آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پروتز دست (دست مصنوعی )

 دست ميوالکتريک با مچ خم شونده

اندامهاي مصنوعي اندام فوقاني
پروتز دست

انواع الكتريكي مثل ميو الکتريک توسط باتري و موتور الكتريكي كار مي‌كنند مثلاً در يك دست ميوالكتريك انقباض عضلات ساعد دستور لازم را جهت باز يا بسته شدن دست به دست مصنوعی منتقل مي كند.

هرچه اندام مصنوعي پيشرفته‌تر و يا پيچيده تر باشد لزوماً به اين معني نيست كه آن اندام بهتر است. بلكه استفاده از هرنوع اندام داراي معايب و مزاياي خاص خود است. برای تصميم گيري در مورد نوع وسيله بكار رفته بايد موارد مختلفي را در نظر گرفت.

از جملة موارد قابل توجه ميتوان به سطح قطع عضو، مدت زمان سپر ي ‌شده از قطع عضو، كاربرد مورد نظر از اندام مصنوعي، قيمت وسيله و وجود امكانات لازم براي تعمير اندام مصنوعي اشاره کرد. بطور كلي سيستم هائي كه با قدرت بدن كار مي‌كنند سبك‌تر مي باشند و ديرتر خراب مي‌شوند. اما براي بكار انداختن آنها بايد عضلات را فعال نمود. وسايل ميوالكتريك زيبائي بيشتري داشته و احتياج به استفاده از عضلات  ديگر را ندارند اما سنگين بوده و گران قيمت مي‌باشند و نياز به تعميركار ماهر دارند.

دست مصنوعی برای قطع زیر آرنج

prosthesis upper b
این نوع قطع عضو بیشترین آمار را در ناحیه اندام فوقانی به خود اختصاص می دهد. در پروتز ساخته شده در این سطح از قطع عضو معمولا نوع فعالیت فرد و نیاز او به استفاده از پروتزدست در نظر گرفته می شود.
این نوع پروتزها ممکن است زیبایی یا عملکردی باشند که در نوع عملکردی امروزه بیشتر از نوع مایوالکتریک و مکانیکی بسته به شرایط بیمار مانند شرایط فیزیکی و اقتصادی ساخته می شود.
پنجه این نوع پروتز نیز با استفاده از نیروی محرکه ایجاد شده از طریق بانداژ در نوع مکانیکی و به جریان افتادن سوئیچ های الکترومکانیکی در نوع مایوالکتریک فعالیت می کنند.
برای حفظ شکل ظاهری پس از اتمام کار بر روی پروتز دست زیبایی از جنس سیلیکون یا لاتکس که از نظر رنگ مشابه سمت مقابل است کشیدن می شود.

مرکز توانبخشی امید توانایی و تجربه ساخت پروتزهای مختلف از جمله پروتز گوش ، پروتز چشم، پروتز انگشت ،  قطع عضو زیر زانو، قطع عضو بالای زانو و قطع عضو اندام فوقانی را دارد  .

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره 09025804413 تماس حاصل نمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره تلفنیمشاوره رایگان