آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پوکی استخوان عوارض شکستگی ران

Z

شخصی که دچار پوکی استخوان شدید است، حتی با عطسه یا سرفه کردن ممکن است دچار شکستگی شود.

فعالیتهای روزمره مثل بلند کردن یک پاکت سبزیجات از داخل ماشین، باز کردن یک پنجره، یا خم شدن به جلو برای درست کردن رختخواب می تواند منجر به شکستگی شود . حدود ­­­۱/۳ زنان و تقریباً ۱/۵ مردان در طول زندگی خود از شکستگی های مربوط به پوکی استخوان رنج می برند. این شکستگی ها در هر کجای بدن می تواند رخ دهد ولی شایعترین نقاط آن عبارتند از مچ دست، ستون مهره ها و لگن.

عوارض شکستگی ران بر اثر پوکی استخوان

مطالعات نشان می دهند که بعد از شکستگی ران، ۴۰ درصد افراد نمی توانند به طور مستقل راه بروند و ۸۰ درصد یا بیشتر آنها حتی نمی توانند یکی از فعالیتهایی را که درگذشته مستقل انجام می دادند انجام دهند، مثل خرید کردن.

شکستگی ران می تواند کشنده باشد (وقتی گفته می شود شکستگی ران معمولاً خط شکستگی در قسمت بالای استخوان ران بوجود می آید).

بر طبق نظر انجمن بین المللی پوکی استخوان خطر شکستگی ران در یک زن مساوی خطر سرطان سینه و رحم و تخمدان بصورت همزمان است و شکستگی های ران در نتیجۀ پوکی استخوان هر سال در آمریکا به تعداد حوادث رانندگی باعث ایجاد مرگ و میر می شود. تقریباً ۱۲ تا ۲۰ درصد افرادی که مبتلا به شکستگی ران می شوند از مشکلات ناشی از بستری شدن مانند پنومونی یا ایجاد لخته های خونی که به سمت ریه حرکت می کند، فوت می کنند و حدود نیمی از آنهایی که زنده می مانند قادر به ادامۀ زندگی به صورت مستقل نیستند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان