اسکی روی یخ و اسکی روی برف، ورزش های بسیار مناسبی برای کمردرد می باشند. در این ورزش ها، برای حفظ تعادل بدن عضلات شکم منقبض شده و تحت چنین شرایطی گودی کمر به حداقل می رسد.

شنا نیز در صورتی که به طور صحیح انجام شود ورزش بسیار خوبی برای رفع کمردرد است. نحوه شنا کردن افراد مبتدی بالقوه کاملاً آسیب زا است. در این نوع شنا کردن، سر خارج از آب و با زاویه قابل توجهی نسبت به سطح پشت قرار گرفته و در نتیجه کمر شدیداً قوس پیدا می کند. در حالت صحیح شنای کرال، سر کمی در آب فرو رفته و در نتیجه فقرات به سمت عقب خم نمی شوند. در شنا بیشتر عضلات کار کرده و عامل تحمل وزن به طور کلی حذف می گردد. از سوی دیگر شناوری در آب از عمل عضلانی ناگهانی یا شدید جلوگیری می کند. برخلاف شنا، اغلب شیرجه ها می تواند مشکلات کمر را تشدید کند زیرا موجب قوس پیدا کردن شدید و ناگهانی پشت می شود. بسیاری از مبتلایان به کمردرد ، هنگام بازی گلف از درد شدید شکایت دارند، علت این درد ، دنبال کردن توپ با چشم و در نتیجه قوس یافتن کمر می باشد. چنین حالتی در بولینگ نیز مشاهده می شود که ناشی از حرکت ناگهانی بدن به طرف عقب در لحظه زدن توپ می باشد. در بازی تنیس نیز ممکن است کمردرد حادث شود که علت آن خم کردن فقرات به طرف عقب می باشد. واضح است که انجام ۳ ورزش فوق و ورزش های دیگر با آگاهی از حرکاتی که باید از آن ها اجتناب کرد و هم چنین رعایت اصول صحیح انجام آن ها کاملاً بدون بروز ناراحتی خواهد بود.

کشش عضلات هامسترینگ

با استفاده از یک کمربند یا پارچه مثل تصویر روبرو قرار بگیرید و به تدریج کمربند را بکشید تا احساس فشار قابل توجهی در عضلات پای خود بکشید. همین وضعیت را برای سی ثانیه حفظ کنید و سپس آن را آزاد نمایید. همین کار را برای سمت مقابل هم تکرار کنید.

انعطاف‌پذیری عضلات پشت

به پشت بخوابید، هر دو زانو را به سمت سینه بیاورید تا احساس کنید که کشش ملایمی در عضلات ناحیه پایین کمر احساس می‌کنید این تمرین برای بهبود کمردرد و افزایش انعطاف پذیری موثر می باشد.

همین حالت را برای سی ثانیه حفظ کنید، ریلاکس شوید، سپس مجدداَ همین حرکت را تکرار نمایید –این حرکت رادوبار در روز و ترجیحاَ در هر بار ده مرتبه تکرار کنید. وقتی احساس کردید کمر شما انعطاف‌پذیری لازم را بدست آورد می‌توانید چند بار در روز ادامه دهید که باعث کاهش کمردرد می گردد .

تقویت عضلات شکمی

به پشت بخوابید دست‌ها را روی سینه بصورت ضربدری بگیرید ،کمر خود را صاف کنید و عضلات شکم را سفت نگه دارید، به آرامی سر و شانه‌ها را (فقط همین دو قسمت) از روی زمین بلند کنید (فشار زیادی به خود وارد نکنید) سعی نکنید کاملاَ به وضعیت نشسته درآیید.

تا سه بشمارید و سپس مجدداَ ریلاکس شوید، این حرکت را از هشت بار شروع کرده و به تدریج تا بیست بار برسانید که باعث تقویت عضلات شکم و این امر در بهبود کمردرد مناسب می باشد.

برای مطالعه ” ورزش درمانی کمردرد ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس