کاردمانی در کودکان

 کودکان فلج مغزی( cerebral palsy )

دسته ای از بیماران هستند که  با مراجعه به کلینیک  کاردرمانی و توانبخشی امید  و پس از ارزیابی دقیق تشخیصی تحت درمان قرار می گیرند ،فلج مغزی (بیماری سی پی) به اختلال در حرکت و پوسچر با ضایعه به مغز در حال رشد اطلاق ( BOX.1984) با توجه به اینکه حداکثر رشد مغز را ۲۴ ماهگی تا ۳۴ ماهگی دانسته اند .

ضایعه فلج مغزی ( cerebral palsy ) پیشرونده نبوده وسبب اختلال در هماهنگی عمل عضله شده که نتیجه اش ناتوانی کودکان فلج مغزی در حفظ پوسچر ( Posture ) و انجام حرکات طبیعی است . بنابراین کودک در رشد حرکتی خود دچار تاخیر می شود .در کنار از هم گسیختگی عملکردهای حرکتی آنها مشکلاتی از جمله اختلالات درکی ، گفتاری ، حسی ، و… نیز دیده می شود .در کلینیک های کاردرمانی پس از تهیه تاریخچه بیماری و خانوادگی از کودک ارزیابی صورت می گیرد و برای درمان فلج مفزی و بهبود آن عمل میکنند.اختلالات گفتاری اختلالی شایع بین افرادی است که به فلج مغزی دچار شده‌اند. گفتار درمانی فلج مغزی برای کودکان مبتلا به این بیماری بسیار مفید است.زمانی که کودکان توانایی‌های گفتاری و ارتباطی خود را بهبود می‌دهند قادر خواهند شد که نیازهای خودشان را بیان کرده، افکراشان را با دیگران به اشتراک گذاشته و با افراد دیگر تعامل داشته باشند.

  ارزیابی تشخیصی

در ارزیابی تشخیصی کاردرمانگر قادر به طبقه بندی کودکان فلج  مغز( cerebral palsy ) ازفیزیولوژیک ( اسپاستیک ، آتتوئید ، آتاکسی ، ریجیدیتی ، هیپوتونی و Mixedهمچنین از نظر توپوگرافیک ( کوادرپلژی ، دایپلژی ، پاراپلژی ، تری پلژی ، مونوپلژی ) خواهد بود .

کاردرمانی جسمی وحرکتی

کاردرمانی در بیماری های جسمانی به درمان بیماران و معلولینی و فلج مغزی کودکان  می پردازد که به علل ارتوپدی،نورولوژی،روماتولوژی و مادرزادی دچار کاهش دائمی یا موقتی در توانائیهای جسمی شده اند. درمان سی پی با فیزیوتراپی و کاردرمانی همچنین به درمان توانبخشی در ضایعات تاندون اکستانسور،ضایعات اعصاب محیطی،سندرومهای فشاری اعصاب،شکستگی ها،قطع عضوها،سوختگی ها،آتریت روماتوئید،آتروفی سودوک،سندروم دکورون،کانتراکچرد و پوئیترن،ضایعات نخاعی،ایسکیمی ولکمن و … می پردازد.

کاردرمانی درکودکان

کاردرمانی درکودکان

  اهداف کار درمانی:

۱٫جلوگیری از پیشرفت بیماری و معلولیت

۲٫ بازگرداندن توانائیهای از دست رفته تا حد امکان

۳٫بازگشت بیمار به زندگی اجتماعی

کاردرمانی کودکان (فلج مغزی ،ضایعه فلج مغزی و ….)در کلینیک توانبخشی امید انجام میشود .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس