آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورزش های مفید کمردرد

d9015fa9a7eb58b02d1d42505e156310

اسکی روی یخ و اسکی روی برف، ورزش های بسیار مناسبی برای کمردرد می باشند. در این ورزش ها، برای حفظ تعادل بدن عضلات شکم منقبض شده و تحت چنین شرایطی گودی کمر به حداقل می رسد.

شنا نیز در صورتی که به طور صحیح انجام شود ورزش بسیار خوبی برای رفع کمردرد است. نحوه شنا کردن افراد مبتدی بالقوه کاملاً آسیب زا است. در این نوع شنا کردن، سر خارج از آب و با زاویه قابل توجهی نسبت به سطح پشت قرار گرفته و در نتیجه کمر شدیداً قوس پیدا می کند. در حالت صحیح شنای کرال، سر کمی در آب فرو رفته و در نتیجه فقرات به سمت عقب خم نمی شوند. در شنا بیشتر عضلات کار کرده و عامل تحمل وزن به طور کلی حذف می گردد. از سوی دیگر شناوری در آب از عمل عضلانی ناگهانی یا شدید جلوگیری می کند. برخلاف شنا، اغلب شیرجه ها می تواند مشکلات کمر را تشدید کند زیرا موجب قوس پیدا کردن شدید و ناگهانی پشت می شود. بسیاری از مبتلایان به کمردرد ، هنگام بازی گلف از درد شدید شکایت دارند، علت این درد ، دنبال کردن توپ با چشم و در نتیجه قوس یافتن کمر می باشد. چنین حالتی در بولینگ نیز مشاهده می شود که ناشی از حرکت ناگهانی بدن به طرف عقب در لحظه زدن توپ می باشد. در بازی تنیس نیز ممکن است کمردرد حادث شود که علت آن خم کردن فقرات به طرف عقب می باشد. واضح است که انجام 3 ورزش فوق و ورزش های دیگر با آگاهی از حرکاتی که باید از آن ها اجتناب کرد و هم چنین رعایت اصول صحیح انجام آن ها کاملاً بدون بروز ناراحتی خواهد بود.

كشش عضلات هامسترینگ

با استفاده از یك كمربند یا پارچه مثل تصویر روبرو قرار بگیرید و به تدریج كمربند را بكشید تا احساس فشار قابل توجهی در عضلات پای خود بكشید. همین وضعیت را برای سی ثانیه حفظ كنید و سپس آن را آزاد نمایید. همین كار را برای سمت مقابل هم تكرار كنید.

انعطاف‌پذیری عضلات پشت

به پشت بخوابید، هر دو زانو را به سمت سینه بیاورید تا احساس كنید كه كشش ملایمی در عضلات ناحیه پایین كمر احساس می‌كنید این تمرین برای بهبود کمردرد و افزایش انعطاف پذیری موثر می باشد.

همین حالت را برای سی ثانیه حفظ كنید، ریلاكس شوید، سپس مجدداَ همین حركت را تكرار نمایید –این حركت رادوبار در روز و ترجیحاَ در هر بار ده مرتبه تكرار كنید. وقتی احساس كردید كمر شما انعطاف‌پذیری لازم را بدست آورد می‌توانید چند بار در روز ادامه دهید که باعث کاهش کمردرد می گردد .

تقویت عضلات شكمی

به پشت بخوابید دست‌ها را روی سینه بصورت ضربدری بگیرید ،كمر خود را صاف كنید و عضلات شكم را سفت نگه دارید، به آرامی سر و شانه‌ها را (فقط همین دو قسمت) از روی زمین بلند كنید (فشار زیادی به خود وارد نكنید) سعی نكنید كاملاَ به وضعیت نشسته درآیید.

تا سه بشمارید و سپس مجدداَ ریلاكس شوید، این حركت را از هشت بار شروع كرده و به تدریج تا بیست بار برسانید که باعث تقویت عضلات شکم و این امر در بهبود کمردرد مناسب می باشد.

برای مطالعه ” ورزش درمانی کمردرد ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

خطرات ورزش

شایع­ترین خطرات ورزش، کار کشیدن بیش از حد از مفاصل و عضلاتتان است. این مسئله زمانی اتفاق می­افتد که مدت

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان