مشاهده فیلم آموزشی ساخت گوش مصنوعی

بر روی لینک زیر کلیک کنید

ساخت گوش مصنوعی

پروتز گوش
یک پروتز کامل جایگزین استخوانچه گوش، وسیله‌ای است که به منظور بازسازی کامل عملکرد استخوانچه کاشته می‌شود و انتقال موج صدا را از پرده صماخ به گوش داخلی تسهیل می‌کند. این وسیله از موادی نظیر پلی‌تترا فلورو اتیلن، کامپوزیت پلی‌تترا فلـورواتیلـن و الیـاف کربن شیشه‌ای، پلی‌اتیلن متخلخل یا ترکیبی از مواد فوق تهیه می‌شود.

پروتز گوش

پروتز گوش

۱- اگر استخوان رکابی چسبندگی داشته باشد از پروتز تفلون پیستون استفاده می شود.
۲- اگـر استخـوان رکـابـی و اینکـوس مشکـل داشتـه بـاشند از پروتز  TORPاستفاده می‌شود.
۳- اگر استخوان رکابی سالم باشد اما سایر استخوانچه ها مشکل داشته باشند از پروتز  PORPاستفاده می شود.

جراحی های مربوط به کاشت پروتز، نقش سمعک را در داخل گوش میانی ایفا می‌کند. دو دسته مشکل بر سر راه استفاده از پروتز وجود دارد که یکی تهیه پروتز و دیگری فن‌آوری های لازم برای کاشت آن است.
روش کاشت پروتز گوش میانی درمان مناسبی برای آن دسته از افرادی است که به  کاهش شنوایی حسی-عصبی مبتلا هستند. تعداد زیادی از کسانی که کاهش شنوایی حسی-عصبی داشته اند و به شکل سنتی محکوم به کم شنوایی مادام‌العمر بوده اند، پس از این جراحی می‌توانند صداها را به شکل طبیعی بشنوند و در واقع با انجام این جراحی به زندگی عادی باز گردند.

در این جراحی، پروتز شنوایی در پشت پرده گوش در داخل گوش میانی جاسازی شده و بخش دیگر آن که محل قرار دادن باطری است، در زیر پوست سر در پشت گوش بیمار کار گذاشته می شود که دوسیم از آن به استخوانچه های شنوایی متصل می شوند. این سیم ها یکی به استخوانچه اول و دیگری به استخوانچه سوم وصل شده و  پرده گوش  نیز نقش میکروفن را در شنوایی بازی می کند که باعث تقویت ارتعاش دریافتی در پرده گوش می شود.
در این جراحی به دلیل عدم وجود میکروفن صداهای زاید هم منتقل نمی شوند، بنابراین صدای دریافتی بلندتر و باکیفیت تر است تا جایی که می توان موفقیت بازگشت شنوایی بعد از انجام این جراحی را تا ۹۹ درصد برآورد کرد البته این روش هرگز جای شنوایی خدادادی را نمی‌گیرد.

یکی از مزایای این پروتز که ارجحیت آن را نسبت به سمعک نشان می‌دهد این است که دستگاه ایمپلنت پاستیم به صورت کامل کاشته می‌شود و بیمار وجود این ایمپلنت شنوایی را در بدن خود احساس نمی‌کند. همچنین دستگاه فوق به هیچ وجه از بیرون توسط دیگران قابل مشاهده نیست.

 

پروتز گوش

پروتز گوش

همچنین در این روش صداهای  زمینه مزاحمی که در استفاده از سمعک مرتب شنیده می‌شوند وجود ندارد و فرد کم شنوا از کیفیت شنوایی بسیار خوب و طبیعی برخوردار می‌شود ضمن اینکه دیگر به راحتی می تواند با پروتز خود استحمام کند و به استخر برود، اعمالی که هنگام استفاده از سمعک امکان پذیر نیستند.
برتری دیگر پروتز این است که بر خلاف آنکه باطری سمعک‌های معمولی هر دو روز تا هفته ای یک بار باید تعویض شوند، زمان تعویض باطری این پروتز هر ۵ سال یک‌بار خواهد بود.
کاشت پروتز روشی برای کم شنوایان بالای ۱۸ سال است که برای هر دو جنس زن و مـرد تفـاوتـی نداشته و قادر است تا کم‌شنوایی های در حد ۸۵ دسی بل را درمان کند.

کاشت پروتز شنوایی داخل مغز

جدیدترین نوع از پروتزهای شنوایی در ساقه مغز(بصل النخاع) کاشته می شوند. بصل النخاع پائین ترین بخش مغز است که مراکز حیاتی و حسی حرکتی انسان در آن قرار دارد. در این عمل جـراحـی ، پـس از بـاز شـدن جمجمـه، الکتـرود شنوایی بر مرکز شنوایی در مغز کاشته می شود.

این جراحی کاری مشترک با جراحان مغز و اعصاب است. کاشت پروتز شنوایی بر ساقه مغز به افرادی که به علت تومور مغزی یا در اصطلاح پزشکی ، نوروفیبروماتوز ، به واسطه فشار تومور بر عصب شنوایی یا آسیب عصب پس از خارج کردن تومور ناشنوا شده اند کمک می کند که به تدریج شنوایی از دست رفته خود را بازیابند.

الکترود این پروتز داخل مغز و بخش دیگری از آن بـه شـکـل سـمـعـک در خارج از بدن قرار مـــی‌گــیـــرد کـــه حـــاوی بـــاتـــری ایـــن الــکــتـــرود اســـت.کـــودکـــانـــی کـــه بـــه صــورت مــادرزادی اختلالی در عملکرد یا آناتومی عصب شنوایی دارند یا این عصب به شکل کامل در آنها تشکیل نـشـده اسـت و همچنیـن بیمـارانـی کـه بـه علـت تصادف یا سانحه ای دچار قطع دو طرفه عصب شـنـوایـی شـده اند، افراد دیگری هستند که این شـیـوه جـراحـی مـی تواند به درمان ناشنوایی یا اصلاح کم شنوایی آنان کمک کند.

در مرکز توانبخشی امید پروتز زیبایی گوش و چشم ساخته میشود .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس