۱-زمان مناسب استفاده از بریس (Brace)

مدت زمان استفاده از بریس بستگی به نظر جراح شما دارد. معمولاً جراحان بین ۴ تا ۸ هفته پس از عمل استفاده از بریس را جهت بیمارانشان تجویز می‌کنند. در برخی موارد به بیمار اجازه داده می‌شود پیش از برداشتن کامل بریس، ابتدا برای چند روز بریس را فقط در هنگام خواب و یا هنگام خروج از خانه ببندد و در باقی اوقات می‌تواند بدون بریس باشد.

 ۲-  زمان استفاده از عصا برای راه رفتن

مدت زمان استفاده از عصا و چگونگی وزن اندازی بر روی پای جراحی شده تنها از سوی جراح شما مشخص می‌گردد. غالباً جراحان به بیماران خود توصیه می‌کنند تا بین ۲ تا ۴ هفته پس از عمل یکی از عصاها و ۴ تا ۸ هفته پس از عمل دیگر عصای خود را کنار بگذارند. وزن اندازی را جراحان ابتدا به‌صورت تحمل وزن تنها بر روی پنجه پا به بیماران توصیه می‌کنند تا به مرور میزان وزن اندازی مجاز را بالا می‌برند. زمان و چگونگی وزن اندازی توسط جراح تعیین می‌گردد.

 ۳-زمان مناسب برای رانندگی

غالباً تا زمانی که اجازه رانندگی زمانی به شما داده می‌شود که اجازه وزن اندازی کامل بر روی پای جراحی شده را داشته باشید و بتوانید با الگوی طبیعی راه بروید. معمولاً این زمان بین ۶ تا ۱۰ هفته پس از عمل می‌باشد.

 ۴- زمان مناسب برای  فعالیتهای روزمره خود

پاسخ به این سوال بستگی به شغل شما و نوع فعالیتهای روزمره شما دارد، لذا به شما توصیه می‌کنیم با شرح نحوه فعالیتهای روزانه‌تان به جراح یا تیم توانبخشی در مورد زمان بازگشت به فعالیتهای روزانه از آنها پرسش کنید.

 ۵- زمان مناسب استحمام

پاسخ به این سوال بستگی به نحوه پانسمان شما پس از عمل دارد. بنابراین زمان انجام این کار توسط جراح یا تیم جراحی شما مشخص می‌گردد.

  ۶-  علت پارگی رباط  و انجام نشدن عمل جراحی بازسازی رباط

اصولاً جراحان در مورد برخی افراد که سن آنها غالباً بالاتر از ۴۰ سال است و فعالیت ورزشی خاصی نیز انجام نمی‌دهند تشخیص می‌دهند که عمل جراحی برای آنها ضرورتی ندارد و تنها با تقویت عضلات و انجام توانبخشی صحیح امکن بازگشت به فعالیت طبیعی برای آنها وجود دارد. البته غالباً در این افراد رباط دچار پارگی کامل شده و پارگی در بخشی از رباط رخ داده است.

 ۷- زمان شروع ورزش

حداقل زمان لازم جهت بازگشت به ورزش پس از جراحی ۶ ماه است که البته این در صورتی است که در طول این ۶ ماه به‌طور مداوم برنامه توانبخشی را به‌شکل کامل و صحیح انجام دهید و جراح و تیم توانبخشی پس از انجام تستهای لازم اجازه بازگشت را به شما داده باشند. البته در نظر داشته باشید به دلایل متعدد این زمان ممکن است بیش از ۶ ماه بوده و تا ۹ و یا ۱۲ ماه نیز به‌طول بیانجامد.

 ۸-زمان اجازه سفرهای طولانی بعد از عمل جراحی

با توجه به اینکه نشستهای طولانی‌مدت احتمال ایجاد لخته در وریدهای عمقی را بسیار بالا می‌برد لذا انجام سفرهای طولانی با هواپیما، قطار، اتوبوس و… که احتیاج به نشستهای طولانی‌مدت را دارند تا ۶ هفته پس از عمل به شما توصیه نمی‌شود.

 ۹- احتمال پارگی رباط جدید بیشتر از رباط قبلی

رباط جدید از نظر استحکام نسبت به رباط قبلی ضعیف‌تر نیست ولی مسئله‌ای که ممکن است احتمال پارگی رباط جدید را بالاتر ببرد، عدم انجام توانبخشی صحیح و کامل است چرا که می‌بایست در یک دوره فیزیوتراپی کامل، بیمار پس از عمل تمرینات تعادلی و جهشی و پرش و دویدن‌های خاص را به‌شکل برنامه‌ریزی شده انجام دهد تا از نظر حس عمقی نیز مفصل همانند یک مفصل طبیعی تریب شود در نتیجه درصورت انجام توانبخشی و فیزیوتراپی صحیح و کامل احتمال پارگی رباط جدید بیشتر نمی‌باشد.

 ۱۰- عارضه مفصل زانو و برطرف کردن آن با انجام عمل بازسازی رباط متقاطع قدامی (ACL)

پاسخ به این سوال بستگی به نوع عارضه همراه مفصل دارد، در صورتی که این عارهض پارگی منیسک، پارگی رباط صلیبی خلفی (PCL)، آسیبهای غضروف، کیست‌های داخل کپسول مفصل و چند عارضه مشخص دیگر باشد ترمیم این عوارض همراه با این عمل جراحی ممکن است ولی در عوارضی همانند انحرافهای مفصل زانو مانند ژنوواروم (پرانتزی شدن پاها) یا ژنووالگوم، لازم است ابتدا این عارضه طی یک عمل جراحی برطرف شده و پس از طی دوره نقاهت این عمل، عمل بازسازی رباط بر روی شما صورت می‌گیرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس