آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ویزیت

بخش ویزیت اولیه بیماران در مرکز جامع توانبخشی امید

با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و مدالیته های تشخیصی، پزشکان متخصص مرکز جامع توانبخشی امید همچنان به اهمیت ویزیت و اخذ شرح حال و مخصوصا معاینات بالینی دقیق بیماران، بعنوان اولین و مهمترین رویکرد در تشخیص و درمان بیماران مراجعه کننده به این مرکز در کنار استفاده از تکنولوژی کامپیوتری های روز دنیا، تاکید دارند.

بیماران مراجعه کننده به این کلینیک در ابتدا توسط پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی این مرکز، ویزیت می شوند.در این بخش پزشک متخصص پس از اخذ شرح حال و شکایت اصلی بیمار، به معاینه دقیق تخصصی وبالینی بیماران می پردازد.

پس از بررسی نتایج معاینات تخصصی بالینی ،متخصصین این مرکز برای ادامه روند تشخیصی و درمانی بیمار تصمیم گیری می نمایند.بدین صورت که پزشک متخصص مرکز با توجه به نتایج ویزیت اولیه و مدالیته های تخصصی تشخیصی مورد نیاز نظیر: نوار عصب و عضله، ،اسکن سه بعدی ستون فقرات(برای اولین بار در ایران)اسکن کف پا و…(تمامی این ارزیابی ها در مرکز جامع توانبخشی امید انجام می گیرد) ، نحوه درمان و تیم درمانی بیماران را انتخاب می نمایند.البته مدالیته ها فقط بر اساس نیاز بیماران و رویکرد پزشک انجام می گیرد و شاید هیچ مدالیته ای نیاز نباشد.

رویکرد این کلینیک یک رویکرد چند رشته ای می باشد.بدین مفهوم که بیماران مراجعه کننده بدلیل اختلالات اسکلتی عضلانی، پس از ویزیت توسط پزشکان متخصص و معاینات بالینی و ارزیابی های بیومکانیکال کامپیوتری، بنا به اندیکاسیون درمانی و زیر نظر پزشک متخصص ،از خدمات دیگر این کلینیک نظیر مشاوره الکترودیاگنوستیک (نوار عصب و عضله)، فیزیوتراپی تخصصی(الکتروتراپی، مکانوتراپی، منوال تراپی(درمان دستی) و تراکشن (کشش) )، حرکات اصلاحی، آب درمانی، درمان دستی ستون فقرات(مانیپولاسیون)،کار درمانی، ماساژ درمانی، تزریقات تخصصی،مگنت تراپی، لیزرتراپی، تزریق PRP، طب سوزنی و آزمایشگاه تخصصی و انحصاری ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات و اندام ها (اسکن ستون فقرات و اسکن کف پا)،نیز بهره مند بشوند،و تحت درمان کامل توانبخشی قرار بگیرند.

ذکر این نکته اهمیت دارد که در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی باید رویکرد چندرشته ای باشد و از ابزارهای مختلف استفاده کرد. بعنوان مثال خانم مسنی زانویش مبتلا به آرتروز است. دراین حالت رویکرد اول کاهش درد و در مرحله بعد بهبود عملکرد و در نهایت کمک به فرایند ترمیم است. در مورد کاهش درد با توجه به اینکه درد آرتروز به علت ساختمانهای اطراف است پس ابتدا باید بدان توجه نمود و کاهش التهاب در آنها است. همچنین باید به نقاط ماشه ای عضلات اطراف زانو توجه نمود و درد را کاهش داد.

در مرحله بعد باید راستای زانو را بوسیله ارتز زانو و یا یک کفی مناسب تصحیح نمود (در بسیاری از موارد زانو حالت پرانتزی دارد).ارتز و وسایل اصلاحی توسط کارشناسان ارشد ارتوپدی فنی مرکز و پس از آنالیز نتایج ارزیابی های بیومکانیکال کامپیوتری و به توصیه پزشک ساخته و در اختیار بیماران قرار داده می شود.

همچنین توجه به تقویت عضلات اطراف زانو خیلی مهم است چون با تقویت آنها عملکرد فرد بهتر شده و میزان بار کمتری به زانو وارد میشود(لزوم آموزش تمرینات زانو توسط متخصصین حرکات اصلاحی مرکز) و در نهایت استفاده از تکنیک PRP جهت کمک به ترمیم غضروف مفصلی مهم است. پس همچنان که مشاهده میشود مثلا PRP بعنوان فقط یک جزء در این فرآیند نقش دارد و می تواند یکی از اجزاء مهم در کنار سایر موارد باشد و طبق مقالات علمی خودش به تنهایی معجزه گر نیست ولی اگر همراه با یک رویکرد و دید کامل به مشکل بیمار باشد بهترین درمان مکمل است.

آنچه که این کلینیک را از سایر مراکز مشابه خود متمایز می کند،بکارگیری ارزیابی های بیومکانیکال توسط اسکنرهای سه بعدی ستون فقرات 3D (برای اولین بار در ایران) و همچنین اسکنرهای کف پا،در روند تشخیصی و درمانی بیماران می باشد.

مشاوره رایگانمشاوره رایگان