آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پی آر پی (PRP)

PRP (Platelet Rich Plasma)

پی آر پی از جمله خدماتی است که در کلینیک امید ارائه می شود. درتحقیقات جدید مشخص شده است پلاکت (که یکی از اجزای خون است و بیشتر مردم آنرا بعنوان جزء مهم انعقاد خون می شناسند) دارای مقدار زیادی پروتِئین های بیواکتیو و فاکتور رشد می باشد و در نتیجه از آن به عنوان تحریک فرآیند طبیعی ترمیم و بازسازی بافت های مختلف بدن استفاده می کنند (نظیر بازسازی غضروف مفصلی و تقویت لیگامانها و تاندون های صدمه دیده) لازم به ذکر است که خون کامل شامل 55 درصد پلاسما و 45 درصد سلولهای خونی است، با توجه به اینکه سلولهای خونی دارای وزن متفاوتی می باشند میتوان بوسیله نیروی گریز از مرکز(سانتریفیوژ) آنها را از هم جدا کرد. البته می بایست قبل از هر کاری خون اخذ شده از بیمار با ماده ضد انعقاد (اغلب سیترات) مخلوط شود تا فرآیند لخته شدن متوقف شود و بعد پلاسما و پلاکت را از گلبولهای قرمز و… جدا کرد. در خون منعقد نشده بعد از سانتریفیوژ سه لایه تشکیل میشود که بعد می توان با تکنیکها و کیتهای مخصوص پلاکت و پلاسما را از هم جدا کرد. نکته مهم در این درمان استفاده از خون خود بیمار است، بنابراین حداقل جزء یا داروی خارجی در این درمان وارد بدن بیمار می شود و خطر انتقال عفونت و یا پس زدن و… وجود ندارد ضمنأ اثر و ماندگاری طولانی تری دارد.

استفاده از این درمان در موارد زیر منع مصرف دارد:

  • کانسر پوستی و سیستمیک و درمان طولانی مدت با استرویید و شیمی درمانی
  • بیماریهای مزمن مانند دیابت و ایدز
  • بارداری و تورم فعال پستان
  • بیماریهای پوستی مانند پورفیری و بیماریهای خونی مانند ترومبوسیتوپنی
  • موارد مصرف آسپرین و داروی ضد انعقاد

اما کاربرد PRP در بیماریهای اسکلتی عضلانی:

ذکر این نکته اهمیت دارد که در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی و تقبل هزینه پی ار پی زانو باید رویکرد چندرشته ای باشد و از ابزارهای مختلف استفاده کرد بعنوان مثال خانم مسنی که زانویش مبتلا به آرتروز است. دراین حالت رویکرد اول کاهش درد و در مرحله بعد بهبود عملکرد و در نهایت کمک به فرایند ترمیم است. در مورد کاهش درد با توجه به اینکه درد آرتروز به علت ساختمانهای اطراف است پس ابتدا باید بدان توجه نمود و کاهش التهاب در آنها مثل بورسیت (pesAnserinus) مهم است همچنین باید به نقاط ماشه ای عضلات اطراف زانو توجه کرد و درد را کاهش داد و در مرحله بعد باید راستای زانو را بوسیله ارتز زانو و یا یک کفی مناسب تصحیح نمود (در بسیاری از موارد زانو حالت پرانتزی دارد) همچنین توجه به تقویت عضلات اطراف زانو خیلی مهم است چون با تقویت آنها عملکرد فرد بهتر شده و میزان بار کمتری به زانو وارد میشود و در نهایت استفاده از تکنیک PRP جهت کمک به ترمیم غضروف مفصلی مهم است. پس همچنان که مشاهده میشود PRP بعنوان یک جزء در این فرآیند نقش دارد و می تواند یکی از اجزاء مهم در کنار سایر موارد باشد و به نظر اینجانب خودش به تنهایی معجزه گر نیست ولی اگر همراه یک رویکرد و دید کامل به مشکل بیمار باشد بهترین درمان مکمل است، که این اثر ترمیمی آن، هم در آسیبهای حاد و هم در آسیبهای مزمن مد نظر است:

در آسیبهای حاد مانند پارگی عضلات، تاندون، بافتها و ضایعات کپسولی و در آسیبهای مزمن مانند آرتروز و Tennis Elbowیا آرنج تنیس بازان. در همه این موارد، نقش PRP بخصوص با کمک به ترمیم در بافتهایی که خونرسانی کم و در نتیجه توان محدودی برای بازسازی و ترمیم دارند نظیر(تاندون ،ربات و غضروف)مهم است و این مسِأله در مجامع بین المللی هم مورد تأیید قرار گرفته است، مثلأ در کنفرانس انجمن بین المللی غضروف نشان داده شده است که PRP تکثیر سلول غضروف را ارتقاء بخشیده و اثرات مثبت بالینی در بیماریهای مفصلی نظیر آرتروز زانو دارد. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد استفاده از کیتهای معتبر است و همچنین توجه به اهمیت این موضوع که حتمأ باید غیر از PRP درمانهای مکمل که قبلأ به آن اشاره شد را هم تا جای ممکن بکار برد. جلسات درمان هم بسته به مشکل بیمار متفاوت است، در ضایعات محدود ممکن است یک جلسه تزریق انجام شود و بعد از  4هفته پاسخ مناسب را بگیریم ولی در ضایعات شدید و گسترده ممکن است پاسخ تا 6ماه طول بکشد و جلسات متعدد درمان نیاز باشد، پس از انجام PRP بهتر است برای جلوگیری از عوارض آن، بیمار تا 48 ساعت حمام نکند و از انجام فعالیت سنگین پرهیز کند، اگر چه راه رفتن اشکالی ندارد. درصورت نیاز می توان از کمپرس آب سرد در موضع استفاده کرد ضمناً به بیمار توصیه می شود که در وضعیت دراز کشیده عضو را بالاتر از سطح قلب نگه دارد. همچنین بهتر است تا 6 ماه از کورتون استفاده نکند و بعد از آن در صورت درد شدید تنها استامینوفن استفاده شود و  2تا 6 هفته بعد نتایح آن کنترل شود.

در پایان بطور خلاصه

  • PRP از خون خود فرد گرفته می شود و در حقیقت پلاسمایی از فرد است که پلاکتهای بیشتری دارد و این پلاکتها دارای فاکتور رشد غنی شده است و خطر انتقال عفونت و یا حساسیت در آن وجود ندارد.
  • PRP وقتی موِثرتر است که همراه سایر درمانهای توانبخشی نظیر فیزیکال تراپی، استفاده از درمانهای ارتوتیک و ورزش درمانی و ماساژ درمانی استفاده شود و حتماً ساختمانهای حامی و اطراف مفصل در نظر گرفته شود.
  • حتماً باید از کیتهای استاندارد استفاده شود و محیط تزریق استریل باشد و خود تزریق توسط پزشک با تجربه در این امر انجام گیرد.
  • پی آر پی موی سر در درمان ریزش موی سر و ترمیم و رشد مجدد موها موثر می باشد .
مشاوره رایگان