آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

کاردرمانی در کودکان فلج مغزی

کاردمانی در کودکان

 کودکان فلج مغزی( cerebral palsy )

دسته ای از بیماران هستند که  با مراجعه به کلینیک  کاردرمانی و توانبخشی امید  و پس از ارزیابی دقیق تشخیصی تحت درمان قرار می گیرند ،فلج مغزی (بیماری سی پی) به اختلال در حرکت و پوسچر با ضایعه به مغز در حال رشد اطلاق ( BOX.1984) با توجه به اینکه حداکثر رشد مغز را 24 ماهگی تا 34 ماهگی دانسته اند .

ضایعه فلج مغزی ( cerebral palsy ) پیشرونده نبوده وسبب اختلال در هماهنگی عمل عضله شده که نتیجه اش ناتوانی کودکان فلج مغزی در حفظ پوسچر ( Posture ) و انجام حرکات طبیعی است . بنابراین کودک در رشد حرکتی خود دچار تاخیر می شود .در کنار از هم گسیختگی عملکردهای حرکتی آنها مشکلاتی از جمله اختلالات درکی ، گفتاری ، حسی ، و… نیز دیده می شود .در کلینیک های کاردرمانی پس از تهیه تاریخچه بیماری و خانوادگی از کودک ارزیابی صورت می گیرد و برای درمان فلج مفزی و بهبود آن عمل میکنند.اختلالات گفتاری اختلالی شایع بین افرادی است که به فلج مغزی دچار شده‌اند. گفتار درمانی فلج مغزی برای کودکان مبتلا به این بیماری بسیار مفید است.زمانی که کودکان توانایی‌های گفتاری و ارتباطی خود را بهبود می‌دهند قادر خواهند شد که نیازهای خودشان را بیان کرده، افکراشان را با دیگران به اشتراک گذاشته و با افراد دیگر تعامل داشته باشند.

  ارزیابی تشخیصی

در ارزیابی تشخیصی کاردرمانگر قادر به طبقه بندی کودکان فلج  مغز( cerebral palsy ) ازفیزیولوژیک ( اسپاستیک ، آتتوئید ، آتاکسی ، ریجیدیتی ، هیپوتونی و Mixedهمچنین از نظر توپوگرافیک ( کوادرپلژی ، دایپلژی ، پاراپلژی ، تری پلژی ، مونوپلژی ) خواهد بود .

کاردرمانی جسمی وحرکتی

كاردرماني در بيماري هاي جسماني به درمان بيماران و معلوليني و فلج مغزی کودکان  مي پردازد كه به علل ارتوپدي،نورولوژي،روماتولوژي و مادرزادي دچار كاهش دائمي يا موقتي در توانائيهاي جسمي شده اند. درمان سی پی با فیزیوتراپی و كاردرماني همچنين به درمان توانبخشي در ضايعات تاندون اكستانسور،ضايعات اعصاب محيطي،سندرومهاي فشاري اعصاب،شكستگي ها،قطع عضوها،سوختگي ها،آتريت روماتوئيد،آتروفي سودوك،سندروم دكورون،كانتراكچرد و پوئيترن،ضايعات نخاعي،ايسكیمي ولكمن و … مي پردازد.

کاردرمانی درکودکان
کاردرمانی درکودکان

  اهداف كار درماني:

1.جلوگيري از پيشرفت بيماري و معلوليت

2. بازگرداندن توانائيهاي از دست رفته تا حد امكان

3.بازگشت بيمار به زندگي اجتماعي

کاردرمانی کودکان (فلج مغزی ،ضایعه فلج مغزی و ….)در کلینیک توانبخشی امید انجام میشود .

مقالات مرتبط

ورزش لگن

ورزش های قدرتی لگن 1- زانوی خمیده (دور کردن ران)  روی صندلی بنشینید. یکی از پاهای خود را خم کنید

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان