پروتز(اندام های مصنوعی)

پروتز(اندام های مصنوعی)

اندامهای مصنوعی که جایگزین اعضا می شوند که به دلایلی نظیر تصادفات، جنگ، تصلب شرایین، دیابت و تومورهای استخوانی از دست رفته و فرد دچار نقص عضو یا Amputation که به فرد مبتلا آمپوته یا قطع عضو گفته می شود.
پروتزها با توجه به عضو مبتلا نامگذاری شده و در سطوح مختلف با کارایی های متنوع طراحی و ساخته می شوند.اندامهای مصنوعی در اندام فوقانی شامل پروتزهای:

۱ – پروتزهای زیبایی ( پروتزهایی که فاقد کارایی بوده )

فقط جنبه زیبایی و حفظ تعادل بالاتنه بدن را که بر اثر قطع عضو دچار عدم تعادل وزنی می شوند بعهده دارد.

۲ – پروتزهای مکانیکی

که با کشش کابلهای ظریف مکانیکی که به صورت مخفی و زیر لباس قرار دارند عمل کرده و انگشتان را باز و بسته می کند.

۳ – پروتزهای دست الکترونیک (مایو الکترونیک)

این پروتزها با قرار دادن سنسور روی باقیمانده اعصاب عضو قطع شده و با کنترل و اراده فرد پالس الکتریکی که از مغز به عضو فرستاده می شود را دریافت و تبدیل به پالس دیجیتال کرده و پس از فرستادن آن به موتور دست انگشتان را با نیرویی که توسط باطری لیتیومی ایجاد می شود عمل می نماید.

در پروتز های مایو الکتریک انگشتان شصت، سبابه و انگشت میانی فعال می باشند .در این شرکت منحصرا از تکنولوژی دستهای الکترونیک شرکت اتوبوک آلمان استفاده می گردد.

۴ – تکنولوژی Bionic:

در قرن ۲۱ دست های مصنوعی نظیر Be Bionic و  Touch Bionic و … برای افراد مبتلا به قطع عضو اندام فوقانی معرفی شده اند.

تفاوت این پروتزها با پروتزهای مایو الکتریک در کارایی بیشتر و قابلیت های بیشتر آنها نظیر باز و بسته شدن فعال ۵ انگشت ، تک انگشت و بازسازی انواع گریپ های طبیعی دست می باشد.

پروتز مفصل لگن پروتز بالای زانو
 

پروتزهای اندام تحتانی:

۱ – پروتزهای پیشرفته:

پروتز های پیشرفته که با استفاده از سیستم های سیلیکونی یا سیتکست قالبگیری شده و از مفاصل پیشرفته نظیر مفاصل هوشمند هیدرولیک، پنوماتیک و هیبرید طراحی و ساخته می شوند. تکنولوژی جدید پنجه های کربنی در سالهای اخیر به پروتزهای پیشرفته اضافه شده که با استفاده از تکنولوژی جذب انرژی ( انرژی استوریک ) باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش حداکثری کارایی پروتز اندام تحتانی قابل تنظیم و نصب روی پروتزهای اندام تحتانی می باشد.

۲ – قالبگیری با استفاده از سیلیکون لاینرها Silicone Liners :

مزیت استفاده از لاینرها که در ایران به شکل سیلیکون معروفند راحتی بیشتر و ایجاد تعلیق قوی تر و لیفتینگ مناسبتر پروتز روی اندام های قطع شده ( استمپ ) می باشد.

لاینرها به سه شکل بالشت دار بدون قفل ( cushion ) و لاینرهای قفل دار و لاینرهای Seal – in در مرکز پارس توانا ارائه می شوند که مطابق بالاترین تکنولوژی روز ساخت پروتز های سیلیکونی در جهان می باشد.

لاینرهای Seal – in مفاصل پیشرفته

درمرکز توانبخشی امید پروتز(اندام های مصنوعی) ساخته میشود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *