آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پیشگیری و درمان شکستگی فشاری

MenuPIC 117 2012527

راههای پیشگیری

در زنان با کاهش شدت فعالیت برای حفظ سیکل های نرمال و یا استفاده از قرص های ضد بارداری می توان سطوح سرمی استروژن را در حد مناسب نگه داشت و مانع شکستگی فشاری ناشی از ورزش در زنان شد.

افزایش تدریجی شدت فعالیت های ورزشی برای کسانی که تناسب بدنی ندارند می تواند مانع از بروز این عارضه گردد. استفاده از رژیم های پر از کلسیم برای تقویت تراکم استخوانی و پیشگیری از شکستگی فشاری هم در طی تحقیقات سودمندی اش را ثابت نموده است.

درمان شکستگی فشاری

درمان این عارضه در درجه اول شامل کاهش سطح فعالیت ها تا حدی است که سبب درد در عضو مربوطه نشود. در صورت شدید بودن شکستگی فشاری گاهی قطع موقتی ورزش توصیه می گردد. فشار وارده بر عضو را می توان با بی حرکتی و استفاده از وسایل کمکی مثل چوب زیر بغل و … کاهش داد. برای حفظ تناسب و آمادگی قلبی – ریوی می توان از راه رفتن در استخر یا رکاب زدن در جا یا شنا استفاده نمود. یخ درمانی و داروهای ضد التهابی هم برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند. استراحت به عضو صدمه دیده کمک می کند که پس از مدتی ترمیم استخوان صورت گیرد و فرد به ورزش و فعالیت باز می گردد.

اساس درمان شکستگی فشاری عبارتست از :

استراحت : انجام فعالیتی را که موجب شکستگی فشاری شده باید قطع کرد. 8-6 هفته زمان برای درمان و ترمیم شکستگی لازم است. در این مدت باید بدن خود را با انجام نرمش های آئروبیک و شنا و دوچرخه سواری سرحال و آماده حفظ کنید.

کفش مناسب  : مثل استفاده از کفش هایی که کف سفت و محکم دارند.

گچ گیری : برای بی حرکت کردن پا و کاهش بیشتر فشار روی پا گاهی مورد استفاده قرار میگیرد. ممکن است برای درمان شکستگی فشاری لازم باشد تا مدتی از عصا استفاده کنید.

سرما : بالا نگه داشتن پا و گذاشتن یخ بر پشت پا برای سرد کردن آن میتواند درد بیمار را کاهش دهد

دارو درمانی : برای کاهش درد میتواند از داروهای ضد التهاب استفاده کرد.

عمل جراحی : بندرت برای درمان یک شکستگی فشاری ممکن است نیاز به استفاده از درمان جراحی باشد.

برای مطالعه ” شکستگی استخوان و درمان آن” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان