به شکل واحدهای فولیکولی از پوست سر خارج می شوند. هر واحد فولیکولی از ۳-۱ تارموی ضخیم، ۲-۱ تارموی کرکی، اعصاب و عروق خونی، بافت چربی نگهدارنده و عضله مخصوص مو تشکیل شده است. تراکم واحد فولیکولی در پوست سر آسیاییها به طور متوسط یکصد عدد در هر سانتی مترمربع است که اکثر آنها دارای دو تار مو هستند. حدود بیست درصد واحدهای فولیکولی فقط دارای یک تار مو می باشند. هر شخص به طور متوسط دارای ۱۵-۱۲ هزار واحد فولیکولی در پشت و طرفین سر می باشد که می توان پنجاه درصد آنها را بدون اینکه طاسی در محل برداشت مشخص گردد، برداشت نمود. پس بانک موی یک فرد نرمال در بهترین شرایط حدود ۱۲-۱۰ هزار تار مو جهت کاشت به دست میدهد. البته در مورد این آمار و ارقام اَما و اگرهای زیادی وجود دارد و لذا هیچگاه به تبلیغات دروغین افراد شیاد در مورد برداشت تعداد زیادی مو اعتماد نکنید و حقیقت امر را فقط از متخصصین پوست متبحر در کاشت مو جویا شوید.

روش های کاشت

لیزرتراپی مو

اخیرا از لیزر کم توان در درمان طیف وسیعی از بیماریها ، از جمله لیزرتراپی مو استفاده می شود . این روش جدید که در این مرکز نیز مورد استفاده قرار می گیرد کاملا بیخطر ، بدون عوارض جانبی و غیر تهاجمی بوده و از طریق تاباندن نور لیزر با طول موج خاصی بر روی پوست سر توسط دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. لیزرتراپی مو بتدریج سبب کنترل ریزش مو هم در آقایان و هم در خانمها شده و نیز رشد مجدد موها افزایش ضخامت و بهبود کیفیت موها را باعث می شود.

مزوتراپی

مزوتراپی روش درمانی جدیدی است که در آن داروهای مختلف به منظور حصول نتایج مطلوب در لایه مزوی پوست تزریق می گردند. انجام این تزریق توسط دستگاهی بطور اتوماتیک و تقریبا بدون درد صورت می گیرد. امروزه از مزوتراپی بمنظور درمان بسیاری از بیماریها از جمله ریزش مو استفاده می گردد. که در این مرکز نیز به کار گرفته می شود.

کاشت مو به روش BHT

در عمل‌های کاشت مو معمولاً از موی سر استفاده می‌شود، با این حال گاهی موی کافی روی سر بیماران وجود ندارد و بانک موی سر آنان برای دستیابی به نتیجه دلخواه کافی نیست. در چنین مواردی می‌توان موی بدن را برای کاشت به کار برد، چون موی بدن از نظر ساختار و کیفیت شباهت بسیاری به موی سر دارد. برای اطلاع دقیق از هزینه کاشت مو BHT باید با پزشک مشورت نمایید.

سوالات متداول

– موهایی که به روش طبیعی کاشت و پیوند می یابند دائمیند وریزش ندارند ؟

بلی، این موها دائمی هستند و در آینده نیز ریزش ندارند. این موها از پشت سر برداشته می شوند. موهای پشت سرهم بدلیل عدم وجود گیرنده های هورمون DHT مستعد ریزش نیستند و مقاوم هستند و به هرجایی منتقل شوند این ویژگی را حفظ می کنند .در حقیقت یکی از موارد ضمانت کاشت مو دوام دائمی آن می باشد.

– آیا در محل کاشت موها اثر زخم سوراخ ها باقی می ماند؟

خیر، سوراخ های ایجاد شده بسیار ظریف می باشد وبه هیچ عنوان اثری از خود باقی نمی گذارد.

– آیا اسکار و جای سوراخ های برداشت مو در روش FIT باقی می ماند؟

خیر،قطر این سوراخ ها حدود ۵/۰ تا۷/۰ میلی متربیشتر نیست و به خوبی و بدون هیچ اثری ترمیم می شوند.

– آیا بیمار در حین عمل و بعد از آن درد دارد؟

خیر، این عمل با روش بیحسی موضعی انجام می شود و تنها درد بیمار درد تزریق ماده بیحسی در ابتدای عمل می باشد، در حقیقت ممکن است در بیشتر طول عمل شما درخواب باشید. پس از عمل نیز با وجود تجویزمسکن، اکثر بیماران نیازی به استفاده از مسکن ندارند.

– آیا جهت کاشت مو، می بایست تمام موها کوتاه یا تراشیده شود؟

بله.در حقیقت به دلیل خطر عفونت و سهولت در برداشت در همه روشهای کاشت مو باید موها ماشین شود.وتبلیغاتی که در این زمینه در رابطه با عدم نیاز به کوتاه کردن موانجام می شود کاملا غیر علمی می باشد.

– آیا مو و ریش و سبیل کاشته شده، قابل اصلاح کردن و تراشیدن می باشد؟

بلی، موی کاشته شده کاملا طبیعی است ورشد می کند وقابل اصلاح آرایش و تراشیدن می باشد.

– آیا FIT بهتر است یا FUT ؟

در حقیقت به این سوال به طور کلی نمی توان پاسخ داد.زیرا هر بیمار ممکن است کاندید مناسبی برای یک روش باشد و هر پزشک نیز در یکی از این روشها تبحر بیشتری داشته باشد.با این وصف مزایا و معایب هر کدام از روشها در ذیل آمده است. تنها مزیت روش FUT که در FITوجود ندارد سرعت عمل بالاست.و البته ماندن اسکار در پشت سر و عدم امکان برداشت با تعداد بالا نیز از معایب این روش می باشد. در روش FIT زمان کار بسته به تعداد موی لازم از یک تا پنج روز طول می کشد.علت آن هم تفاوت درنوع برداشت است.چون تعدادی گرافت برداشت شده و در مدت کمتر از ۴ساعت کاشته می شوند امکان از بین رفتن سلولها در این روش صفر است.(لازم به ذکر است کاشت در FITوFUTهیچ تفاوتی ندارد و کلیه ادعا ها مبنی بر مزیت هر کدام از این روشها کاملا غیر علمی می باشد.)

– درهر جلسه کاشت مو، حداکثر چند گرافت کاشته می شود؟

درروش FITدر یک روز کاری در حدود۷۰۰-۱۲۰۰ گرفت (معادل۲۱۰۰-۳۶۰۰تار مو)کاشته می شود.البته این موضوع به جنس پوست سر و حوصله بیمار و تبحر پزشک و دستیاران او بستگی دارد.

عوارض

اگر کاشت مو توسط متخصص پوست و موی باتجربه و آشنا به جزئیات بیماری های پوست و مو و با رعایت شرایط استاندارد فیزیکی و استریلی انجام شود، عارضه ای در پی نخواهد داشت ولی پس از عمل تعدادی عوارض موقت وجود دارند ازجمله تورم خفیف در پیشانی که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب اول و کمپرس سرد بلافاصله پس از پیوندمو قابل بهبود است. درد در منطقه دهنده یا گیرنده مو هم که اغلب خفیف و زودگذر است و با مصرف داروهای مسکن برطرف می شود.

مراقبت های بعد از کاشت

پس از عمل و برای کاهش عوارض آن یک روز استراحت در منزل کافی بوده و چند شب اول بهتر است که نیمه نشسته استراحت نمایند.

خودداری از انجام کارهای سنگین حرکات سریع سرفه های شدید برای یک هفته اول پس از عمل وکاهش عوارض پیوندمو ضروری است .شروع فعالیت ورزشی سبک پس از هفته اول وشروع فعالیت های طبیعی ورزشی پس از هفته چهارم پس از  باعث کاهش عوارض کاشت وپیوند مو میگردد وبلا مانع است.

شستشوی روزانه با شامپوی تجویز شده توسط پزشک متخصص کاشت مو بدون دستکاری وبا اموزش داده شده از هفته سوم اغازشود تا عوارض  ناشی از تورم را کاهش دهد خاراندن و کشیدن موهای پیوندی ممنوع است. شستشوی سر در بیست روز اول با ملایمت وبدون فشار مستقیم اب صورت گیرد.رعایت این نکات عوارض پیوند مو را به حداقل میرساند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)