آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورزش های فیزیوتراپی مچ دست

ممکن است مچ دستتان به علت کیست، تنگی کانال مچ دست، آرتروز و درد دچار آسیب و کم شدن حرکات شود. برای درمان آن باید به یک دکتر خوب مراجعه کنید تا با حرکات اصلاحی ورزشی و فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی، استفاده کند. انجام ورزش های مناسب و حرکات مخصوص تقویت عضلات در این مورد می تواند خیلی مهم و مفید و مؤثر باشد و از عوارض ثانوی بکاهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره 09102322108 تماس حاصل نمایید.

ورزش های فیزیوتراپی مچ دست

مچ دست یک مفصل پیچیده است که از ۸ استخوان تشکیل شده است. این استخوان‌ها به دو ردیف در میان استخوان‌های زندگی (زُو) و استخوان‌های دست قرار گرفته‌اند. رشته‌هایی به نام لیگامنت‌ها استخوان‌های مچ دست را با یکدیگر و همچنین با استخوان بازو و دست متصل می‌کنند. تاندون‌ها هم ماهیچه‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. آسیب دیدگی هر بخشی از مچ دست می‌تواند منجر به درد شود و بر روی توانایی استفاده از مچ دست و دست تأثیر بگذارد.

درد مچ دست و علل آن

علت های درد مچ دست میتواند موارد زیر باشد:

ضربه های  ناگهانی

آسیب دیدگی های مچ دست معمولا زمانی رخ میدهد که فرد به سمت جلو روی زمین بخورد ودستان او بیش ازحد کشیده شوند.این عامل میتواند باعث کشیدگی ،رگ به رگ شدن وحتی شکستگی شود.شکستگی اسکافویید(استخوان زورقی) scaphoid به شکستگی استخوانی گفته میشود که درناحیه  شست برروی مچ دست قراردارد.این نوع شکستگی درتصویربرداری اشعه ایکس بلافاصله بعدازآسیب دیدگی مشخص نمیشود.

فشارهای مکرر

انجام فعالیت هایی که باعث حرکات مکررمچ دست ازضربه زدن به توپ تنیس یا ویالون زدن گرفته تا رانندگی کردن میتواند باعث التهاب بافت های اطراف مفصل یا ایجاد فشاروشکستگی مخصوصا زمانیکه بدون استراحت وساعات طولانی ،مچ دست خود را حرکت می دهید شود .deQuervain (دکرون) بیماری است که براثرفشارهای مکرر باعث ایجاد آسیب دیدگی ودرد درمرکز شست دست میشود.

بیماری آرتروز

آتروز استخوان: آتروز استخوان یک نوع بیماری است که با از بین رفتن تدریجی غضروف‌های نرم در انتهای استخوان‌ها رخ می‌دهد. این نوع آتروز به طور معمول در مچ دست رخ می‌دهد و نسبت به مفاصل دیگر شایع‌تر است. عمدتاً در افرادی که در گذشته آسیب‌هایی در مچ دست داشته‌اند، شیوع دارد.

روماتیسم ناشی از آرتروز: در این نوع اختلال، سیستم ایمنی بدن به بافت‌های خود حمله می‌کند. روماتیسم ناشی از آرتروز نیز بر روی مچ دست تأثیر می‌گذارد و اگر روی یکی از مچ دست‌ها تأثیر بگذارد، مچ دست دیگر نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

بیماری ها و شرایط دیگر

سندروم تونل کارپال: سندروم تونل کارپال زمانی اتفاق می افتد که عصب میانی که ازتونل کارپال درکف دست عبورمیکند دچار افزایش فشارشود. (به عبارتی دچار تنگی کانال مچ دست شود).

کیست های گانگلیون: این بافت های کیستی اغلب دریک قسمت ازمچ دست پشت کف دست ایجاد میشوند کیست های کوچک گانگلیون نسبت به کیست های بزرگتر دردبیشتری دارند.

بیماری کین باخ  Kienbock : این اختلال اغلب درافراد جوان ایجاد میشود وباعث ازبین رفتن یکی ازاستخوان های کوچک درمچ دست میشود این بیماری زمانی اتفاق می افتد که خون موجود دراستخوان دچار اختلال شود.

روش (نحوه) های درمان درد مچ دست

درمان ها برای درمان درد مچ دست بایکدیگر متفاوت است وبراساس محل، نوع، میزان آسیب دیدگی ، سن بیمار، شرایط کلی سلامتی انجام میشود.

داروها

مصرف داروهای بدون نسخه ای مانند ایبوپروفن(ادویل،مورفین وغیره)واستامینوفن(تایلنول)می تواند باعث کاهش و درمان درد مچ دست شود. برای درد های شدید ترمچ دست مسکن های قوی تری با تجویز پزشک نیاز است.

فیزیوتراپی ، حرکات اصلاحی و ورزش برای مچ دست

متخصص فیزیوتراپی انجام تمرینات وحرکات خاصی را برای آسیب دیدگی های مچ دست ومشکلات تاندون دست به بیماران توصیه میکند.

درصورتی که به جراحی نیاز داشته باشد پزشک با استفاده ازتمرینات توان بخشی بعدازعمل جراحی به شما کمک میکند.پزشک فیزیوتراپی همچنین میتواند با آموزش رعایت مواردی که در سر کار وانجام فعالیت روزانه باعث جلوگیری ازآسیب دیدگی مچ دست میشود به شما کمک کند.

اگر قسمتی ازاستخوان مچ دست شما شکسته باشد برای بهبودی این استخوان باید درجای صحیح خود تنظیم شود وقراربگیرد.برای اتصال دواستخوان شکسته به یکدیگر پزشکان ازگچ یا اسپلینت استفاده میکنند.اگرشما دچار رگ به رگ شدگی یا کشیدگی استخوان شده باشید پزشک برای نگهداری تاندون ها یا لیگامنت های آسیب دیده پوشیدن اسپلینت را به شما توصیه میکند.

اسپلینت همچنین برای درمان آسیب دیدگی های مکرری که براثراستفاده بیش ازحد ازمفصل مچ دست ایجاد شده است موثراست.

جراحی

در موارد خاص مانند شکستگی شدید استخوان ها و سندرم تونل کارپال جراحی نیازاست.

تمرینات و حرکات اصلاحی، ورزش و فیزیوتراپی برای مچ دست

قسمت اول : حرکات تقویت عضلات مچ دست

برای بهبود استقامت ماهیچه‌های مچ دست و دست، تمرینات استقامتی زیر طراحی شده‌اند. قبل از شروع این تمرینات، حتماً با یک فیزیوتراپیست یا پزشک متخصص مشورت کنید تا میزان تناسب این تمرینات با وضعیت مفصل شما ارزیابی شود. اگر تمرینات اولیه برای شما هیچ گونه دردی ایجاد نکرد یا درد شما را تشدید نکرد، می‌توانید با اجرای این تمرینات شروع کنید. در صورتی که این تمرینات برای شما ساده بود، می‌توانید به تمرینات میانی و متوسطه پیشروی کنید. هنگامی که استقامت ماهیچه‌های شما افزایش یابد، می‌توانید به تمرینات پیشرفته ای پرداخته و آن‌ها را انجام دهید.

تمرینات استقامتی وتقویتی مچ دست: تمرینات اولیه وپایه

برای شروع تمرینات استفامتی باید این تمرینات با10تکرار ودر3 مرحله دریک روز انجام شوند  درصورتی که مچ دست شما استقامت یافت ودرصورتی که هیچ گونه دردی ایجاد نشد وبا افزایش درد هم مواجه نشدید میتوانید تکرار تمرینات را افزایش دهید.

فشاردادن توپ تنیس

این تمرین را با نگهداشتن یک توپ تنیس دردست شروع کنید (شکل 1)توپ تنیس را تاجاییکه امکان دارد ودردی احساس نمیشود فشاردهید.آنرا برای 5 ثانیه نگه دارید و10مرتبه تکرار کنید.

  شکل 11

تمرینات استقامتی مچ دست :تمرینات متوسطه یامیانی

تمرینات متوسطه درصورتی که باعث بروز هیچ گونه دردی نشود وبا افزایش درد همراه نباشد میتواند یک تا سه با ردر هفته انجام شود به صورت ایده آل این تمرینات نباید پشت سرهم انجام شود تابه ماهیچه ها فرصت ریکاوری واحیا داده شود.زمانیکه ماهیچه ها ی شما استقامت کافی راپیدا کردند متیوانید با افزایش تکرار دفعات وتعدا د مراحل تمرین ودرصورتی که هیچ گونه دردی ایجاد نشود وبا افزایش درد مواجه نباشید این تمرین را پیشرفت دهید.

خم کردن مچ دست با کمک یک طناب محکم

این تمرین را درحالیکه یک طناب محکم به دورانگشتان پیچیده است وکف دستتان به سمت خودتان قراردارد انجام دهید (شکل 2) آرنج شما باید درکنارتان با زاویه90 درجه خم شود وساعد شما باید توسط دست دیگر نگه داشته شود.به آرامی مچ دستتان وانگشتانتان را به سمت بالا برعکس طناب بپیچانید تا باعث انقباض ماهیچه های دست وساعد شما شود.این حرکت را تاجاییکه باعث ایجاد درد نمیشود در3مرحله با 10 تکرار انجام دهید.

شکل 22

کشش مچ دست بوسیله یک طناب محکم

این تمرین را درحالیکه یک طناب محکم به دور انگشتانتان پیچیده است وکف دستتان به سمت روبه رو قراردارد انجام دهید(شکل 3)آرنج شما باید درکنارتان وبا زاویه 90 درجه خم شود ساعد شما باید بوسیله دست دیگر نگه داشته شود به آرامی مچ دست وانشگتان خود را برعکس طناب با انقباض ماهیچه بازو بپیچانید.این حرکت را در 3مرحله با 10 تکراردرصورتی که دردی ایجاد نشود انجام دهید.

شکل 33

کج کردن شعاع دار مچ دست بوسیله یک طناب محکم

این حرکت را همراه با پیچاندن یک طناب محکم به دور انگشتان شروع کنید شست دست شما باید همانگونه که درتصویرنشان داده شده است به سمت بالا باشد(شکل 4)آرنج شما باید درکنارتان با زاویه 90 درجه خم شود وبا دست دیگر ساعد شما نگه داشته شود به آرامی مچ دست خود را برعکس طناب بپیچانید به صورتی که درماهیچه های بازو انقباض ایجاد شود.این حرکت را در3 مرحله با  10 تکرا ر تاجاییکه امکان دارد وهیچ دردی احساس نمیشود انجام دهید.

شکل 44

قسمت دوم : حرکات کششی عضلات مچ دست :

حرکات کششی مچ دست برای بازگشت حرکت به مچ وبهبود انعطاف ماهچه های مچ دست طراحی شده است.درصورتی که شما دچارآسیب دیدگی درمچ دست هستید باید قبل ازانجام تمرینات کششی وتناسب آن برای شما با پزشک فیزیوتراپی مشورت کنید.به صورت کلی درصورتی که این تمرینات باعث ایجاد وافزایش درد نشوند میتوانند 3 مرتبه دریک روز انجام شوند.

تمرینات کششی مچ دست:تمرینات اصلی وپایه

این تمرین را درحالیکه ساعد شما بوسیله یک میز نگه داشته میشود انجام دهید مچ وانگشتان شما باید درلبه میز قراربگیرد درحالیکه یک کشش ملایم وخفیف بدون هیچ دردی درمچ دست احساس نمیکنید مچ دست خود را به سمت جلو وعقب خم کنید.(شکل 1) ده مرتبه این حرکت را تکرارکنید.

شکل 1

چرخش ساعد

این حرکت را به صورتیکه آرنج شما درکنارتان با زاویه 90 درجه خم شده است انجام دهید کف دستتان را تاجاییکه ممکن است وهیچ دردی ایجاد نمیشود به سمت بالا وپایین بچرخانید.(شکل 2) این حرکت را 10 مرتبه انجام دهید.

شکل 2

خم کردن مچ دست به سمت کنار

این حرکت را درحالیکه ساعد شما بوسیله یک میز یانیمکت نگه داشته میشود انجام دهید مچ دست وانگشتان خود را برروی لبه میز قراردهید.ازکنار مچ دست خود را خم کنید درصورتیکه یک کشش خفیف وملایم وبدون درد مچ ایجاد شود (شکل 3) این حرکت را 10 مرتبه انجام دهید.

شکل 3

کشش مچ دست :تمرینات پیشرفته

کشش مچ دست

آرنج خود را به صورت صاف ومستقیم نگه دارید مچ دست خود را بوسیله دست دیگر به سمت پایین خم کنید تا کشش ملایم وخفیفی بدون درد دراین ناحیه ایجاد شود(شکل 4)این حرکت را به مدت 15 ثانیه نگه دارید و 4 بار تکرار کنید.

شکل 4

کشش انعطافی مچ دست

آرنج خود را به صورت صاف نگه دارید بوسیله دست دیگر خود بدون اینکه دردی ایجاد شود وکشش آرام وملایمی دراین ناحیه ایجاد شود مچ دست خود را به سمت عقب فشاردهید (شکل 5)این حرکت را به مدت 15 ثانیه نگه دارید و4 مرتبه تکرار کنید.

شکل 5

اجرای حرکات فوق که منجر به تقویت عضلات می شود مشروط به نظر پزشک است. نحوه ی فیزیوتراپی و درمان برای هر کس نسبت به شخص دیگر، می تواند متفاوت باشد. در صورتی که بعد از شکستگی احساس ناتوانی در حرکات و استفاده از مچ دست داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان