‌پروتز چشم یا چشم مصنوعی وسیله یا چیزی است که به جای چشم از دست رفته یا تغییر شکل داده قرار می گیرد تا شکل طبیعی برای آن ایجاد کند.متاسفانه در بعضی موارد به علت ضربه، عفونت، ناهنجاری های مادرزادی یا بیماری های اکتسابی، فرد یک چشم خود را از دست می دهد.

در این موارد هدف چشم پزشک احیای ظاهر فرد با استفاده از پروتز متحرک است. در سال های اخیر کاشت پروتزهای مختلل کروی باعث نتایج بهتر و عوارض کمتر در جراحی کاشت پروتز در کاسه چشم شده است.  پـروتـزهای چشم از یک دیدگاه به دو دسته پیش ساخته (آماده) و قالب گیری شده تقسیم مـی‌شـونـد. پـروتـزهای پیش ساخته به صورت انـبـوه تـولید شده و قیمت ارزان‌تری دارند.

پروتز چشم

پروتز چشم

 

در حدود ۶ هفته پس از انجام عمل تخلیه چشم و به تشخیص پزشک معالج ، بیمار می‌تواند برای دریافت پروتز به کلینیک سازنده مراجعه کند. تخلیه چشم (Enucleation)بیماران در هنگام عمل تخلیه چشم بر روی آنان نسبت به قیافه ظاهری خود بعد از عمل جراحی احساس نگرانی می کنند که البته مسأله ای طبیعی است. برخی از دلایل تخلیه چشم عبارتند از:

 

۱-چشم دچار نابینایی و دردناک است.

۲-تومور یا تومورهایی در چشم رشدکرده اند.

۳-جراحت یا ضایعه شدید در چشم پیش آمده است.از دیدگاه یک چشم پزشک عمل تخلیه چشم آخرین راه حل است و زمانی انجـــام می‌شود که درمان های دیگر پاسخگو نباشد. در طی این عمل کره چشم از محل خود خارج شده و یک ایملنت  به جای آن قرار داده می شود. ایمپلنت مانند یک توپ پلاستیکی و دارای انواع مختلفی است که جدیدترین آن از نوع هیدروکسی آپاتیت    ‌است و از نوعی اسفنج دریایی ساخته می شود .

این ایمپلنت با بدن انسان تطابق و هماهنگی بالایی داشته و بافت درونی آن به استخوان انسان شباهت زیادی دارد.ایمپلنت درون حفره چشم قرار گرفته و عضلات چشم بر روی آن متصل  می شود. بعد از انجام عمل تا زمان بهبود جراحت یک قطعه پلاستیکی به نام کانفورم  به طور موقت در زیر پلک‌ها قرار می گیرد. ساخت پروتز چشم ‌برای ساخت پروتز چشم باید ابتدا از حفره چشم فرد قالب گیری شود که این مرحله برای بیمار دردی ندارد. ماده مورد استفاده در ساخت پروتزهای چشم قالب گیری شده‌، نوعی رزین آکریلیک است که در تماس با بدن حساسیت ایجاد نمی کند.

پروتز چشم

پروتز چشم

مراحل پی در پی ساخت پروتز چشم در مرکز جامع توانبخشی امید عبارتند از :

۱-قالب گیری

۲- پرو اولیه

۳- پرو اسکلرا

۴-  رنگ آمیزی

۵- روکش پروتز

۶- پرداخت و پولیشبـرای سـاخـت پـروتـز چشـم ابتـدا کـامفـورمر چـشـمــی در حـدقـه قـرار داده شـود. کـامفـورمـر چشمی از جنس سیلیکون شفاف و با چگالی کم اسـت کـه هـدف اصـلی از استفاده آن، کاملا از اسـمــش مـشـخــص اســت. Comfort، بــه مـعـنــی آسـودگـی و کامفورمر به معنی راحت کننده یا همان آسوده کننده است.

بنابراین کامفورمر به منظور فراهم کردن فضایی نرم و راحت برای پذیرش پروتز استفاده می شود. همچنین باعث حفظ شکل و ثبات حفره چشمی می شود. در حقیقت کامفورمر همان نقش سافت سوکت در پروتز های پا را دارد. آینده پروتز چشمی بــا پـیـشــرفـت روز افـزون عـلـوم کـامـپـیـوتـر و الکترونیک، امید است پروتز چشمی با قابلیت بینـایی ساخته شود.

این رویا در حال حاضر با تمرکز بر‌ در حال تحقق است. این اصطلاح به معنی شبکیه مصنوعی است و رکن اصلی آن تکنولوژی ( بایو چیپ) است. بایو چیپ به گنگلیون های آوران اطلاعات چشمی متصل می شود و در سطح شبکیه ای آن آرایه  الکترودی و در سطح قرنیه ای آرایه سنسوری متصل می شود .

‌بروز چند مسأله تعویض پروتز چشم را الزامی می کند:

الف) پروتز چشم فرد کوچک شده و پلک بالایی دچار افتادگی شده است .

ب) به علت گذشت زمان طولانی از عمر پروتز رنگ آن تغییر کرده است و با چشم دیگر فرد تفاوت بسیاری پیدا کرده است.

ج) خطوط و خراش هایی بر روی سطح پروتز ایجاد شده که که موجب افزایش ترشح چشم و احیانا تحریک و دردناک شدن چشم شده است.

د)پروتز از محل طبیعی خود منحرف شده و ظاهر آن را مختل کرده است.

هـ) به علت ضربه یا زمین خوردن پروتز دچار آسیب شده

 در مرکز  توانبخشی امید پروتززیبایی گوش و چشم ساخته میشود   .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس