hair_revitalization

داشتن موهای زیبا و پرپشت امروزه به یکی از معیارهای زیبائی تبدیل شده است و در نقطه ی مقابل ریزش مو و طاسی به موضوعی نگران کننده و دلهره آور مبدل گشته است. باید گفت موضوع این موضوع از حدود ۵۰ سال قبل پا به عرصه ی وجود گذاشت، بر رفع این معضل تأکید دارد. اولین تلاش برای ترمیم موهای از بین رفته، براساس انتقال موهای ناحیه ی پس سر به ناحیه ی جلوی سرشکل گرفت و محققین متوجه شدند که این موهای کاشته شده دیگر دچار ریزش نمی شوند. دلیل بروز این پدیده بعدها کشف شد و اثبات گردید که موهای  ناحیه ی پس سر فاقد گیرنده های هورمون مردانه هستند و هورمون مردانه (آندروژن) هیچ گاه بر این ناحیه اثری نمی کند. از سوی دیگر مطالعات و تجربیات نشان دادند که خصوصیات ناحیه ی دهنده (یا پس سر) از قبیل ماندگاری، رنگ و جنس موها به ناحیه ی گیرنده (جلوی سر) منتقل می شوند و موهائی که در این ناحیه کاشته می شوند، دیگر دچار ریزش کامل نمی شوند و کاشت مو ثابت انجام می گیرد. نخستین پیوند های انجام شده براساس برداشت توده هائی کوچک از موی پس سر با وسایلی برنده و مدور موسوم به “پانچ” شکل گرفتند که گرچه موهای کاشته شده با این روش رشد می کردند، ولی چون هر یک از این پیوندها حدود ۱۵ تا ۲۰ تار مو را در بر می گرفت، نمای ظاهری ناحیه ی کاشته شده شبیه جارو یا مسواک بود! این شکل غیرعادی موهای کاشته شده باعث شد که تکنیک های جدیدتری به نام مینی گرافت و میکروگرافت شکل بگیرند و وارد حوزه ی پیوند مو گردند. حجم گرافت ها (یا همان واحدهای موئی که از ناحیه ی دهنده جدا شده و در ناحیه ی گیرنده کاشته می شدند) در روش مینی گرافت حدود ۴ تا ۱۰ تار مو بوده و در روش میکروگرافت به حدود ۱ تا ۳ تارمو می رسد. روش میکروگرافت به سرعت مورد پذیرش متخصصین و جراحان موی جهان قرار گرفت و امروزه همه ی اعمال جراحی پیوند مو به این روش انجام می شوند.

علت ریزش مو

۱ – کم خونی:کم خونی سبب می شود خون که حاوی اکسیژن و مواد مغذی بوده به اندازه کافی به ریشه موها نرسیده و به مرور زمان ریشه موها تضعیف می گردند، علل شایع کم خونی می تواند کمبود ویتامین های E ,C ,B6 ,B12 ,Folic Acid باشد و با توجه به برنامه های غذایی به ندرت کمبود آهن نقشی در آن ایفا می نماید، در بسیاری از موارد، کم خونی به دلیل ازدیاد مس می باشد که سبب اختلال در متابولیزم آهن می شود که به اشتباه از سوی بسیاری از پزشکان با کم خونی فقر آهن اشتباه گرفته می شود. با انجام آزمایش خون CBC می توان وضعیت کم خونی را بررسی نمود.

۲ – داروها : بسیاری از داروها به دلایل ریزش مو شناخته شده‌اند، مخصوصاً داروهای هورمونی علت اصلی ریزش مو در زنان می ‌باشد.بسیاری از داروها دارای عوارض جانبی هستند که می‌ تواند به ریزش مو منجر شود.بهترین راه حل ریزش مو در این مورد از مصرف این داروها خودداری کردن و یا تغییر آنهاست.

۳ – ژن‌ها : یکی از دلایل شایع ریزش مو درمردان، ژنهای خاص است که ارثی است،، این ژن می ‌تواند از هر دوی والدین هم پدروهم مادر منتقل ‌شود.اگر پدر و مادر شما دارای مشکل ریزش مو باشند این امکان وجود دارد که این مشکل به شما نیز منتقل شود.اگرچه این حالت همیشه اتفاق نمی‌افتد اما اکثر افرادی که از طاسی رنج می ‌برند، ‌به دلیل آن است که این مشکل آنها ارثی است.

۴ – استرس : استرس به عنوان یکی از شایع ‌ترین دلایل ریزش مو در زنان و مردان و همچنین کودکان است. استرس بر سطح هورمون شما تأثیر می ‌گذارد و باعث کاهش آنها می ‌شود،‌ به این ترتیب مواد مغذی کمتری به مغز شما می‌ رسد که باعث ریزش مو می‌شود.

روش های کاشت

FUT

در روش FUT ابتدا طبق فرمولی خاص خط برداشت ناحیه برداشت نوار پوستی (فلپ) طراحی می شود. در این فرمول فواصلی مشخص از کناره گوش و پشت سر تعیین شده و خط برداشت نوار پوستی طراحی می گردد. سپس این ناحیه را بطور کامل استریل کرده و یک نوار هلالی شکل از پشت سر که در منطقه بانک مو واقع شده است به عرض تقریبا یک تا دو سانتی متر و پهنای تقریبی ۵ میلی متر برداشته میشود.بخاطرعدم تاثیرپذیری بانک مو (ناحیه دهنده پیوند مو) از هورمون مردانه یا تستوسترون، موهای این ناحیه دچار ریزش ناشی از هورمون مردانه نمی شوند در نتیجه برای استفاده در کاشت و پیوند مو ایده آل هستند.

درمرحله بعد نوار پوستی برداشت شده که حاوی تعداد زیادی فولیکول مو است به کمک میکروسکوپ به قطعات بسیار ریز تقسیم میشود به نحوی که گرافت های مو که هر کدام میتوانند شامل یک، دو، سه یا چهار ریشه مو باشند توسط روش میکروسکوپیک استخراج می شوند. سپس با بکارگیری ابزاری خاص حفرات بسیار ریزی بر سطح پوست سر در ناحیه گیرنده پیوند ایجاد می شود تا در مرحله آخر فولیکولهای مو بدست آمده در آنها کاشته شوند.

لازم به ذکر است یکی از نکات بسیار مهم در همه روشهای کاشت مو ثابت، طراحی علمی و مطابق اصول زیبایی شناختی خط رویش مو است. چرا که برای ایجاد ظاهری طبیعی در ناحیه خط رویش مو واقع در بالای پیشانی باید مطابق الگوی طبیعی طراحی صورت گیرد در غیر اینصورت نمایی کاملا غیر طبیعی و مانند موهای عروسک ایجاد شده و از روی ظاهر میتوان به راحتی پی برد که فرد مورد نظر این عمل را انجام داده است.از نکات بسیار مهم دیگر که تفاوت نتایج عمل درمراکز مختلف را موجب می شود، تبحر و تخصص کافی در نحوه ایجاد حفرات پوستی در منطقه طاسی است به این علت که زاویه ایجاد حفره و فواصل آنها از هم و عمق حفرات مشخص کننده جهت خواب موها و طرح کلی پیوند مو است.

FIT

یکی از بهترین روشهای پیوند مومی باشد و تفاوتش با FUT فقط در نحوه برداشت فولیکول از نواحی دهنده می باشد و مابقی مراحل کاشت همانند روش FUT است.در این روش با بی حسی موضعی و شرایط کاملا استریل فولیکول های مو به طور مجزا با ابزار خاصی که کمتر از یک میلی متر قطر دارد برداشت شده و در نواحی بدون مو کاشته می شود .لازم به ذکر است که که هر دو روش جزو بهترین روشهای کاشت مو ثابت محسوب می شوند و هر کدام معایب و محاسن خاص خودشان را دارند

روش ترکیبی

چنانچه از هر دو روش FIT و FUT برای کاشت مو استفاده شود نام این تکنیک روش ترکیبی خواهد بود. روش ترکیبی به صلاح دید پزشک معالج و تمایل بیمار برای افرادی مناسب است که مطابق وسعت ناحیه طاسی و انتظار بیمارانجام یک مرحله پیوند مو برای ایشان کافی نیست. روش ترکیبی معمولا به این نحو است که ابتدا با تکنیک FUT نواری پوستی از پشت سر بیمار جدا شده و زیر میکروسکوپ فولیکولهای موی آن استخراج می شود تا برای کاشت آماده گردند. در مرحله بعدی از تکنیک FIT استفاده می شود و گرافتهای لازم را در منطقه ای در پشت سر بیمار و از حدود ۱ سانتی متر پایین تر و ۱ سانتی متر بالاتر از خط بخیه FUT برداشت می کنیم سپس با استفاده از ابزار خاص حفرات ریزی در ناحیه طاسی ایجاد کرده تا گرافتهای آماده برای پیوند طبق طراحی هنری و علمی در مناطق مذکور کاشته شوند.لازم است بدانید هر کدام از مراحل گفته شده شامل جزئیات بسیار مهمی هستند که مهارت در انجام هر کدام از آنها موجب رسیدن به بهترین نتایج می شود، مثلا شاید به نظر برسد مرحله بستر سازی پوست سر و ایجاد حفرات پوستی برای از اهمیت چندانی برخوردار نباشد اما دقیقا برعکس، عمق و جهت و زاویه ایجاد این حفرات بسیار ریز و الگوی طراحی و چیدمان این حفرات بر اساس الگوی طبیعی موها، تعیین کننده جهت خواب موها و نمای ظاهری کل موها خواهد بود که در حقیقت یکی از مهمترین نکات محسوب می شوند.

محدودیت های کاشت مو

۱) تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو. واضح است که هرچقدرمنطقه دهنده مو درمتقاضی کوچکتر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمترشده و بالطبع نتیجه هم ضعیف ترخواهد بود.

۲) کیفیت موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو. هرچقدر مو نازک تر و رنگ آن روشن ترباشد میزان پوشانندگی بعد از عمل درآن (نسبت به موهای ضخیم و مشکی) کمتربوده و تراکم کمتری ایجاد می کنند. در ضمن موهای مجعد پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند و نتیجه کاشت موثابت بهتری ایجاد میکنند.

۳) وسعت منطقه طاس. مشخص است که با افزایش وسعت منطقه طاس(وچون به هرحال تعداد موهای برداشت شده محدوداست) میزان تراکم موهای کاشته شده در ناحیه پیوند مو نیزکاهش می یابد.

مراقبت های بعد از پیوند مو

  • کمپرس یخ برروی پانسمان موجود درمنطقه کاشت در قسمت جلوی سر ساعتی یکبار هر نوبت بیست دقیقه بلافاصله پس از اتمام عمل  تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.
  • برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را بطور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس و یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظورمفید هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم هاکرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیزکمتر مشخص خواهدشد. در دو هفته اول پس از FUT بهتراست که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری نماید زیرا با این کار به پوست پشت سرکشش بیشتری واردشده و لذا امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سرافزایش می یابد.
  • بهتراست که پس از عمل مابقی روز را درمنزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شودکه به حالت نیمه نشسته بخوابید. برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل پیوند مو شوند اکیداٌ خودداری شود مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بند کفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.
  • روز بعد ازکاشت مو ثابت جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس ازشستشوی اولیه درکلینیک لازم است که محل کاشت و پیوند مو روزانه با شامپوی بچه بصورت ملایم و با فشارکم شسته شود. طریقه صحیح شستشوی سرآموزش داده خواهدشد. شستن مرتب سربخصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخورداراست و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایرآثار بجا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس ازعمل را نیز تخفیف می دهد.

    از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)